LAJMI I FUNDIT:

Kosova

Info

Kosova si shtet është pranuar në FIFA dhe UEFA në vitin 2016.  Ekipi përfaqësues luan ndeshje zyrtare që nga ky vit.

Reklama

Giresse publikon listën e Kosovës për ndeshjet e muajit qershor, risi dhe rikthime

Giresse publikon listën e Kosovës për ndeshjet e muajit qershor, risi dhe rikthime

Përfaqësuesja e Kosovës
Rumania publikon listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjen ndaj Kosovës dhe Zvicrës

Rumania publikon listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjen ndaj Kosovës dhe Zvicrës

Përfaqësuesja e Kosovës
Zyrtare: Amir Rrahmani te Napoli deri në vitin 2027

Zyrtare: Amir Rrahmani te Napoli deri në vitin 2027

Serie A
Giresse ndodhet në Kosovë, diskuton me drejtuesit e FFK-së për ndeshjet e qershorit

Giresse ndodhet në Kosovë, diskuton me drejtuesit e FFK-së për ndeshjet e qershorit

Përfaqësuesja e Kosovës
Suksesi historik i Amir Rrahmanit, kampion i Serie A me Napolin

Suksesi historik i Amir Rrahmanit, kampion i Serie A me Napolin

Serie A
Caktohet vendi ku do të zhvillohet ndeshja Bjellorusi-Kosovë

Caktohet vendi ku do të zhvillohet ndeshja Bjellorusi-Kosovë

Përfaqësuesja e Kosovës
Pas ndalesës nga FIFA, Bjellorusia cakton shtetin ku do të zhvilloj ndeshjen me Kosovën

Pas ndalesës nga FIFA, Bjellorusia cakton shtetin ku do të zhvilloj ndeshjen me Kosovën

Përfaqësuesja e Kosovës
Vedat Muriqi godet Spanjën dhe La Ligan: Flasin kundër racizmit, por ky është racizëm – shqetësuese si nuk e njohin Kosovën

Vedat Muriqi godet Spanjën dhe La Ligan: Flasin kundër racizmit, por ky është racizëm – shqetësuese si nuk e njohin Kosovën

La Liga
Xherdan Shaqiri me intervistë emocionale për Guardian – flet për luftën në Kosovë dhe karriera e tij në futboll

Xherdan Shaqiri me intervistë emocionale për Guardian – flet për luftën në Kosovë dhe karriera e tij në futboll

Ligat tjera
Kosova pëson humbje nga Irlanda e Veriut në ndeshjen vendimtare për promovim në Ligën A

Kosova pëson humbje nga Irlanda e Veriut në ndeshjen vendimtare për promovim në Ligën A

Përfaqësuesja e Kosovës
Fillon Kampi treditor me talentet e Diasporës në Grunberg

Fillon Kampi treditor me talentet e Diasporës në Grunberg

Përfaqësuesja e Kosovës
FIFA publikon renditjen e re – Kosova nuk ndryshon pozitë, Shqipëria pëson rënie

FIFA publikon renditjen e re – Kosova nuk ndryshon pozitë, Shqipëria pëson rënie

Përfaqësuesja e Kosovës
Flasin analistët: Giresse të mos shkarkohet

Flasin analistët: Giresse të mos shkarkohet

Përfaqësuesja e Kosovës
Benjamini dardan në Japoni: Aventura te Shimizu S-Pulse, niveli i lartë i futbollit në Azi dhe dëshpërimi që askush nuk e kontakton që një vit nga Kosova

Benjamini dardan në Japoni: Aventura te Shimizu S-Pulse, niveli i lartë i futbollit në Azi dhe dëshpërimi që askush nuk e kontakton që një vit nga Kosova

Romak Zeqiri
Java përmes fotografive – nga hunda e Pinokios deri tek zhgënjimi në lojën ndaj Andorrës

Java përmes fotografive – nga hunda e Pinokios deri tek zhgënjimi në lojën ndaj Andorrës

Elfije Boletini
Hadergjonaj flet pas dy ndeshjeve të Kosovës në mars: U shkatërruam nga ai barazim me Andorrën, do të rikthehemi për kompensuar pikët e humbura

Hadergjonaj flet pas dy ndeshjeve të Kosovës në mars: U shkatërruam nga ai barazim me Andorrën, do të rikthehemi për kompensuar pikët e humbura

Romak Zeqiri
Andorra dhe barazimi befasues ndaj Kosovës – fakte, histori dhe statistika rreth përfaqësueses së vogël dhe me rekord katastrofik

Andorra dhe barazimi befasues ndaj Kosovës – fakte, histori dhe statistika rreth përfaqësueses së vogël dhe me rekord katastrofik

Shkumbin Pireva
Se barazimi ndaj Andorrës ishte zhgënjyes e thonë edhe deklaratat e përzgjedhësit dhe lojtarëve të Kosovës

Se barazimi ndaj Andorrës ishte zhgënjyes e thonë edhe deklaratat e përzgjedhësit dhe lojtarëve të Kosovës

Përfaqësuesja e Kosovës
Ku gaboi Kosova ndaj Andorrës dhe çfarë duhet të bëjë tani që ta mbajë gjallë ëndrrën për Euro 2024?

