LAJMI I FUNDIT:

Shtetet e Bashkuara paralajmërojnë për një “kërcënim serioz” lidhur me Rusinë – mediet amerikane raportojnë se bëhet fjalë për armë bërthamore në hapësirë

Shtetet e Bashkuara paralajmërojnë për një “kërcënim serioz” lidhur me Rusinë – mediet amerikane raportojnë se bëhet fjalë për armë bërthamore në hapësirë

Anëtarët e Kongresit Amerikan janë informuar për një “kërcënim serioz për sigurinë kombëtare”, i cili sipas burimeve mediatike ka lidhje me Rusinë.

“Kam kërkuar nga presidenti Biden që të deshifrojë të gjitha informacionet në lidhje me këtë kërcënim, në mënyrë që Kongresi, administrata dhe aleatët tanë të diskutojnë hapur kundërmasat e nevojshme”, deklaroi të mërkurën kryetari i Komitetit të Zbulimit të Dhomës së Përfaqësuesve, republikani Mike Turner .

Ai nuk tha më në detaje se për çfarë kërcënimi për sigurinë bëhej fjalë.


Sipas burimeve të Reuters, NBC dhe CNN me njohuri për këtë çështje, deklarata e Turner lidhet me informacionin e marrë së fundmi në lidhje me aftësitë dhe operacionet ushtarake të Rusisë në hapësirë.

Sipas burimeve të Capitol të ABC News , inteligjenca ka të bëjë me dëshirën e Rusisë për të vendosur armë bërthamore në hapësirë. Ato nuk synojnë të bombardojnë objektiva në Tokë, por ndoshta të shkatërrojnë ose dëmtojnë satelitët.

Sipas The New York Times (NYT), administrata amerikane ka paralajmëruar gjithashtu aleatët e saj evropianë. Gjithashtu sipas burimeve të NYT, bëhet fjalë për një armë bërthamore të zhvilluar nga Rusia, e cila do të synohej kundër satelitëve. Megjithatë, sipas burimeve të gazetës, arma bërthamore është ende në zhvillim e sipër dhe nuk përbën një kërcënim të menjëhershëm për Shtetet e Bashkuara, Ukrainën apo aleatët e tjerë amerikanë në Evropë.

“Kjo është një çështje serioze që mund të shkaktojë një situatë të paqëndrueshme dhe një kërcënim të sigurisë kombëtare”, tha një burim demokrat i njohur me këtë çështje për NBC News.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan nuk e komentoi kërcënimin të mërkurën, por planifikon të informojë më në detaje udhëheqjen republikane dhe demokrate të Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit të enjten. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sondazhi i fundit - Harris e kalon Trumpin

Sondazhi i fundit - Harris e kalon Trumpin

Amerika
Kokëdhimbje për Vuçiqin dhe Scholzin - nisin protestat kundër minierës së litiumit në Serbi

Kokëdhimbje për Vuçiqin dhe Scholzin - nisin protestat kundër minierës së litiumit në Serbi

Serbia
Ukrainasit rrëzojnë edhe një aeroplan sulmues rus

Ukrainasit rrëzojnë edhe një aeroplan sulmues rus

Evropa
BE dhe SHBA ranë dakord për një kredi prej 50 miliardë dollarësh për Ukrainën - zbulohet se si ukrainasit do t’i kthejnë paratë

BE dhe SHBA ranë dakord për një kredi prej 50 miliardë dollarësh për Ukrainën - zbulohet se si ukrainasit do t’i kthejnë paratë

Evropa
Eksperti amerikan përshkruan se si Harris mund ta mposhtë Trumpin

Eksperti amerikan përshkruan se si Harris mund ta mposhtë Trumpin

Amerika
Kamala Harris: I njoh njerëzit si Donald Trump, ne do t'i fitojmë këto zgjedhje

Kamala Harris: I njoh njerëzit si Donald Trump, ne do t'i fitojmë këto zgjedhje

Amerika
Kalo në kategori