Liria mposht Ulpianën, fiton të drejtën për barazhin e Superligës

Liria ka shënuar fitore ndaj Ulpianës me rezultat 3-1 në barazhin e Ligës së Parë, duke fituar të drejtën të luajë në finalen e madhe për një vend në Superligën e Kosovës.

Ky ballafaqim i zhvillua në stadiumin “18 Qershori” në Klinë, një terren neutral për të dyja skuadrat që gjatë kampionatit kishin dal të dytat në grupet e tyre.

Liria ka kaluar në epërsi që në start, kur në minutën e pestë Edmond Likaj shënoi nga afërsia, me ndihmën e një devijimi nga mbrojtja e Ulpianës.

Pak pa u mbyllur pjesa e parë Petrus Megameno e dyfishoi epërsinë e Lirisë (2-0).

Prizrenasit nuk u ndalën as në pjesën e dytë, dukë shënuar sërish, kësaj radhe me Diellor Besenin për 3-0.

Ulpiana arriti vetëm ta ngushtojë rezultatin por pa e pasur forcën të kthehet në lojë deri në fund.

Gentian Emini shënoi nga afërsia në minutën e 88-të për 3-1, që ishte edhe goli i fundit në këtë ballafaqim.

Në barazhin e Superligës së Kosovës, Liria do të luajë kundër skuadrës së tetë në renditjen e elitës së futbollit kosovar.

Aktualisht ajo pozitë mbahet nga Ferizaj që ka 38 pikë. /Telegrafi/

Nuk ka të ndalur Distria Krasniqi, fiton sërish me Ippon dhe siguron gjysmëfinalen

Sport
Reagon kryeministri Kurti pas fitores së Distria Krasniqit në Lojërat Olimpike

Sport
Barcelona merr një ofertë prej 65 milionë eurosh nga Arabia për yllin e ekipit

Mësohet kundërshtarja dhe orari i ndeshjeve gjysmëfinale, Distria Krasniqi do të përballet me xhudisten italiane