LAJMI I FUNDIT:

Stacioni më i thellë i metrosë në botë gjendet në Azi – do t’ju bllokohen veshët gjatë ecjes

Stacioni më i thellë i metrosë në botë gjendet në Azi – do t’ju bllokohen veshët gjatë ecjes

Stacioni i metrosë Hongyancun në Chongqing, Kinë është 116 metra i thellë dhe diferenca në presionin e ajrit shpesh do t’i lërë përdoruesit me veshët e bllokuar kur qasen nëpërmjet ashensorit të tij.

Kur presioni i ajrit jashtë daulles së veshit ndryshon nga presioni brenda, ju përjetoni barotraumë të veshit. Ndodh më shpesh gjatë rënieve dhe zbritjeve të pjerrëta dhe zakonisht shoqërohet me ngritjet dhe uljet e aeroplanëve, ose gjatë vrapimit lart ose poshtë maleve, raporton odditycentral.

Shumica e stacioneve të metrosë zakonisht nuk shkaktojnë barotraumë në vesh, sepse ato nuk janë aq të thella ose të pjerrëta sa që veshët tuaj të regjistrojnë një ndryshim mjaftueshëm domethënës në presionin e ajrit. Por përdorimi i ashensorit për të arritur në stacionin më të thellë të metrosë në botë mund t’ju bllokojë veshët. Kjo për shkak se ndodhet 116 metra nën sipërfaqe, e barabartë me rreth 40 kate nën tokë.

Stacioni Hongyancun ndodhet në linjat 5 dhe 9 të metrosë Chongqing, midis rrugës Jingwei dhe rrugës Shabin, në rrethin Yuzhong të Chongqing. Metropoli kinez është i famshëm për peizazhin e tij kodrinor, me rrugë që gjarpërojnë lart e poshtë dhe shpatet e mbushura me shtëpi dhe ndërtesa, dhe ishte kjo veçanti që çoi në krijimin e metrosë më të thellë në Kinë dhe në të gjithë botën.

Fshati Hongyan shtrihet në bregun jugor të lumit Jialingjiang pranë urës Hualong nga periferia Chongqing. Ndodhet në majë të një prej kodrave të shumta në komunën kineze, kështu që punëtorët duhej të thelloheshin jashtëzakonisht thellë për të lidhur stacionin e ri me linjat e metrosë së qytetit.

Thuhet se njerëzve iu deshën 38 minuta për t’u ngjitur nga fundi i stacionit në sipërfaqe dhe dyshohet se u ndjenë sikur të ngjiteshin në një mal çdo ditë. Stacioni u përfundua në vitin 2022, pas 400 ditësh punë rraskapitëse.

Për shkak të thellësisë së tij ekstreme, Stacioni Hongyancun u bë shpejt disi një atraksion turistik në Chongqing.

Ka video të njerëzve që vizitojnë qytetin vetëm për të zbritur në fund të stacionit Hongyancun, duke përdorur ose tetë shkallë lëvizëse të mëdha ose ashensorin modern. Për shkak të rënies së madhe, kjo e fundit thuhet se i lë njerëzit me veshë të bllokuar.

Është interesante se duhen 53 sekonda për të arritur në fund të stacionit Hongyancun përmes ashensorit dhe mbi 10 minuta përmes shkallëve lëvizëse.

Para se të inaugurohej Stacioni Hongyancun, titulli i stacionit më të thellë të metrosë në botë i përkiste stacionit Arsenalna të Metrosë së Kievit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Botë
Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Botë
Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Botë
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Kalo në kategori