City lëshon nga duart fitoren e sigurt ndaj Tottenahmit (Video)

Manchester City dhe Tottenham kanë barazuar 2-2 në derbin e javës së 22-të të Ligës Premier.

Pjesa e parë e takimit i takoi në tërësi skuadrës së Pep Guardiolas, të cilët patën shumë raste për gol, por ishin të pafat pasi shumicën e goditjeve u ndalën nga portieri mysafir, Hugo Lloris.

Duel gjatë pjesës së parë

Kështu, rrjetat pushuan në pjesën e parë dhe skuadrat shkuan në pushim me rezultat të bardhë 0-0.

Në pjesën e dytë, futbollistët e Cityt treguan krejt tjetër fytyrë duke arritur t’i shënojnë edhe dy gola të shpejt.

Festa e Sane pas golit të shënuar

Së pari ishte gjermani Leroy Sane, i cili shënoi një gol të bukur në minutën e 49-të pas asistimit të Kevin de Bruyne.

Pastaj ishte pikërisht de Bruyne, i cili gjeti golin nga afërsia në minutën e 53-të për të dyfishuar epërsinë e Cityt.

Grinta e De Bruyne!

Në vazhdim te ndeshjes, skuadra e Tottenhamit arriti të kthehet në lojë, ku së pari ishte futbollisti më në formë i tyre, Dele Alli, i cili shënoi me kokë në minutën e 58-të duke ngushtuar epërsisë.

Momenti kur Dele Alli mposhti me kokë Bravon

Pas Allis, radha i erdhi rezervistit Heung-Min Son, i cili përmbylli një aksion të mirë duke shënuar gol në minutën e 77-të për 2-2 pas një asistimit perfekt të Harry Kane.

Gëzim i madh te futbollistët e Tottenhamit pas golit të barazimit

Deri në fund të lojës, City e gjeti edhe një herë golin me anë të debutuesit Gabriel Jesus, por gjyqtari akordoi pozitë jashtë lojë dhe kështu ndeshja në fund përfundoi me barazim 2-2.

Pas këtij barazimi, skuadra e Guardiolas e sheh vetën në vendin e pestë me 43 pikë dhe udhëton në ndeshjen tjetër te West Hami, ndërsa Tottenham renditet e dyta me 46 pikë dhe luan në udhëtim te Sunderlandi. /Telegrafi/

Arsyeja pse Danimarka përfundoi mbi Slloveninë përkundër pikëve dhe golaverazhit të njëjtë

Derisa Serbia viktimizohet në UEFA, huliganët e tyre përleshen masivisht me policinë gjermane

Arrihet marrëveshja: Chelsea transferon sensacionin e Barcelonës

Shpërthejnë polemikat në Euro 2024, ka dyshime për kurdisjen e një ndeshje

Sot luhen katër ndeshjet e fundit të fazës së grupeve në Euro 2024, vëmendja në Grupin E

Zbulohet se sa paguhen gjyqtarët në Euro 2024 - paga e tyre rritet në raundet e eliminimit direkt