LAJMI I FUNDIT:
Deutsche Welle

Deutsche Welle

1467 Artikuj

Info

Deutsche Welle (DW) është media publike gjermane dhe informon në 35 gjuhë. DW në gjuhën shqipe ka filluar më 1 qershor 1992.
Fillimisht me një emision radiofonik prej 15 minutësh, ndërsa DW ofron në gjuhën shqipe lajme, komente apo informacione përmes internetit dhe televizionit.
Gjermania, Evropa, zhvillimet në botë dhe në Ballkan janë në fokus të informacioneve të Deutsche Welle-s në gjuhën shqipe.

Gjermanët protestojnë kundër planit për dëbimin e të huajve

Gjermanët protestojnë kundër planit për dëbimin e të huajve

Evropa
Netanyahu dëshironte të përçante palestinezët, por arriti ta ndajë Izraelin

Netanyahu dëshironte të përçante palestinezët, por arriti ta ndajë Izraelin

Azia
A do ta fillojë Koreja e Veriut luftën në këtë vit?

A do ta fillojë Koreja e Veriut luftën në këtë vit?

Julian Ryall
Demonstrata masive kundër AfD-së në Gjermani

Demonstrata masive kundër AfD-së në Gjermani

Evropa
Gjermania aprovon ligjin për marrjen e pasaportës dhe dyshtetësisë

Gjermania aprovon ligjin për marrjen e pasaportës dhe dyshtetësisë

Evropa
BMW në Mynih vetëm me vetura elektrike nga viti 2027

BMW në Mynih vetëm me vetura elektrike nga viti 2027

Auto Lajme
Rasti i rrahjes brutale të Nikola Sanduloviqit – çfarë dihet deri më tani?

Rasti i rrahjes brutale të Nikola Sanduloviqit – çfarë dihet deri më tani?

Serbia
Qeveria gjermane paraqet masat e kursimeve

Qeveria gjermane paraqet masat e kursimeve

Botë
Të hënën fillojnë “protesta të mëdha në të gjithë Gjermaninë” – do të zgjasin një javë

Të hënën fillojnë “protesta të mëdha në të gjithë Gjermaninë” – do të zgjasin një javë

Botë
Industria gjermane e automobilave para kohëve të vështira

Industria gjermane e automobilave para kohëve të vështira

Auto Lajme
Rusia në vitin 2024: Konsolidim me gjithë luftën

Rusia në vitin 2024: Konsolidim me gjithë luftën

Opinione
A do të mbijetojë koalicioni i dobët qeveritar gjerman?

A do të mbijetojë koalicioni i dobët qeveritar gjerman?

Sabine Kinkartz
DW: Turqia parajsë për bandat mafioze

DW: Turqia parajsë për bandat mafioze

Turqia
Shi gati pa pushim, në shumë rajone lumenjtë kanë dalë prej shtratit – kjo është situata e përmbytjeve në Gjermani

Shi gati pa pushim, në shumë rajone lumenjtë kanë dalë prej shtratit – kjo është situata e përmbytjeve në Gjermani

Evropa
Azerbajxhani dëbon diplomatët francezë

Azerbajxhani dëbon diplomatët francezë

Evropa
DW: Kosova ngre alarmin për sulme të mundshme në veri

DW: Kosova ngre alarmin për sulme të mundshme në veri

Kosovë
Si ka ndryshuar Gjermania në kohën e luftës në Ukrainë?

Si ka ndryshuar Gjermania në kohën e luftës në Ukrainë?

Evropa
Një stuhi e fortë godet Gjermaninë

Një stuhi e fortë godet Gjermaninë

Evropa
BE e shqetësuar – Serbia nuk e zbaton marrëveshjen e Ohrit

BE e shqetësuar – Serbia nuk e zbaton marrëveshjen e Ohrit

Kosovë
Kush do të paguajë për rindërtimin e Gazës?

Kush do të paguajë për rindërtimin e Gazës?

Cathrin Schaer
A ka Rusia kampe stërvitore në Bosnjë-Hercegovinë?

A ka Rusia kampe stërvitore në Bosnjë-Hercegovinë?

Bosnja
“Biznes” miliarda dollarësh në internet: Si ‘call center’ po i mashtrojnë klientët në Gjermani?

“Biznes” miliarda dollarësh në internet: Si ‘call center’ po i mashtrojnë klientët në Gjermani?

Kosovë
Gjermania në krizë buxhetore, çfarë është në rrezik?

Gjermania në krizë buxhetore, çfarë është në rrezik?

Botë
Gjermania në krizë buxhetore

Gjermania në krizë buxhetore

Auron Dodi