Karton të kuq, penallti dhe pesë gola – Juventusi me dhjetë veta fiton ndaj Leipzig

Juventusi ka marr fitore të madhe në udhëtim te RB Leipzig me rezultat 3-2 në kuadër të ndeshjes së dytë të fazës së Ligës së Kampionëve.

Për italianët nisi keq takimin, pasi që Thiago Motta u desh të bënte dy ndërrime shkaku i lëndimeve, kur Bremer dhe Nicolas Gonzalez dolën nga loja.

Në minutën e 30-të u zhbllokua ndeshje, kur Benjamin Sesko pranoi bukur një top në zonë nga Lois Openda, për të shënuar për 1-0.

Zonja e Vjetër e nisi furishëm pjesën e dytë, kur Teun Koppmainers gjuajti bukur, por shtylla ndali festën e holandezit.

Image

Por mënjëhërë në minutën e 50-të, Dusan Vlahovic arriti të shënojë gol të bukur për 1-1 me një goditje të saktë brenda zonës.

Pas pak minutash sërish lajm i keq për Juventusin, kur portieri Michele di Gregorio preku një top me dorë jashtë zonë dhe pas rishikimit të VAR ai dali jashtë me karton të kuq.

RB Leipzig fitoi penallti në minutën e 64-të, ku Benjamin Sesko shënoi për 2-1.

Image

Por Juventusi ishte në formë të mirë, duke mos mbetur pas, ku me një gol të bukur të Vlahovic barzoi shifrat në 2-2.

Gjermanët kishin disa raste për të marr epërsinë, por nuk ia dolën, pasi në një rast shtylla dhe në njër ast tjetër Mattia Perin ndali gjuajtjet e tyre.

Në minutën e 83-të, Juventusi mori epërsinë për herë të parë në ndeshje, ku Francsico Conceicao me një solo aksion shënoi gol të bukur për 3-2.

Image

Gjyqtari i ndeshjes që kishte mjafte episode sot, vendosi për nëntë minuta lojë shtesë, ndërsa në minutën e katër të shtesës Sesko kishte rast për të barazuar, por gjuajtja e Sesko shkoi në duart e Perin.

Gjermanët tentuan edhe në minutat e mbetura, por nuk ia dolën të shënonin, duke bërë që Juventusi të marr fitoren e dytë në Ligën e  Kampionëve./Telegrafi/

Momenti kur Edon Zhegrova turpëroi Camavingan dhe Viniciusin

Fjalët e Edon Zhegrovës pasi u shpall më i miri në ndeshjen Lille - Real Madrid

Michael Schumacher bën paraqitjen e parë publike pas 11 vjetësh

Formula 1
Conceicao i Juventusit 'riktheu' Messin në ‘Champions’ - goli i tij ishte ndër më të bukurit deri tani

Zbulohet paga e Alisha Lehmann, pas ankesave nga anëtarja e Juventusit se nuk paguhet sa Douglas Luiz

UEFA shpall Edon Zhegrovën si lojtarin më të mirë të ndeshjes: Lille 1-0 Real Madrid