LAJMI I FUNDIT:
Fadil Vokrri

Fadil Vokrri

349 Artikuj

Info

Fadil Vokrri, ish kryetar i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK) dhe një prej futbollistëve më të mirë në ish-Jugosllavi, lindi më 23 korrik 1960 në Sfeçël të Podujevës, kurse ndërroi jetë më 9 qershor, 2018 në Prishtinë.

Fadil Vokrri është lindur në Podujevë, ndërsa falë lojërave të tij kishte marrë nofkën Maradona shqiptar.

Karrierën e tij prej futbollisti e nisi tek skuadra e vendlindjes KF Llapi për t’iu bashkuar pastaj Prishtinës.

Nga viti 1980 deri më 1986, Vokrri shkëlqeu me klubin e kryeqytetit të Kosovës,
FC Prishtina që në atë kohë ishte thuajse si reprezentacion.

Falë paraqitjeve fantastike me Prishtinën ku në 172 ndeshje realizoi 55 gola, Vokrri u transferua tek Partizani i Beogradit.

Por pikën kulmore në fanellën kaltër e bardh Vokrri dhe yjet tjerë shqiptarë e arritën kur e mposhtën Yllin e Kuq të Beogradit në shtëpinë e vet, në Marakana.

Në atë kohë ylli nga Kosova ishte pjesë edhe e Përfaqësueses së Ish-Jugosllavisë.

Me Partizanin e Beogradit, Vokrri regjistroi 55 paraqitje duke shënuar edhe 15 gola.

Legjenda e futbollit kosovar vazhdoi karrierën në Francë te Nimes ndërsa në Turqi luajti për gjigantin Fenerbahce.

Edhe pse ishte idhull i tifozëve turq, Vokrri nuk arriti të tregojë shkëlqimin si te Prishtina e Partizani.

Gjithsesi dy skuadrat e fundit në karrierë për Vokrrin ishin, Bourges 18 dhe Montlucon.

Për ish-Jugosllavinë, Vokrri ka regjistruar 12 ndeshje ku ka arritur të shënojë gjashtë gola.

Vokrri vazhdoi të jetonte në shtetin e Francës para se të kthehej në vendlindje.

Fillimisht ai u angazhua nga ish-klubi i tij Prishtina si drejtor sportiv.

Ndërkohë në vitin 2008 Vokrri u zgjodh president i Federatës së Futbollit të Kosovës me një mandat katër vjeçar.

Ishte një futbollist legjendar dhe i njëjti vazhdoi punën edhe në krye të shtëpisë më të madhe të futbollit në Kosovë.

Vokrri ishte më meritori që fillimisht Kosovës iu lejuan ndeshjet miqësore nga UEFA dhe FIFA.

Ndërkohë pas kësaj leje, Vokrri përsëri bëri punën më të madhe që FFK të pranohet me të drejta të plota në UEFA dhe FIFA.

Vokrri do të kujtohet si ish-futbollist i madh dhe një zot shtëpie i futbollit tonë!

Kryeministri Kurti: Shtatorja e Vokrrit shënon sfidat dhe sakrificat që sporti kosovar ka kaluar

Kryeministri Kurti: Shtatorja e Vokrrit shënon sfidat dhe sakrificat që sporti kosovar ka kaluar

Kosovë
Përurohet shtatorja e legjendës së futbollit, Fadil Vokrrit

Përurohet shtatorja e legjendës së futbollit, Fadil Vokrrit

Kosovë
Sot përurohet shtatorja e Fadil Vokrrit si dhe zhvillohen dy ndeshje revyale për nder të tij

Sot përurohet shtatorja e Fadil Vokrrit si dhe zhvillohen dy ndeshje revyale për nder të tij

Sport vendor
Salihu: Të premten inaugurohet shtatorja e Fadil Vokrrit, do të zhvillohen edhe dy ndeshje miqësore

Salihu: Të premten inaugurohet shtatorja e Fadil Vokrrit, do të zhvillohen edhe dy ndeshje miqësore

Përfaqësuesja e Kosovës
Kryeministri Kurti nderon jetën dhe veprën e Fadil Vokrrit në tre vjetorin e vdekjes

Kryeministri Kurti nderon jetën dhe veprën e Fadil Vokrrit në tre vjetorin e vdekjes

