LAJMI I FUNDIT:

Hapësira

112 Artikuj

Rrëzohet aeroplani në Uashington, vdes astronauti amerikan që realizoi fotografinë ikonike në hapësirë

Rrëzohet aeroplani në Uashington, vdes astronauti amerikan që realizoi fotografinë ikonike në hapësirë

Nga Bota
Lansohet në hapësirë sateliti që do të studiojë retë dhe klimën

Lansohet në hapësirë sateliti që do të studiojë retë dhe klimën

Shkencë
Blue Origin nis fluturimin e radhës hapësinor me ekuipazh – të parin që nga gushti i vitit 2022

Blue Origin nis fluturimin e radhës hapësinor me ekuipazh – të parin që nga gushti i vitit 2022

Nga Bota
Një pjesë e mbeturinave hapësinore ra në një fermë në Kanada

Një pjesë e mbeturinave hapësinore ra në një fermë në Kanada

Amerika
Balona që do t’i dërgojë gjashtë persona në hapësirë për të ngrënë darkë, bileta për një person kushton 495 mijë dollarë

Balona që do t’i dërgojë gjashtë persona në hapësirë për të ngrënë darkë, bileta për një person kushton 495 mijë dollarë

Interesante
Vetëm pse e donte astronominë, britanikja e lëshon hirin e burrit në hapësirë – i ndjeri kishte humbur jetën në një aksident trafiku

Vetëm pse e donte astronominë, britanikja e lëshon hirin e burrit në hapësirë – i ndjeri kishte humbur jetën në një aksident trafiku

Evropa
Flamuri i Kosovës në hapësirë, si u arrit kjo dhe si kontribuoi astronomia Pranvera Hyseni

Flamuri i Kosovës në hapësirë, si u arrit kjo dhe si kontribuoi astronomia Pranvera Hyseni

Arigona Bytyçi
Shtetet e Bashkuara paralajmërojnë për një “kërcënim serioz” lidhur me Rusinë – mediet amerikane raportojnë se bëhet fjalë për armë bërthamore në hapësirë

Shtetet e Bashkuara paralajmërojnë për një “kërcënim serioz” lidhur me Rusinë – mediet amerikane raportojnë se bëhet fjalë për armë bërthamore në hapësirë

Nga Bota
Shkencëtarët po mundohen të rritin sallatat në hapësirë – pse ato mund të jenë vdekjeprurëse për astronautët

Shkencëtarët po mundohen të rritin sallatat në hapësirë – pse ato mund të jenë vdekjeprurëse për astronautët

Shkencë
Cilat janë kriteret për t’u bërë astronaut i NASA-s?

Cilat janë kriteret për t’u bërë astronaut i NASA-s?

Shkencë
A e dini sa paguhen astronautët e NASA-s?

A e dini sa paguhen astronautët e NASA-s?

Shkencë
Teleskopi James Webb zbuloi një vrimë të zezë 13 miliardë vjeçare

Teleskopi James Webb zbuloi një vrimë të zezë 13 miliardë vjeçare

Shkencë
Japonia synon të shkatërrojë mbeturinat hapësinore duke përdorur laser në Tokë

Japonia synon të shkatërrojë mbeturinat hapësinore duke përdorur laser në Tokë

Shkencë
Pamje nga hapësira: 15 imazhe të jashtëzakonshme që tregojnë se si dukeshin ngjarjet kryesore të vitit 2023 nga lart

Pamje nga hapësira: 15 imazhe të jashtëzakonshme që tregojnë se si dukeshin ngjarjet kryesore të vitit 2023 nga lart

Nga Bota
NASA ka publikuar për festat e fundvitit një foto të vërtetë nga hapësira

NASA ka publikuar për festat e fundvitit një foto të vërtetë nga hapësira

Shkencë
Një shpërthim hapësinor tronditi atmosferën e Tokës

Një shpërthim hapësinor tronditi atmosferën e Tokës

Shkencë
Astronautet e NASA-s humbën një kuti të veglave gjatë shëtitjes në hapësirë

Astronautet e NASA-s humbën një kuti të veglave gjatë shëtitjes në hapësirë

Interesante
“Është mirë të jesh në shtëpi”, thotë astronauti amerikan i cili qëndroi 371 ditë në hapësirë

“Është mirë të jesh në shtëpi”, thotë astronauti amerikan i cili qëndroi 371 ditë në hapësirë

Nga Bota
Zbulimet e fundit të teleskopit James Webb në ‘planetin e largët’ – çfarë do të thonë këto për kërkimin e ‘jetës aliene’?

Zbulimet e fundit të teleskopit James Webb në ‘planetin e largët’ – çfarë do të thonë këto për kërkimin e ‘jetës aliene’?

Shkencë
Si po i mban gjallë misionet hapësinore teknologjia e vjetër?

Si po i mban gjallë misionet hapësinore teknologjia e vjetër?

Shkencë
Teleskopi i NASA-s dallon “pikëpyetjen kozmike” në hapësirën e thellë – por çfarë mund të jetë ajo?

Teleskopi i NASA-s dallon “pikëpyetjen kozmike” në hapësirën e thellë – por çfarë mund të jetë ajo?

Shkencë
Një grup i ri i turistëve shkoi në hapësirë, raketa e Virgin Galactic u ngrit – në bord një 80-vjeçar që vuan nga Parkinsoni

Një grup i ri i turistëve shkoi në hapësirë, raketa e Virgin Galactic u ngrit – në bord një 80-vjeçar që vuan nga Parkinsoni

Shkencë
NASA pranoi një sinjal nga sonda që eksploron universin nga viti 1977

NASA pranoi një sinjal nga sonda që eksploron universin nga viti 1977

Shkencë
Kompania e re e Musk do të eksplorojë hapësirën dhe do të punojë me Twitter dhe Tesla

Kompania e re e Musk do të eksplorojë hapësirën dhe do të punojë me Twitter dhe Tesla

Lajme Teknologji