LAJMI I FUNDIT:
Bebe Rexha

Bebe Rexha

1624 Artikuj

Info

Bleta “Bebe” Rexha (e lindur më 30 gusht të vitit 1989 në Brooklyn të New Yorkut) është një këngëtare shqiptare me famë botërore.

Ajo është lindur dhe rritur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me tradita dhe kulturë shqiptarë nga prindërit e saj emigrantë, të cilët kanë prejardhje nga Maqedonia e Veriut. Babai i saj, Flamuri, është nga Dibra, ndërkohë që nëna e saj, Bukurija, është nga Gostivari. Bebe Rexha ka edhe një vëlla më të vogël të quajtur Florent.

Bebe Rexha e ka nisur karrierën muzikore shumë e re, por mori emër tek në vitin 2014 kur kompozoi hitin “The Monster” të interpretuar nga Rihanna dhe Eminem. Më pas ajo vazhdoi me publikimin e disa këngëve të saja, të cilat u bënë hite ndërkombëtare, ku ndër to veçohen: “Me, Myself And I” (bashkëpunim me G-Eazy), “In The Name Of Love” (bashkëpunim me Martin Garrix), “Meant To Be” (bashkëpunim me Florida Georgia Line), “I’m A Mess”, “I’m Good (Blue)” (bashkëpunim me David Guettan) etj.

Është fituese e çmimeve të rëndësishme të muzikës si: MTV Video Music Awards, iHeart Radio Music Awards, Billboard Music Awards, MTV EMA e të tjera.

Në vitin 2019, Bebe Rexha nominohet në mbrëmjen më të rëndësishme të ndarjes së çmimeve ‘Grammy Awards’ për dy kategori dhe në vitin 2023 gjithashtu nominohet për çmimin e tretë në këtë event të rëndësishëm.

“Unë dua të sjell ndërgjegjësimin për kulturën time dhe vendin nga vjen familja ime. Dhe kjo ishte vërtet e rëndësishme për mua”, ka thënë Bebe Rexha në një intervistë ekskluzive për Telegrafin në vitin 2021.

Bebe Rexha nis turneun aziatik, mirëpritet nga mijëra fansa në Japoni

Bebe Rexha nis turneun aziatik, mirëpritet nga mijëra fansa në Japoni

Yjet
Bebe Rexha duket tërheqëse si një ‘Barbie’, ndërsa pozon nga Koreja e Jugut

Bebe Rexha duket tërheqëse si një ‘Barbie’, ndërsa pozon nga Koreja e Jugut

Yjet
Bebe Rexha tregon sërish dukjen e saj natyrale në një video pa makijazh në TikTok

Bebe Rexha tregon sërish dukjen e saj natyrale në një video pa makijazh në TikTok

Yjet
Bebe Rexha tregon të vetmen gjë që australianët e bëjnë më mirë se gjithë të tjerët, sipas saj

Bebe Rexha tregon të vetmen gjë që australianët e bëjnë më mirë se gjithë të tjerët, sipas saj

Yjet
Bebe Rexha shkëlqen në fustanin e kreatores nga Kosova, Albina Dyla

Bebe Rexha shkëlqen në fustanin e kreatores nga Kosova, Albina Dyla

Yjet
Bebe Rexha fejon të vëllanë, filmohet duke i hedhur para muzikës në aheng

Bebe Rexha fejon të vëllanë, filmohet duke i hedhur para muzikës në aheng

Yjet
Bebe Rexha pozon për kopertinën e ‘Billboard Brasil’

Bebe Rexha pozon për kopertinën e ‘Billboard Brasil’

Yjet
Bebe Rexha tregon gjoksin e saj atraktiv në një video promovuese të këngës së saj të re

Bebe Rexha tregon gjoksin e saj atraktiv në një video promovuese të këngës së saj të re

Yjet
Bebe Rexha publikon bashkëpunimin e ri me David Guettan “One in a Milion”

Bebe Rexha publikon bashkëpunimin e ri me David Guettan “One in a Milion”

Muzikë
Bebe Rexha shfaq linjat e kolme të trupit rrugëve të Los Angeles e veshur me fustan provokues