Futboll
FFK dhe kryetari Agim Ademi përkujtojnë Fadil Vokrrin në tre vjetorin e ndarjes nga jeta

FFK dhe kryetari Agim Ademi përkujtojnë Fadil Vokrrin në tre vjetorin e ndarjes nga jeta

Futboll
Pesë vite nga pranimi i Kosovës në FIFA

Pesë vite nga pranimi i Kosovës në FIFA

Përfaqësuesja e Kosovës
KOK përgëzon FFK-në dhe gjithë komunitetin e futbollit për pesëvjetorin e anëtarësimit në UEFA

KOK përgëzon FFK-në dhe gjithë komunitetin e futbollit për pesëvjetorin e anëtarësimit në UEFA

Sport vendor
Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1920, 1930, 1940… 2020!?

Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1920, 1930, 1940… 2020!?

Agron Shala
Viti 1960: Prishja e BRSS-së me “802 milionë shqiptarë”!

Viti 1960: Prishja e BRSS-së me “802 milionë shqiptarë”!

Agron Shala
Ahmet: Shtatorja e Fadil Vokrrit nuk do të lejohet të vendoset fare nëse nuk i posedon të gjitha parametrat e kërkuara

Ahmet: Shtatorja e Fadil Vokrrit nuk do të lejohet të vendoset fare nëse nuk i posedon të gjitha parametrat e kërkuara

Kosovë
Vlora Dumoshi zbulon statujën e Fadil Vokrrit

Vlora Dumoshi zbulon statujën e Fadil Vokrrit

Superliga
Cima publikon imazhe nga ndeshja mes Veteranëve dhe Estradës: Ishte nder dhe kënaqësi të takohemi së bashku

Cima publikon imazhe nga ndeshja mes Veteranëve dhe Estradës: Ishte nder dhe kënaqësi të takohemi së bashku

Yjet
Në nder të ditëlindjes së Fadil Vokrrit, Veteranët dhe Estrada zhvilluan ndeshje revyale

Në nder të ditëlindjes së Fadil Vokrrit, Veteranët dhe Estrada zhvilluan ndeshje revyale

Sport vendor
Ishin gjithmonë së bashku, mesazhi emocionues i Flamur Bunjakut për legjendën Fadil Vokrri

Ishin gjithmonë së bashku, mesazhi emocionues i Flamur Bunjakut për legjendën Fadil Vokrri

Superliga
Ministrja Dumoshi: Në tetor përfundohet shtatorja e Fadil Vokrrit

Ministrja Dumoshi: Në tetor përfundohet shtatorja e Fadil Vokrrit

Futboll
Sabri Fejzullahu: Fadil Vokrri nuk ka vdekur, njerëzit që bëjnë histori mbesin të përjetshëm

Sabri Fejzullahu: Fadil Vokrri nuk ka vdekur, njerëzit që bëjnë histori mbesin të përjetshëm

Yjet
Blero kujton Fadil Vokrrin: Na mungon shumë

Blero kujton Fadil Vokrrin: Na mungon shumë

Yjet
Gjithçka që duhet të dini për statujën e legjendës Fadil Vokrri

Gjithçka që duhet të dini për statujën e legjendës Fadil Vokrri

Superliga
Sinan Vllasaliu kujton Fadil Vokrrin në përvjetorin e dytë të vdekjes së tij

Sinan Vllasaliu kujton Fadil Vokrrin në përvjetorin e dytë të vdekjes së tij

Yjet
Kryeministri Hoti: Vokrri mbetet legjendë edhe për brezat që vijnë

Kryeministri Hoti: Vokrri mbetet legjendë edhe për brezat që vijnë

Kosovë
​Zbulohet se kur përfundon shtatorja e Fadil Vokrrit dhe ku do të vendoset

​Zbulohet se kur përfundon shtatorja e Fadil Vokrrit dhe ku do të vendoset

Kosovë
“Fryma e Fadilit” , futbolli kosovar vazhdon ëndrrën e Vokrrit

“Fryma e Fadilit” , futbolli kosovar vazhdon ëndrrën e Vokrrit

Kosovë
Zbulohet buceta e legjendës Fadil Vokrri

Zbulohet buceta e legjendës Fadil Vokrri

Kosovë