LAJMI I FUNDIT:

Ftohja

84 Artikuj

Gripi dhe ftohja e zakonshme

Gripi dhe ftohja e zakonshme

Temat Javore
Si i zbut simptomat e ftohjes supa e pulës e bërë në shtëpi, çfarë procesesh në organizëm mund të nisë

Si i zbut simptomat e ftohjes supa e pulës e bërë në shtëpi, çfarë procesesh në organizëm mund të nisë

Ushqim i shëndetshëm
Pesë mënyrat për ta shmangur ftohjen dhe gripin

Pesë mënyrat për ta shmangur ftohjen dhe gripin

Këshilla mjekësore
Nga ftohja e zakonshme te kolla e mirë – sëmundjet sezonale që mund t’jua prishin festat

Nga ftohja e zakonshme te kolla e mirë – sëmundjet sezonale që mund t’jua prishin festat

Shëndetësi Lajme
Keni vazhdimisht ftohje dhe ju kruhet lëkura? Nutricionistët paralajmërojnë të mos i anashkaloni shenjat

Keni vazhdimisht ftohje dhe ju kruhet lëkura? Nutricionistët paralajmërojnë të mos i anashkaloni shenjat

Këshilla mjekësore
Gjumi i pamjaftueshëm dhe rritja e rrezikut të prekjes nga virozat

Gjumi i pamjaftueshëm dhe rritja e rrezikut të prekjes nga virozat

Shëndetësi Lajme
Ftohja virusale duhet të kurohet për të paktën shtatë ditë: Përndryshe, mund të shfaqen komplikime dhe sëmundje më të rënda

Ftohja virusale duhet të kurohet për të paktën shtatë ditë: Përndryshe, mund të shfaqen komplikime dhe sëmundje më të rënda

Këshilla mjekësore
Tri rreziqe shëndetësore të fjetjes me ngrohjen lëshuar

Tri rreziqe shëndetësore të fjetjes me ngrohjen lëshuar

Këshilla mjekësore
Këto truke do t’ju ndihmojnë të flini më lehtë nëse jeni duke luftuar me ftohjen

Këto truke do t’ju ndihmojnë të flini më lehtë nëse jeni duke luftuar me ftohjen

Këshilla mjekësore
A duhet të pimë kafe kur jemi të sëmurë?

A duhet të pimë kafe kur jemi të sëmurë?

Shëndetësi Lajme
Shenjat dhe simptomat e gjashtë infeksioneve që fëmijët mund t’i marrin gjatë dimrit e të cilat çdo prind duhet t’i dijë

Shenjat dhe simptomat e gjashtë infeksioneve që fëmijët mund t’i marrin gjatë dimrit e të cilat çdo prind duhet t’i dijë

Këshilla mjekësore
Pse bllokohet vetëm njëra vrimë e hundës gjatë një ftohjeje?

Pse bllokohet vetëm njëra vrimë e hundës gjatë një ftohjeje?

Këshilla mjekësore
Po arrin moti ftohjeve, ja çfarë duhet të dini: Për sa kohë mund ta përdorni pikat për hundë

Po arrin moti ftohjeve, ja çfarë duhet të dini: Për sa kohë mund ta përdorni pikat për hundë

Këshilla mjekësore
Çfarë të hani për ta forcuar sistemin imunitar këtë vjeshtë

Çfarë të hani për ta forcuar sistemin imunitar këtë vjeshtë

Ushqim i shëndetshëm
Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

Këshilla mjekësore
Pesë shenja që tregojnë se duhet të konsumoni më shumë proteina

Pesë shenja që tregojnë se duhet të konsumoni më shumë proteina

Këshilla mjekësore
Katër gabimet që shumëkush i bën kur freskohet me kondicionerë

Katër gabimet që shumëkush i bën kur freskohet me kondicionerë

Këshilla dhe ide
E dini përse assesi nuk do të duhej të pini lëng portokalli dhe kafe kur jeni të ftohur

E dini përse assesi nuk do të duhej të pini lëng portokalli dhe kafe kur jeni të ftohur

Shëndetësi Lajme
Ju janë bllokuar veshët nga ftohja? Ja si t’i “zhbllokoni” shumë shpejt!

Ju janë bllokuar veshët nga ftohja? Ja si t’i “zhbllokoni” shumë shpejt!

Të tjera
Shurupi i hurmave mund të lehtësojë ftohjet, kollën dhe dhimbjet e fytit

Shurupi i hurmave mund të lehtësojë ftohjet, kollën dhe dhimbjet e fytit

Mjekësi alternative
Mënyra të thjeshta për ta mbrojtur fëmijën nga ftohjet e zakonshme

Mënyra të thjeshta për ta mbrojtur fëmijën nga ftohjet e zakonshme

Këshilla mjekësore
Meshkujt e përjetojnë ftohjen më rëndë se femrat

Meshkujt e përjetojnë ftohjen më rëndë se femrat

Shëndetësi Lajme
Të gjithë e bëjmë këtë kur jemi të ftohur dhe nuk e dimë se po bëjmë një gabim të madh!

Të gjithë e bëjmë këtë kur jemi të ftohur dhe nuk e dimë se po bëjmë një gabim të madh!

Këshilla mjekësore
Pse njerëzit sëmuren me grip gjatë dimrit, shkencëtarët gjejnë arsyen biologjike

Pse njerëzit sëmuren me grip gjatë dimrit, shkencëtarët gjejnë arsyen biologjike

Shëndetësi Lajme