LAJMI I FUNDIT:
Fadil Vokrri

Fadil Vokrri

349 Artikuj

Info

Fadil Vokrri, ish kryetar i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK) dhe një prej futbollistëve më të mirë në ish-Jugosllavi, lindi më 23 korrik 1960 në Sfeçël të Podujevës, kurse ndërroi jetë më 9 qershor, 2018 në Prishtinë.

Fadil Vokrri është lindur në Podujevë, ndërsa falë lojërave të tij kishte marrë nofkën Maradona shqiptar.

Karrierën e tij prej futbollisti e nisi tek skuadra e vendlindjes KF Llapi për t’iu bashkuar pastaj Prishtinës.

Nga viti 1980 deri më 1986, Vokrri shkëlqeu me klubin e kryeqytetit të Kosovës,
FC Prishtina që në atë kohë ishte thuajse si reprezentacion.

Falë paraqitjeve fantastike me Prishtinën ku në 172 ndeshje realizoi 55 gola, Vokrri u transferua tek Partizani i Beogradit.

Por pikën kulmore në fanellën kaltër e bardh Vokrri dhe yjet tjerë shqiptarë e arritën kur e mposhtën Yllin e Kuq të Beogradit në shtëpinë e vet, në Marakana.

Në atë kohë ylli nga Kosova ishte pjesë edhe e Përfaqësueses së Ish-Jugosllavisë.

Me Partizanin e Beogradit, Vokrri regjistroi 55 paraqitje duke shënuar edhe 15 gola.

Legjenda e futbollit kosovar vazhdoi karrierën në Francë te Nimes ndërsa në Turqi luajti për gjigantin Fenerbahce.

Edhe pse ishte idhull i tifozëve turq, Vokrri nuk arriti të tregojë shkëlqimin si te Prishtina e Partizani.

Gjithsesi dy skuadrat e fundit në karrierë për Vokrrin ishin, Bourges 18 dhe Montlucon.

Për ish-Jugosllavinë, Vokrri ka regjistruar 12 ndeshje ku ka arritur të shënojë gjashtë gola.

Vokrri vazhdoi të jetonte në shtetin e Francës para se të kthehej në vendlindje.

Fillimisht ai u angazhua nga ish-klubi i tij Prishtina si drejtor sportiv.

Ndërkohë në vitin 2008 Vokrri u zgjodh president i Federatës së Futbollit të Kosovës me një mandat katër vjeçar.

Ishte një futbollist legjendar dhe i njëjti vazhdoi punën edhe në krye të shtëpisë më të madhe të futbollit në Kosovë.

Vokrri ishte më meritori që fillimisht Kosovës iu lejuan ndeshjet miqësore nga UEFA dhe FIFA.

Ndërkohë pas kësaj leje, Vokrri përsëri bëri punën më të madhe që FFK të pranohet me të drejta të plota në UEFA dhe FIFA.

Vokrri do të kujtohet si ish-futbollist i madh dhe një zot shtëpie i futbollit tonë!

Liderët politikë përkujtojnë Fadil Vokrrin në dyvjetorin e vdekjes së tij

Liderët politikë përkujtojnë Fadil Vokrrin në dyvjetorin e vdekjes së tij

Kosovë
Ministrja Vlora Dumoshi përkujton Fadil Vokrrin: Ai është i pavdekshëm

Ministrja Vlora Dumoshi përkujton Fadil Vokrrin: Ai është i pavdekshëm

Kosovë
Në shenjë të përkujtimit të legjendës së futbollit – Agim Ademi me letër emocionuese për Fadil Vokrrin

Në shenjë të përkujtimit të legjendës së futbollit – Agim Ademi me letër emocionuese për Fadil Vokrrin

Sport vendor
Zoran Batrovic rrëfen një histori interesante me Fadil Vokrrin: Ishim dehur një ditë para ndeshjes, por të nesërmen shënuam të dy

Zoran Batrovic rrëfen një histori interesante me Fadil Vokrrin: Ishim dehur një ditë para ndeshjes, por të nesërmen shënuam të dy

Superliga
Haradinaj: Anëtarësimi i Kosovës në FIFA dhe UEFA lidhet me emrin e Fadil Vokrrit, ikonës së futbollit kosovar

Haradinaj: Anëtarësimi i Kosovës në FIFA dhe UEFA lidhet me emrin e Fadil Vokrrit, ikonës së futbollit kosovar

Sport
Katër vjen nga anëtarësimi i Kosovës në FIFA, kryetari Agim Ademi vjen me një mesazh

