LAJMI I FUNDIT:

Kina

3034 Artikuj

Britania e Madhe do të zhvillojë raketa lundruese hipersonike me shpejtësi pesë herë më të madhe se shpejtësia e zërit

Britania e Madhe do të zhvillojë raketa lundruese hipersonike me shpejtësi pesë herë më të madhe se shpejtësia e zërit

Nga Bota
Këto janë vendet ku TikTok tashmë është i ndaluar – dhe nuk janë pak

Këto janë vendet ku TikTok tashmë është i ndaluar – dhe nuk janë pak

Aplikacione
Blinken: Rusia do të përballej me vështirësi në Ukrainë nëse nuk do të kishte ndihmën e Kinës

Blinken: Rusia do të përballej me vështirësi në Ukrainë nëse nuk do të kishte ndihmën e Kinës

Nga Bota
Toyota bZ3C dhe bZ3X do t’i bashkohen tregut të mbushur me automjete elektrike të Kinës

Toyota bZ3C dhe bZ3X do t’i bashkohen tregut të mbushur me automjete elektrike të Kinës

Auto Lajme
“Më parë do të mbyllej”: Nuk kemi plane të shesim TikTok-un, thotë firma kineze

“Më parë do të mbyllej”: Nuk kemi plane të shesim TikTok-un, thotë firma kineze

Aplikacione
Sa vlen TikTok-u?

Sa vlen TikTok-u?

Agron Shala
Presidenti kinez shkon në Beograd te aleati i tij Vuçiq në 25-vjetorin e bombardimit të ambasadës kineze nga NATO

Presidenti kinez shkon në Beograd te aleati i tij Vuçiq në 25-vjetorin e bombardimit të ambasadës kineze nga NATO

Nga Bota
Senati amerikan miraton projektligjin që ndalon TikTokun në SHBA, Biden i gatshëm ta nënshkruaj sapo t’i arrijë në tavolinë

Senati amerikan miraton projektligjin që ndalon TikTokun në SHBA, Biden i gatshëm ta nënshkruaj sapo t’i arrijë në tavolinë

Lajme Teknologji
Gjermania arreston punonjësin e Parlamentit të BE-së për pretendimet se ka spiunuar për Kinën

Gjermania arreston punonjësin e Parlamentit të BE-së për pretendimet se ka spiunuar për Kinën

Nga Bota
Autoritetet gjermane arrestojnë tre persona, dyshohet se spiunon për Kinën

Autoritetet gjermane arrestojnë tre persona, dyshohet se spiunon për Kinën

Evropa
Malajzia do të ndërtojë një park masiv për projektimin e çipave

Malajzia do të ndërtojë një park masiv për projektimin e çipave

Lajme Teknologji
Apple tërheq disa platforma të mesazheve nga AppStore kinez

Apple tërheq disa platforma të mesazheve nga AppStore kinez

Lajme Teknologji
Shefi i NASA-s thotë se ‘Kina po zhvillon projekte të fshehta ushtarake në hapësirë’

Shefi i NASA-s thotë se ‘Kina po zhvillon projekte të fshehta ushtarake në hapësirë’

Nga Bota
Izraeli ‘i pakënaqur’ me përgjigjen e Kinës ndaj sulmeve të Iranit

Izraeli ‘i pakënaqur’ me përgjigjen e Kinës ndaj sulmeve të Iranit

Nga Bota
BE me tarifa për makinat elektrike kineze? Ja çfarë mendimi kanë në Gjermani

BE me tarifa për makinat elektrike kineze? Ja çfarë mendimi kanë në Gjermani

Auto Lajme
SHBA do të ndalojë importin e veturave elektrike kineze

SHBA do të ndalojë importin e veturave elektrike kineze

Auto Lajme
Japonia përforcon aleancën me ShBA-në, për t’iu kundërvënë Kinës

Japonia përforcon aleancën me ShBA-në, për t’iu kundërvënë Kinës

Gideon Rachman
Kinezja 15-muajshe gëlltiti unazën e ëmës me gurë diamanti – detyrohet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale për t’ia larguar  

Kinezja 15-muajshe gëlltiti unazën e ëmës me gurë diamanti – detyrohet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale për t’ia larguar  

Interesante
Këshilli i Sigurimit do të shqyrtojë kërkesën e Palestinës për anëtarësim në OKB

Këshilli i Sigurimit do të shqyrtojë kërkesën e Palestinës për anëtarësim në OKB

Nga Bota
Injorimi i kërcënimit më të keq të Kinës

Injorimi i kërcënimit më të keq të Kinës

Iain Duncan Smith
Teknologjia e veshjes: Studiuesit kinezë nisin prodhimin e tekstileve inteligjente

Teknologjia e veshjes: Studiuesit kinezë nisin prodhimin e tekstileve inteligjente

Lajme Teknologji
Kina ka një problem me veturat elektrike dhe ky është lajm i keq edhe për Elon Musk

Kina ka një problem me veturat elektrike dhe ky është lajm i keq edhe për Elon Musk

EVs
“Shatërvan prej njeriut” në Kinë – burri arrin të nxjerr ujë nga goja vazhdimisht për gjashtë minuta

“Shatërvan prej njeriut” në Kinë – burri arrin të nxjerr ujë nga goja vazhdimisht për gjashtë minuta

Kuriozitete
Tmerr në një qendër tregtare në Kinë – dyshemeja shembet papritmas, “gëlltiti” një grua dhe gjysmën e dyqanit

Tmerr në një qendër tregtare në Kinë – dyshemeja shembet papritmas, “gëlltiti” një grua dhe gjysmën e dyqanit

Azia