Pse Noah Lyles fitoi medaljen e artë në 100 metra për meshkuj, pavarësisht se Kishane Thompson kaloi vijën e finishit me këmbë i pari

Noah Lyles fitoi medaljen e artë në finalen e 100 metrave për meshkuj, pavarësisht se këmba e Kishane Thompson kaloi i pari vijën e finishit.

Finalja e 100 metrave për meshkuj të së dielës nuk zhgënjeu pasi shikuesit olimpikë u trajtuan me një spektakël mahnitës në Stade de France.

Ylli amerikan i sprintit, Lyles, mposhti Thompson të Xhamajkës me avantazhet më të mira për të siguruar medaljen e artë në një përfundim fotografik në Lojërat Olimpike 2024.

Kjo pavarësisht se këmba e Thompson kaloi e para vijën e finishit pasi ai udhëhoqi pjesën më të madhe të garës.

Lexo po ashtu Arsyeja pse atletët i bien ziles gjigante pasi fituan medaljen e artë olimpike në Lojërat e Parisit 2024

Lyles, megjithatë, e tërhoqi atë në gjysmën e dytë të garës pasi bëri një përfundim të jashtëzakonshëm, duke u mbështetur me gjoksin e tij.

Ora ndalon kur koka e atletit kalon vijën dhe asnjë pjesë tjetër e trupit.

Në fund të fundit ndryshimi ishte 27-vjeçari i mbështetur me gjoksin e tij, ndërsa Thompson në mënyrë delikate e vendosi këmbën e tij.

Pas garës, vetë Lyles mendoi se rivali i tij kishte bërë mjaft për të fituar medaljen. /Telegrafi/

Notarja olimpike largohet nga fshati Olimpik i Parisit për shkak të krijimit të 'ambientit të papërshtatshëm'

Sport
Ronaldo godet Messin dhe France Football për ceremoninë e Topit të Artë

Çfarë do të ndodhte nëse Messi do të luante në Ligën Premier? Përgjigjet Mohamed Salah

Pse garuesja ukrainase u mbështoll me një thes gjumi pasi fitoi medaljen e artë olimpike