LAJMI I FUNDIT:

Mbulesa

39 Artikuj

Vepra e ndaluar e Shirin Neshatit: Heshtja rebele

Vepra e ndaluar e Shirin Neshatit: Heshtja rebele

Fotografia
Çështja e shamisë në shkolla, ministrja e Arsimit: Është i përcaktuar qartë karakteri i shtetit tonë

Çështja e shamisë në shkolla, ministrja e Arsimit: Është i përcaktuar qartë karakteri i shtetit tonë

Arsim
​Osmani deklarohet për bartjen e shamive në shkolla

​Osmani deklarohet për bartjen e shamive në shkolla

Kosovë
Kurti: Mbi moshën 16 vjeçare nuk duhet të ketë ndalim të shamisë dhe të elementeve tjera fetare në jetën publike

Kurti: Mbi moshën 16 vjeçare nuk duhet të ketë ndalim të shamisë dhe të elementeve tjera fetare në jetën publike

Kosovë
Juristi tërheq paralelen për shaminë në shkolla mes Kosovës dhe Gjermanisë

Juristi tërheq paralelen për shaminë në shkolla mes Kosovës dhe Gjermanisë

Kosovë
Arsyeja e mahnitshme: A e dini pse nuset mbajnë një vello mbi fytyrë në ditën e martesës?

Arsyeja e mahnitshme: A e dini pse nuset mbajnë një vello mbi fytyrë në ditën e martesës?

Lifestyle
“Po shamisë” – postimi që lidhet me modën nga Vogue France, nxit reagime te femrat myslimane që thonë se persekutohen për shkak të mbulesës

“Po shamisë” – postimi që lidhet me modën nga Vogue France, nxit reagime te femrat myslimane që thonë se persekutohen për shkak të mbulesës

Modë
I ishin zbuluar flokët në autobus, “policët e moralit” në Iran tentojnë ta tërheqin zvarrë gruan – i kërkojnë të vendosë shami në kokë

I ishin zbuluar flokët në autobus, “policët e moralit” në Iran tentojnë ta tërheqin zvarrë gruan – i kërkojnë të vendosë shami në kokë

Azia
Zvicra voton sot për sa i përket propozimit për ndalimin e mbulesave të fytyrës në vende publike

Zvicra voton sot për sa i përket propozimit për ndalimin e mbulesave të fytyrës në vende publike

Evropa
Qeveria zvicerane u bën thirrje votuesve të refuzojnë referendumin mbi ndalimin e përdorimit të mbulesës

Qeveria zvicerane u bën thirrje votuesve të refuzojnë referendumin mbi ndalimin e përdorimit të mbulesës

Evropa
U filmua duke u shëtitur me biçikletë pa mbulesë para xhamisë – arrestohet vajza në Iran

U filmua duke u shëtitur me biçikletë pa mbulesë para xhamisë – arrestohet vajza në Iran

Azia
Në Baden-Wurtemberg të Gjermanisë ndalohet përdorimi i burkas

Në Baden-Wurtemberg të Gjermanisë ndalohet përdorimi i burkas

Nga Bota
Nuk e kishte mbuluar mirë kokën me shami, iraniani godet me shqelm gruan në mes të Teheranit – ajo i kundërpërgjigjet

Nuk e kishte mbuluar mirë kokën me shami, iraniani godet me shqelm gruan në mes të Teheranit – ajo i kundërpërgjigjet

Nga Bota
Një nënë ka treguar se sa të ndyrë janë mbulesat e shtratit – rezultatet janë tronditëse

Një nënë ka treguar se sa të ndyrë janë mbulesat e shtratit – rezultatet janë tronditëse

Interesante
Gruaja me mbulesë sulmohet me thikë në Francë, para burrit dhe dy fëmijëve të saj

Gruaja me mbulesë sulmohet me thikë në Francë, para burrit dhe dy fëmijëve të saj

Nga Bota
Mbulesa qesharake e makinës për larjen e rrobave që i ka habitur të gjithë (Foto)

Mbulesa qesharake e makinës për larjen e rrobave që i ka habitur të gjithë (Foto)

Dështime
McGregor e ofendon rëndë gruan e Khabibit, por detyrohet ta fshijë postimin pas akuzave për racizëm dhe islamofobi

McGregor e ofendon rëndë gruan e Khabibit, por detyrohet ta fshijë postimin pas akuzave për racizëm dhe islamofobi

Po Flitet
Dentisti turk kalon kohën e lirë, duke mbuluar macet dhe qentë endacakë nëpër Stambollin e ftohtë (Foto)

Dentisti turk kalon kohën e lirë, duke mbuluar macet dhe qentë endacakë nëpër Stambollin e ftohtë (Foto)

Interesante
Gruaja myslimane heq mbulesën pasi kleriku i tha se “nuk e kishte vendosur si duhet”! (Video)

Gruaja myslimane heq mbulesën pasi kleriku i tha se “nuk e kishte vendosur si duhet”! (Video)

Nga Bota
Gruaja gjobitet në Danimarkë për shkak të shamisë

Gruaja gjobitet në Danimarkë për shkak të shamisë

Nga Bota
Kur këngëtaret, prezantueset e deputetet e njohura shqiptare mbulohen

Kur këngëtaret, prezantueset e deputetet e njohura shqiptare mbulohen

Yjet
​Arrestohen 29 gra në Iran, hoqën mbulesën

​Arrestohen 29 gra në Iran, hoqën mbulesën

Nga Bota
Kjo është mbulesa prapa së cilës zhduket figura e njeriut (Video)

Kjo është mbulesa prapa së cilës zhduket figura e njeriut (Video)

Interesante
Arsimtarja suspendohet nga puna, filmohet duke ia hequr nga koka shaminë nxënëses myslimane (Video)

Arsimtarja suspendohet nga puna, filmohet duke ia hequr nga koka shaminë nxënëses myslimane (Video)

Nga Bota