Katër vjen nga anëtarësimi i Kosovës në FIFA, kryetari Agim Ademi vjen me një mesazh

Sport
Drejtuesit e FFK-së bëjnë homazhe te varri i ish-presidentit Vokrri

Drejtuesit e FFK-së bëjnë homazhe te varri i ish-presidentit Vokrri

Superliga
Presidenti Ademi mesazh urimi për katër vjetorin e pranimit të Kosovës në UEFA

Presidenti Ademi mesazh urimi për katër vjetorin e pranimit të Kosovës në UEFA

Ndërkombëtare
Një karrige gjithmonë e rezervuar për Fadil Vokrrin

Një karrige gjithmonë e rezervuar për Fadil Vokrrin

Lavdim Pireva
Faqja e futbollit që poston foto për ish-Superligën e Jugosllavisë, kujton legjendën Fadil Vokrri

Faqja e futbollit që poston foto për ish-Superligën e Jugosllavisë, kujton legjendën Fadil Vokrri

Kosovë
Hadzibegic flet për legjendën Fadil Vokrri: E kam njohur, është mirë që stadiumi mban emrin e tij

Hadzibegic flet për legjendën Fadil Vokrri: E kam njohur, është mirë që stadiumi mban emrin e tij

Përfaqësuesja e Kosovës
Saviçeviq dhe Ademi bëjnë homazhe tek varri i ish-presidentit Vokrri

Saviçeviq dhe Ademi bëjnë homazhe tek varri i ish-presidentit Vokrri

Përfaqësuesja e Kosovës
Kosova – Gjibraltari, disa të dhëna për dy skuadrat

Kosova – Gjibraltari, disa të dhëna për dy skuadrat

Përfaqësuesja e Kosovës
Suker qëndroi gjatë të martës në Kosovë, u nderua me çmimin “Fadil Vokrri i Artë”

Suker qëndroi gjatë të martës në Kosovë, u nderua me çmimin “Fadil Vokrri i Artë”

Futboll
BBC me artikull të veçantë për Përfaqësuesen dhe Vokrrin: Kosova ka gjasa reale për t’u kualifikuar në ‘Euro 2020’

BBC me artikull të veçantë për Përfaqësuesen dhe Vokrrin: Kosova ka gjasa reale për t’u kualifikuar në ‘Euro 2020’

Përfaqësuesja e Kosovës
Trajneri i ri i Feronikelit, Vukiqeviq bën homazhe te varri i legjendës Fadil Vokrri

Trajneri i ri i Feronikelit, Vukiqeviq bën homazhe te varri i legjendës Fadil Vokrri

Superliga
Veteranët e Tetovës fitues të turneut të parë përkujtimor “Fadil Vokrri”

Veteranët e Tetovës fitues të turneut të parë përkujtimor “Fadil Vokrri”

Kosovë
Homazhe dhe një minutë duartrokitje tek varri i legjendës, Fadil Vokrri

Homazhe dhe një minutë duartrokitje tek varri i legjendës, Fadil Vokrri

Futboll
Gjithçka gati, të martën mbahet turneu përkujtimor “Fadil Vokrri”

Gjithçka gati, të martën mbahet turneu përkujtimor “Fadil Vokrri”

Sport
FFK organizon turne përkujtimor për Fadil Vokrrin

FFK organizon turne përkujtimor për Fadil Vokrrin

Kosovë
Para Vedat Muriqit te Fenerbahce ishin edhe dy shqiptarë: Njëri si futbollist, tjetri si president

Para Vedat Muriqit te Fenerbahce ishin edhe dy shqiptarë: Njëri si futbollist, tjetri si president

Ligat tjera
Filloi shitja e biletave të takimit Feronikeli – Milan, Rossonerët marrin me vete edhe një kupë të Ligës së Kampionëve

Filloi shitja e biletave të takimit Feronikeli – Milan, Rossonerët marrin me vete edhe një kupë të Ligës së Kampionëve

Futboll
Shpend Ahmeti: Së shpejti do ta kemi shtatoren e Fadil Vokrrit para stadiumit

Shpend Ahmeti: Së shpejti do ta kemi shtatoren e Fadil Vokrrit para stadiumit

Futboll
Zëvendëspresidenti i Partizanit të Beogradit kundër fansave të klubit: Respekt për Fadil Vokrrin

Zëvendëspresidenti i Partizanit të Beogradit kundër fansave të klubit: Respekt për Fadil Vokrrin

Përfaqësuesja e Kosovës