Fonseca mori përgjegjësinë për humbjen nga Parma, por më pas e gjuan tek dikush tjetër

Paulo Fonseca beson se mungesa e qëndrimit pozitiv, energjisë dhe dëshirës për t’u mbrojtur i kushtoi shtrenjtë Milanit në humbjen e tyre 2-1 jashtë fushe nga Parma në Serie A të shtunën në mbrëmje.

Kuqezinjtë tani janë dy ndeshje pa fitore në sezonin 2024-25, pas barazimit 2-2 të javës së kaluar me Torinon. Golat e kundërshtarëve erdhën me Dennis Man pas dy minutash, Christian Pulisic me golin e barazimit pas 66 minutave dhe fituesin përfundimtar nga Matteo Cancellieri 10 minuta më vonë.

Fonseca ishte i frustruar gjatë konferencës së tij mediatike pas ndeshjes, duke thënë se është ‘e vështirë të kuptosh’ performancën e Milanit, duke pasur parasysh se skuadra ishte përgatitur mirë në javën e fundit deri në ndeshjen e së shtunës.

Ai mori përgjegjësinë për paraqitjen, por më pas filloi të kritikonte qëndrimin e lojtarëve të tij në mbrojtje.

“Më duhet të them, përgjegjësia kryesore për atë që ndodh me këtë ekip bie tek unë,” tha Fonseca për DAZN. “Unë marr përgjegjësinë dhe nuk dua të fshihem nga kjo. Megjithatë, është e qartë për mua se ka një problem kolektiv kur bëhet fjalë për mbrojtjen dhe agresionin”.

I pyetur nëse lojtarët e tij kanë një problem qëndrimi, Fonseca u përgjigj: “Unë mendoj se është gjithçka. Ky ekip ka një problem në përgjithësi. Kemi pasur probleme kur nuk kemi bërë presion shumë lart kundër Torinos. Sot ne u përpoqëm t’i bënim lojtarët të bënin presion më të lartë dhe kishim ende probleme”.

“Kur dikush luajti me presionin tonë, u bë e vështirë të qëndronim kompakt dhe të rikuperonim pozicionet tona. Kur u kthyem në pozicion, ishim pasivë. Ka shumë gjëra. Për mua, është një problem me qëndrimin, energjinë dhe dëshirën për të mbrojtur si ekip”, ka shtuar më tej ai. /Telegrafi/

Dueli mes Mayweather dhe Gotti III do të mbahet gjatë në mend - por për arsye të gabuar

Çfarë tha Nico Williams te Lamine Yamal, pasi sensacioni i Barcelonës tentoi ta godiste

Live Transferimet e fundit të afati kalimtar veror – klubet po punojnë për të mbyllur goditjet e fundit

Perez 'gëzon' Ancelottin, shkon për top yllin që konsiderohet si më i miri në pozitën e tij

Rafael Leao tregon se kujt ia bëri me shenjë të heshte nga tribunat

Gjyqtari i Ligës Premier shkakton skandal duke ia ndërprerë kundërsulmin Lucas Paquetas