Ku gaboi Kosova ndaj Andorrës dhe çfarë duhet të bëjë tani që ta mbajë gjallë ëndrrën për Euro 2024?

Shkumbin Pireva
Blero i zhgënjyer me Përfaqësuesen e Kosovës: Nuk ua patëm për borxh që të na i bëni fëmijët tonë të qajnë

Blero i zhgënjyer me Përfaqësuesen e Kosovës: Nuk ua patëm për borxh që të na i bëni fëmijët tonë të qajnë

Yjet
Reagimi i Dardanëve pas barazimit zhgënjyes të Kosovës ndaj Andorrës

Reagimi i Dardanëve pas barazimit zhgënjyes të Kosovës ndaj Andorrës

Përfaqësuesja e Kosovës
A janë zvogëluar shpresat e Kosovës për kualifikim në Euro 2024? Analizë për situatën në Grupin I

A janë zvogëluar shpresat e Kosovës për kualifikim në Euro 2024? Analizë për situatën në Grupin I

Driton Gajraku
Paqarada ia lë fajin edhe gjyqtarit për barazimin ndaj Andorrës

Paqarada ia lë fajin edhe gjyqtarit për barazimin ndaj Andorrës

Përfaqësuesja e Kosovës
Giresse thotë se nuk e mendon dorëheqjen pas barazimit zhgënjyes ndaj Andorrës

Giresse thotë se nuk e mendon dorëheqjen pas barazimit zhgënjyes ndaj Andorrës

Përfaqësuesja e Kosovës

Para luftës

Pas mëvetësimit të futbollit nga Serbia, ndeshjen e parë e zhvilluar me 14 shkurt 1993, kundër Shqipërisë.

Formacioni përbëhej nga Ahmet Beselica, Ardian Kozniku , Bardhyl Seferi, Fadil Berisha, Gani Llapashtica, Genc Hoxha, Isa Sadriu, Kushtrim Munishi, Muharrem Sahiti, Sadullah Ajeti dhe Selajdin Jerliu.

Pas luftës

Më 7 shtator 2002. Kosova për herë të parë pas Luftës së Kosovës luajti një ndeshje miqësore kundër Shqipërisë dhe ndeshja përfundoi me një humbje minimale prej 0-1.

Formacioni kishte lojtarë Ahmet Beselica, Ardian Kozniku, Arsim Abazi, Besnik Kollari, Fadil Ademi, Faruk Statovci, Ismet Munishi, Mehmet Dragusha, Sunaj Keqi, Xhevdet Llumnica dhe Zenun Selimi.

Më 15 qershor 2007. Një nga ndeshjet më të rëndësishme ndërkombëtare ishte një fitore 1-0 ndaj Arabisë Saudite.

Ishte hera e parë që Kosova luajti një ekip që ka marrë pjesë në Kupë e Botës.

Kristian Nushi shënoi nga penalltia në minutën e 84-të.

Leja nga FIFA për të luajtur miqësore

Kosova ndeshjen e parë zyrtare miqësore e ka zhvilluar kundër Haitit që u mbyll 0-0.

Më 13 janar 2014, ekipi kombëtar i është dhënë leja nga FIFA për të luajtur kundër shoqatave anëtare të FIFA-s.

Ndeshja kundër Haitit u zhvillua me 5 mars 2014, pas vendimit të FIFA-s.

Pas ndeshjes kundër Haitit, u zhvilluan edhe pesë ndeshje me Turqinë, Senegalin, Omanin, Guinea Ekuatoriale dhe në fund me Shqipërinë .

Fitorja e parë në këto miqësore ishte kundër Omanit me një fitore minimale 1-0 në shtëpi.

Eliminatoret e para

Më 9 qershor 2016 , Kosovës iu dha leje të luajë për kualifikimet e Kampionatit Botëror.

Kosova ishte në grup me Kroacinë, Finlandën, Islandën, Turqinë dhe Ukrainën. Mori vetëm një pikë nga këto kualifikime.