LAJMI I FUNDIT:

Amerika Latine

37 Artikuj

Realizmi magjik

Realizmi magjik

Analiza
Ekonomia gjermane ‘shkëputet’ nga Kina

Ekonomia gjermane ‘shkëputet’ nga Kina

Botë
“Suavecito”: Kënga e dashurisë që u shndërrua në himn

“Suavecito”: Kënga e dashurisë që u shndërrua në himn

Muzika
Gualchi nga Pindle flet për aplikacionin që lidh turistët me banorët lokal dhe përvojën e tij gjatë vizitës në Kosovë

Gualchi nga Pindle flet për aplikacionin që lidh turistët me banorët lokal dhe përvojën e tij gjatë vizitës në Kosovë

Albert Spahiu
Antimafia Italiane: Shqiptarët “përmbytin” BE-në me “të bardhë” dhe heroinë, paratë pastrohen në Tiranë

Antimafia Italiane: Shqiptarët “përmbytin” BE-në me “të bardhë” dhe heroinë, paratë pastrohen në Tiranë

Shqipëri
Erotika e civilizimit Moçe

Erotika e civilizimit Moçe

PamArt
Kreu i një bande droge të Amerikës Latine vishet si grua në përpjekje për t’u arratisur nga burgu

Kreu i një bande droge të Amerikës Latine vishet si grua në përpjekje për t’u arratisur nga burgu

Nga Bota
Shiu i dendur, 56 të vdekur nga rrëshqitjet e dheut në verilindje të Brazilit

Shiu i dendur, 56 të vdekur nga rrëshqitjet e dheut në verilindje të Brazilit

Amerika Latine
Ergys Dashi, viktima e katërt shqiptare e narkotrafikut në Amerikën Latine

Ergys Dashi, viktima e katërt shqiptare e narkotrafikut në Amerikën Latine

Shqipëri
Europa Today: Skema sesi mafia shqiptare po largon Ndranghetën nga monopoli i kokainës së Amerikës së Jugut

Europa Today: Skema sesi mafia shqiptare po largon Ndranghetën nga monopoli i kokainës së Amerikës së Jugut

Shqipëri
Mësohet numri shqiptarëve që jetojnë në Amerikën Latine

Mësohet numri shqiptarëve që jetojnë në Amerikën Latine

Shqipëri
Ernesto Sabato: Nëna ime ka jetuar me nostalgjinë e të parëve, gjithmonë fliste shqip me vëllain e saj…

Ernesto Sabato: Nëna ime ka jetuar me nostalgjinë e të parëve, gjithmonë fliste shqip me vëllain e saj…

Fjala+
Për realizmin magjik dhe “Boom”-in latinoamerikan

Për realizmin magjik dhe “Boom”-in latinoamerikan

Analiza
“Të dhëna të pamjaftueshme”: Rregullatori brazilian refuzon përdorimin e vaksinës ruse “Sputnik V” kundër COVID-19

“Të dhëna të pamjaftueshme”: Rregullatori brazilian refuzon përdorimin e vaksinës ruse “Sputnik V” kundër COVID-19

Amerika
Mediet pro-Kremlinit po e promovojnë vaksinën ‘Sputnik V’ si një mjet propagande në Amerikën Latine

Mediet pro-Kremlinit po e promovojnë vaksinën ‘Sputnik V’ si një mjet propagande në Amerikën Latine

Amerika Latine
Kontinentet amerikane rrezikohen nga shpërthimi i sëmundjes së poliomelitit mes pandemisë së coronavirusit

Kontinentet amerikane rrezikohen nga shpërthimi i sëmundjes së poliomelitit mes pandemisë së coronavirusit

Nga Bota
Banka Botërore: Amerika Latine rajoni më i prekur në aspektin ekonomik dhe shëndetësor

Banka Botërore: Amerika Latine rajoni më i prekur në aspektin ekonomik dhe shëndetësor

Botë
Amerika Latine ka mbi shtatë milionë raste me COVID-19

Amerika Latine ka mbi shtatë milionë raste me COVID-19

Nga Bota
AstraZeneca tregon se kur mund të fillojë prodhimin e vaksinave ndaj COVID-19 në Amerikën Latine, tregon edhe çmimin e saj

AstraZeneca tregon se kur mund të fillojë prodhimin e vaksinave ndaj COVID-19 në Amerikën Latine, tregon edhe çmimin e saj

Nga Bota
Amerika Latine tejkaloi Evropën me numrin e të infektuarve me COVID-19

Amerika Latine tejkaloi Evropën me numrin e të infektuarve me COVID-19

Nga Bota
Rastet me coronavirus në Amerikën Latine arrijnë në 4 milionë, gjysma e tyre vetëm në Brazil

Rastet me coronavirus në Amerikën Latine arrijnë në 4 milionë, gjysma e tyre vetëm në Brazil

Nga Bota
​OKB: Pandemia mund të krijojë 45 milionë të varfër në Amerikën Latine

​OKB: Pandemia mund të krijojë 45 milionë të varfër në Amerikën Latine

Nga Bota
Amerika Latine raporton mbi dy milionë të infektuar me COVID-19

Amerika Latine raporton mbi dy milionë të infektuar me COVID-19

Nga Bota
Coronavirusi vazhdon të përhapet në Amerikën Latine, në Meksikë afro 150 mijë të infektuar – në Brazil 17.110 raste të reja me COVID-19

Coronavirusi vazhdon të përhapet në Amerikën Latine, në Meksikë afro 150 mijë të infektuar – në Brazil 17.110 raste të reja me COVID-19

Nga Bota