LAJMI I FUNDIT:

Skocia

171 Artikuj

Zhurma dhe pamje të çuditshme – Skocia kërkon ndihmën e NASA-s për gjetjen e përbindëshit misterioz në liqenin Loch Ness

Zhurma dhe pamje të çuditshme – Skocia kërkon ndihmën e NASA-s për gjetjen e përbindëshit misterioz në liqenin Loch Ness

Nga Bota
Rruga më e shkurtër në botë – është vetëm dy metra e gjatë dhe në të ndodhet edhe një hotel

Rruga më e shkurtër në botë – është vetëm dy metra e gjatë dhe në të ndodhet edhe një hotel

A e dini se...
Fituesja e lotarisë në Skoci e dëbon burrin e saj pasi ai e shihte vetëm si “makinë parash”

Fituesja e lotarisë në Skoci e dëbon burrin e saj pasi ai e shihte vetëm si “makinë parash”

Interesante
E blenë shtëpinë e ndërtuar në të 60-at, çifti nga Skocia tregojnë se çfarë gjetën brenda saj gjatë procesit të rinovimit

E blenë shtëpinë e ndërtuar në të 60-at, çifti nga Skocia tregojnë se çfarë gjetën brenda saj gjatë procesit të rinovimit

Interesante
Majmuni i arratisur “bastis” fshatrat në Skoci

Majmuni i arratisur “bastis” fshatrat në Skoci

Fun Lajme
Superkompjuteri Exascale një ditë mund të ngrohë shtëpitë e britanikëve

Superkompjuteri Exascale një ditë mund të ngrohë shtëpitë e britanikëve

Lajme Teknologji
Erërat e fuqishme të stuhisë Gerrit që goditi Britaninë e Madhe, thyen helikën e mullirit me erë në Skoci

Erërat e fuqishme të stuhisë Gerrit që goditi Britaninë e Madhe, thyen helikën e mullirit me erë në Skoci

Evropa
Arkeologët zgjidhën misterin që rrethon “Librin e Drerëve”, dorëshkrimin më të vjetër skocez

Arkeologët zgjidhën misterin që rrethon “Librin e Drerëve”, dorëshkrimin më të vjetër skocez

Shkencë
Macallan, uiski i rrallë skocez bëhet shishja më e shtrenjtë në botë e shitur për 2.7 milionë dollarë

Macallan, uiski i rrallë skocez bëhet shishja më e shtrenjtë në botë e shitur për 2.7 milionë dollarë

Interesante
Pas kthimit nga New Yorku, Rita Ora dhe Taika Waititi eksplorojnë peisazhet e bukura të Skocisë

Pas kthimit nga New Yorku, Rita Ora dhe Taika Waititi eksplorojnë peisazhet e bukura të Skocisë

Yjet
Një krijesë misterioze që përfundoi në bregdetin britanik po trondit të gjithë

Një krijesë misterioze që përfundoi në bregdetin britanik po trondit të gjithë

Interesante
Vendet më miqësore në Evropë për vitin 2023

Vendet më miqësore në Evropë për vitin 2023

Udhëtime
Kryeministri i Skocisë zbulon se familjarëve të tij të bllokuar në Gaza u kanë mbetur vetëm gjashtë shishe ujë

Kryeministri i Skocisë zbulon se familjarëve të tij të bllokuar në Gaza u kanë mbetur vetëm gjashtë shishe ujë

Nga Bota
Erërat e forta ngritën ‘dyshemenë’ e një pylli në Skoci

Erërat e forta ngritën ‘dyshemenë’ e një pylli në Skoci

Interesante
Iu dëmtua bateria e veturës nga shiu, pronari veturës Tesla tronditet kur vlera e riparimit arrin shifrën prej 20 mijë dollarëve

Iu dëmtua bateria e veturës nga shiu, pronari veturës Tesla tronditet kur vlera e riparimit arrin shifrën prej 20 mijë dollarëve

Auto Lajme
Një klloun rrëqethës bredh rrugëve, frikëson njerëzit dhe sfidon policinë skoceze

Një klloun rrëqethës bredh rrugëve, frikëson njerëzit dhe sfidon policinë skoceze

Fun Lajme
Kryeministri skocez: Prindërit e gruas sime janë në Gaza, kanë mbetur të ngujuar – nuk po mund të largohen

Kryeministri skocez: Prindërit e gruas sime janë në Gaza, kanë mbetur të ngujuar – nuk po mund të largohen

Evropa
Bibliotekarët mbetën gojëhapur pasi libri për domatet kthehet gati 50 vjet më vonë

Bibliotekarët mbetën gojëhapur pasi libri për domatet kthehet gati 50 vjet më vonë

Fun Lajme
Dalin në ankand shishet e mbushura me “uiskin skocez më të vjetër në botë” –  çmimi për shishe është 11,500 euro

Dalin në ankand shishet e mbushura me “uiskin skocez më të vjetër në botë” – çmimi për shishe është 11,500 euro

Interesante
Skocezët zbulojnë “gralin e shenjtë” që do ta zëvendësojë vajin e palmës

Skocezët zbulojnë “gralin e shenjtë” që do ta zëvendësojë vajin e palmës

Evropa
Udhëtoi afro 5,000 kilometra për martesën e shoqes së saj – ngatërron sallat e dasmës

Udhëtoi afro 5,000 kilometra për martesën e shoqes së saj – ngatërron sallat e dasmës

Fun Lajme
Anglezi që ndryshoi botën e spiunazhit

Anglezi që ndryshoi botën e spiunazhit

Fakte
Tentoi t’i vë flakën këndit të lodrave, një burrë në Skoci për pak sa nuk e paguan vetë me jetë – kamerat e sigurisë kapin momentin

Tentoi t’i vë flakën këndit të lodrave, një burrë në Skoci për pak sa nuk e paguan vetë me jetë – kamerat e sigurisë kapin momentin

Dështime
Shifra e vdekjeve nga drejtimi në gjendje të dehur në Mbretërinë e Bashkuar janë më të lartat në më shumë se një dekadë

Shifra e vdekjeve nga drejtimi në gjendje të dehur në Mbretërinë e Bashkuar janë më të lartat në më shumë se një dekadë

Auto Lajme