LAJMI I FUNDIT:
Fadil Vokrri

Fadil Vokrri

349 Artikuj

Info

Fadil Vokrri, ish kryetar i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK) dhe një prej futbollistëve më të mirë në ish-Jugosllavi, lindi më 23 korrik 1960 në Sfeçël të Podujevës, kurse ndërroi jetë më 9 qershor, 2018 në Prishtinë.

Fadil Vokrri është lindur në Podujevë, ndërsa falë lojërave të tij kishte marrë nofkën Maradona shqiptar.

Karrierën e tij prej futbollisti e nisi tek skuadra e vendlindjes KF Llapi për t’iu bashkuar pastaj Prishtinës.

Nga viti 1980 deri më 1986, Vokrri shkëlqeu me klubin e kryeqytetit të Kosovës,
FC Prishtina që në atë kohë ishte thuajse si reprezentacion.

Falë paraqitjeve fantastike me Prishtinën ku në 172 ndeshje realizoi 55 gola, Vokrri u transferua tek Partizani i Beogradit.

Por pikën kulmore në fanellën kaltër e bardh Vokrri dhe yjet tjerë shqiptarë e arritën kur e mposhtën Yllin e Kuq të Beogradit në shtëpinë e vet, në Marakana.

Në atë kohë ylli nga Kosova ishte pjesë edhe e Përfaqësueses së Ish-Jugosllavisë.

Me Partizanin e Beogradit, Vokrri regjistroi 55 paraqitje duke shënuar edhe 15 gola.

Legjenda e futbollit kosovar vazhdoi karrierën në Francë te Nimes ndërsa në Turqi luajti për gjigantin Fenerbahce.

Edhe pse ishte idhull i tifozëve turq, Vokrri nuk arriti të tregojë shkëlqimin si te Prishtina e Partizani.

Gjithsesi dy skuadrat e fundit në karrierë për Vokrrin ishin, Bourges 18 dhe Montlucon.

Për ish-Jugosllavinë, Vokrri ka regjistruar 12 ndeshje ku ka arritur të shënojë gjashtë gola.

Vokrri vazhdoi të jetonte në shtetin e Francës para se të kthehej në vendlindje.

Fillimisht ai u angazhua nga ish-klubi i tij Prishtina si drejtor sportiv.

Ndërkohë në vitin 2008 Vokrri u zgjodh president i Federatës së Futbollit të Kosovës me një mandat katër vjeçar.

Ishte një futbollist legjendar dhe i njëjti vazhdoi punën edhe në krye të shtëpisë më të madhe të futbollit në Kosovë.

Vokrri ishte më meritori që fillimisht Kosovës iu lejuan ndeshjet miqësore nga UEFA dhe FIFA.

Ndërkohë pas kësaj leje, Vokrri përsëri bëri punën më të madhe që FFK të pranohet me të drejta të plota në UEFA dhe FIFA.

Vokrri do të kujtohet si ish-futbollist i madh dhe një zot shtëpie i futbollit tonë!

Vokrri pranon se Zvicra pengoi antarësimin në UEFA

Vokrri pranon se Zvicra pengoi antarësimin në UEFA

Përfaqësuesja e Kosovës
E pabesueshme! Tomislav Karadzic uron Fadil Vokrrin

E pabesueshme! Tomislav Karadzic uron Fadil Vokrrin

Përfaqësuesja e Kosovës
Vokrri flet pas pranimit të Kosovës në UEFA

Vokrri flet pas pranimit të Kosovës në UEFA

Përfaqësuesja e Kosovës
Vokrri e Salihu u nisën në udhëtimin historik drejt Budapestit

Vokrri e Salihu u nisën në udhëtimin historik drejt Budapestit

Kosovë
Vokrri : Po hapim rrugë të reja për të rinjtë tanë

Vokrri : Po hapim rrugë të reja për të rinjtë tanë

Përfaqësuesja e Kosovës
Isa Mustafa vendos të udhëtojë me FFK-n në Budapest

Isa Mustafa vendos të udhëtojë me FFK-n në Budapest

Kosovë
Çfarë bënë sot zyrtarët e FIFA-s dhe UEFA-s në Kosovë?

Çfarë bënë sot zyrtarët e FIFA-s dhe UEFA-s në Kosovë?

Përfaqësuesja e Kosovës
A i ka Kosova numrat për tu pranuar në UEFA e FIFA?

A i ka Kosova numrat për tu pranuar në UEFA e FIFA?

Përfaqësuesja e Kosovës
Vokrri: Kosova i ka siguruar votat per pranim në UEFA

Vokrri: Kosova i ka siguruar votat per pranim në UEFA

Kosovë
Kosova nuk gjen kundërshtar për këtë muaj

Kosova nuk gjen kundërshtar për këtë muaj

Kosovë
Sekretari i UEFA-s, Theodoridis: Kosova mund të luajë në kualifikime

Sekretari i UEFA-s, Theodoridis: Kosova mund të luajë në kualifikime

Përfaqësuesja e Kosovës
MKRS-ja dha 371 mijë euro për Federatën e Futbollit të Kosovës

MKRS-ja dha 371 mijë euro për Federatën e Futbollit të Kosovës

Kosovë
Kryetari i FFK-së Vokrri viziton Vëllaznimin

Kryetari i FFK-së Vokrri viziton Vëllaznimin

Liga e Parë