LAJMI I FUNDIT:

Flamuri i Kosovës në hapësirë, si u arrit kjo dhe si kontribuoi astronomia Pranvera Hyseni

Flamuri i Kosovës në hapësirë, si u arrit kjo dhe si kontribuoi astronomia Pranvera Hyseni

Pranvera Hyseni është një ndër emrat e paktë nga Kosova që po i jep vulë arritjeve të saj shkencore në fushën e astronomisë në SHBA.

Në 2019-n, Pranvera, themeluese e organizatës “Astronomy Outreach Kosova”, kishte arritur të “gdhendë” logon e kësaj OJQ-je në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS), shtëpia e shumë astronautëve në hapësirë nga vende të ndryshme të botës.


Kjo logo është e një rëndësie të veçantë pasi në vete bart flamurin e Kosovës. Flamuri tashmë zuri vend në shtëpinë e astronautëve të famshëm të botës.

Por si u arrit kjo?

Në një intervistë ekskluzive për Telegrafin, studiuesja e shkencave planetare ka thënë se kjo u arrit përmes një miku të afërt të organizatës, i cili ka kontakte me astronautë të shumtë atje.

“Dizajni i simbolit (logos) së organizatës sonë jo-qeveritare, Astronomy Outreach of Kosovo, përmban simbolet dhe ngjyrat e flamurit të Kosovës. Në vitin 2019, simboli jonë është printuar në ambientet e Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar nga astronauti, Alexey Ovchinin, të cilin më pas e ka nënshkruar dhe fotografuar 400 kilometra sipër në orbitën e Tokës, duke dërguar urime dhe përshëndetje stafit të organizatës sonë. E tëra kjo ka qenë befasi e planifikuar për stafin tonë nga miku ynë nga Zvicra, Rodrigo Araya, i cili ka kontakte të ngushta me astronautë të ndryshëm nga e mbarë bota”, tha Hyseni për Telegrafin.

“Sigurisht, për neve ky qenë një nga momentet më krenare, për ne”,  ka deklaruar mes tjerash ajo, duke shtuar se astronauti më pas e solli këtë logo në Kosovë për stafin e organizës “Astronomy Outreach of Kosovo”.

Kjo logo e printuar në hapësirë do të shpaloset në Qendrën Shkencore të Astronomisë në Shtime që do të hapet në qershor të vitit 2024. /Telegrafi/

Intervistën e plotë lexojeni këtu.

Në trend Botë

Më shumë
Edhe Biden paralajmëron për një sulm të Iranit ndaj Izraelit - ka një mesazh të shkurtër për Teheranin

Edhe Biden paralajmëron për një sulm të Iranit ndaj Izraelit - ka një mesazh të shkurtër për Teheranin

Botë
SHBA po “lëviz asete shtesë” në Lindjen e Mesme ndërsa Izraeli përgatitet për sulm të mundshëm nga Irani

SHBA po “lëviz asete shtesë” në Lindjen e Mesme ndërsa Izraeli përgatitet për sulm të mundshëm nga Irani

Botë
Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Botë
Gjermania u kërkon qytetarëve të saj të largohen nga Irani

Gjermania u kërkon qytetarëve të saj të largohen nga Irani

Botë
Irani pritet të nis një sulm 'direkt' ndaj Izraelit gjatë 36 orëve të ardhshme

Irani pritet të nis një sulm 'direkt' ndaj Izraelit gjatë 36 orëve të ardhshme

Azia
Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Botë
Kalo në kategori