Derbi në Karagaçi i takon Pejës

Peja ka fituar super derbin dhe klasiken e basketbollit të Kosovës ndaj Sigal Prishtinës në një duel dramatik dhe interesant me rezultat 74:72 (28:18, 19:18, 14:19, 13:17). Kjo ndeshje i takonte xhiros së 22-të në Prince Caffe Superligës.

Bardhekaltrit e nisën ndeshjen me një seri prej 0:5, por pejanët u kundërpërgjigjen shpejt dhe më pas zhvillohet lojë e barabartë, por vendasit nuk u ndalën dhe që në çerekun e parë krijuan epërsi prej dhjetë pikësh, duke e fituar këtë pjesë 28:18. Kryeqytetasit u rikthyen në periudhën e dytë, ku ngushtuan shifrat në 30:27, por skuadra verdhezi sërish u shkëput duke krijuar epërsi deri në 13 pikë, 45:32, ndërsa pjesa e parë përfundon 47:36.

Në periodën e tretë, Peja arriti të kishte epërsi deri në 14 pikë, 57:43, që ishte më e larta në ndeshje, sidoqoftë, prishtinasit u rikthyen sërish, ku rezultati pas 30 minutash ishte 61:55. Në dhjetë minutat e fundit u zhvillua dramë deri në fund, ku mysafirët afruan rezultatin në 74:72, e më pas Tate i vendasve humbi dy gjuajtja të lira, ndërsa në aksionin e fundit, Thomas i mysafirëve nuk shënoi dhe Peja iu rikthye fitoreve.

Te Peja u dalluan Arti Hajdari me 14 pikë, Jalen Tate me 19 dhe David Joseph me 18, ndërsa te Sigal Prishtina u dalluan Dardan Berisha me 22 pikë, gjashtë kërcime e gjashtë asistime dhe Derrick Wilson me 23 pikë e gjashtë kërcime.

Tani Peja ka 15 fitore e shtatë humbje, kurse Sigal Prishtina 16 fitore e gjashtë humbje.

Bernd Leno i bën një premtim të madh tifozëve të Arsenalit para ndeshjes Fulham – Man City

Jurgen Klopp mund të humbasë ceremoninë lamtumirëse në ‘Anfield’ nëse ndodh kjo gjë ndaj Aston Villës

Kylian Mbappe pranon garën 100 metra me Usain Bolt pasi simulimi tregon se çfarë mund të ndodhë

Florentino Perez dëshiron ta transferojë te Reali lojtarin që ëndërron të luajë për Barcelonën

Për herë të parë në histori të Ligës Premier, gjyqtari i ndeshjes do të mbajë një videokamerë në kokë