LAJMI I FUNDIT:

Amerika

216 Artikuj

Nga Franca në Amerikë, e djathta ekstreme është në marshim

Nga Franca në Amerikë, e djathta ekstreme është në marshim

Gideon Rachman
Hapi i fundit i Putinit tregon se sa i pashpresë është bërë

Hapi i fundit i Putinit tregon se sa i pashpresë është bërë

Richard Kemp
Nacionalizmi kërcënon rendin botëror

Nacionalizmi kërcënon rendin botëror

Martin Wolf
Nuk janë të rastësishme sulmet çnjerëzore në Rafah, ato janë baza e strategjisë brutale humbëse e IDF-së

Nuk janë të rastësishme sulmet çnjerëzore në Rafah, ato janë baza e strategjisë brutale humbëse e IDF-së

Paul Rogers
Po vjen tronditja e radhës e Kinës

Po vjen tronditja e radhës e Kinës

Opinione
Intervista e Castros më 1961, në prag të kërcënimit bërthamor

Intervista e Castros më 1961, në prag të kërcënimit bërthamor

Fakte
Izraeli nuk mund t’ia dalë mbanë vetëm dhe Netanyahu këtë e di

Izraeli nuk mund t’ia dalë mbanë vetëm dhe Netanyahu këtë e di

Gideon Rachman
Udhëtimi i Putinit në Kinë dhe kërcënimet amerikane

Udhëtimi i Putinit në Kinë dhe kërcënimet amerikane

Alexandra Prokopenko
Bideni dëshiron që lufta të mbarojë, por as Netanyahut dhe as Hamasit nuk i ngutet

Bideni dëshiron që lufta të mbarojë, por as Netanyahut dhe as Hamasit nuk i ngutet

Jonathan Freedland
Turneu joproduktiv evropian i Xi Jinpingut

Turneu joproduktiv evropian i Xi Jinpingut

Opinione
Për Putinin, Gaza është dhurata më e madhe

Për Putinin, Gaza është dhurata më e madhe

Edward Luce
Protestat studentore të vitit 1970 të cilat tronditën ShBA-në

Protestat studentore të vitit 1970 të cilat tronditën ShBA-në

Histori
Në pamundësi për të “fituar” në Gazë, Izraeli po e hedh shikimin diku tjetër

Në pamundësi për të “fituar” në Gazë, Izraeli po e hedh shikimin diku tjetër

Hussein Ibish
Çfarë na thonë TikTok-u dhe Tesla për pragmatizmin në ShBA dhe në Kinë?

Çfarë na thonë TikTok-u dhe Tesla për pragmatizmin në ShBA dhe në Kinë?

The Financial Times
Trump 2.0: Si po përgatiten aleatët e SHBA-së për një rikthim të tij në Shtëpinë e Bardhë?

Trump 2.0: Si po përgatiten aleatët e SHBA-së për një rikthim të tij në Shtëpinë e Bardhë?

Nga Bota
Sa vlen TikTok-u?

Sa vlen TikTok-u?

Agron Shala
Evropë, mos u relakso

Evropë, mos u relakso

Constanze Stelzenmuller
Ronald Reagani e shpëtoi Izraelin nga sulmi i Iranit

Ronald Reagani e shpëtoi Izraelin nga sulmi i Iranit

Daniel Henninger
Irani është gati të nis luftën bërthamore, ndërsa Perëndimi po e vë veten në pozitën e humbësit!

Irani është gati të nis luftën bërthamore, ndërsa Perëndimi po e vë veten në pozitën e humbësit!

Allister Heath
Faith Ringgold: Artistja që kapi shpirtin e ShBA-së

Faith Ringgold: Artistja që kapi shpirtin e ShBA-së

Piktura
Dilema e Bidenit për Izraelin

Dilema e Bidenit për Izraelin

Gideon Rachman
Çfarë në të vërtetë kërkon Irani?

Çfarë në të vërtetë kërkon Irani?

Peter Bergen
Pas sulmit të Iranit kundër Izraelit, duhet të ndalet përshkallëzimi i mëtejmë

Pas sulmit të Iranit kundër Izraelit, duhet të ndalet përshkallëzimi i mëtejmë

Opinione
Japonia përforcon aleancën me ShBA-në, për t’iu kundërvënë Kinës

Japonia përforcon aleancën me ShBA-në, për t’iu kundërvënë Kinës

Gideon Rachman