Bebe Rexha shfaq linjat e kolme të trupit rrugëve të Los Angeles e veshur me fustan provokues

Yjet
Malumas i ndodh një tjetër incident në skenë, fansat e gjuajnë me telefon teksa po perfomonte

Malumas i ndodh një tjetër incident në skenë, fansat e gjuajnë me telefon teksa po perfomonte

Yjet
Bebe Rexha publikon një tjetër video provokuese nga klipi i ri në ardhje, “One In A Million”

Bebe Rexha publikon një tjetër video provokuese nga klipi i ri në ardhje, “One In A Million”

Muzikë
Bebe Rexha performon në festivalin “Life Is Beautiful” në Las Vegas, shkëlqen me dukjen e saj

Bebe Rexha performon në festivalin “Life Is Beautiful” në Las Vegas, shkëlqen me dukjen e saj

Yjet
Bebe Rexha paralajmëron publikimin e klipit të ri “One In A Million” me skena mjaft provokuese

Bebe Rexha paralajmëron publikimin e klipit të ri “One In A Million” me skena mjaft provokuese

Muzikë
“I’m Good (Blue)” e Bebe Rexhës dhe David Guettas është bashkëpunimi më i pëlqyer për vitin 2023 në Spotify, sipas një studimi të ri

“I’m Good (Blue)” e Bebe Rexhës dhe David Guettas është bashkëpunimi më i pëlqyer për vitin 2023 në Spotify, sipas një studimi të ri

Muzikë
Bebe Rexha pozon për kopertinën e revistës “Elle Brasil”, flet edhe për emigrimin nga Shqipëria në Amerikë

Bebe Rexha pozon për kopertinën e revistës “Elle Brasil”, flet edhe për emigrimin nga Shqipëria në Amerikë

Yjet
Rita Ora dhe Bebe Rexha shfaqen të afërta në MTV VMA 2023, gjersa i japin një përqafim të ngrohtë njëra-tjetrës

Rita Ora dhe Bebe Rexha shfaqen të afërta në MTV VMA 2023, gjersa i japin një përqafim të ngrohtë njëra-tjetrës

Yjet
U mundua, por nuk ia doli ta shmangte shikimin nga Bebe Rexha – bëhet virale videoja me vëllanë e Shakiras

U mundua, por nuk ia doli ta shmangte shikimin nga Bebe Rexha – bëhet virale videoja me vëllanë e Shakiras

Po Flitet
Bebe Rexha merr vëmendje në MTV VMA me fustanin me prerje që ia ekspozonte të pasmet

Bebe Rexha merr vëmendje në MTV VMA me fustanin me prerje që ia ekspozonte të pasmet

Yjet
Në një video të sinqertë në TikTok, Bebe Rexha thotë se ndjehet në ankth për të shkuar në tapetin e kuq të MTV VMA për shkak se ka shtuar shumë në peshë

Në një video të sinqertë në TikTok, Bebe Rexha thotë se ndjehet në ankth për të shkuar në tapetin e kuq të MTV VMA për shkak se ka shtuar shumë në peshë

Yjet
Bebe Rexha thyen rekordin botëror, bëhet artistja e parë në botë që qëndron e para për 50 javë në dy top-lista të ‘Billboard’

Bebe Rexha thyen rekordin botëror, bëhet artistja e parë në botë që qëndron e para për 50 javë në dy top-lista të ‘Billboard’

Muzikë
Bebe Rexha duket joshëse në pozat e reja nga Brazili

Bebe Rexha duket joshëse në pozat e reja nga Brazili

Yjet
Bebe Rexha puthet në buzë me këngëtaren Luisa Sonza në skenë gjatë performancës në festivalin brazilian

Bebe Rexha puthet në buzë me këngëtaren Luisa Sonza në skenë gjatë performancës në festivalin brazilian

Yjet
Bebe Rexhës nuk i kujtohet në emision kënga që e ka kompozuar vet

Bebe Rexhës nuk i kujtohet në emision kënga që e ka kompozuar vet

Muzikë