LAJMI I FUNDIT:

Lufta e Parë Botërore

92 Artikuj

Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore

Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore

Nga Bota
Pse historianët tentojnë ta shpëtojnë reputacionin e kryeministrit Lloyd George?

Pse historianët tentojnë ta shpëtojnë reputacionin e kryeministrit Lloyd George?

Libri
Letrat e mjekut arbëresh (1916-1919): Burrat shqiptarë janë përtacë, gratë trajtohen si mushkat!

Letrat e mjekut arbëresh (1916-1919): Burrat shqiptarë janë përtacë, gratë trajtohen si mushkat!

Fakte
Armëpushimi i Krishtlindjes së vitit 1914: Momenti kur lufta u ndal

Armëpushimi i Krishtlindjes së vitit 1914: Momenti kur lufta u ndal

Histori
“Skifterët e Vdekjes” – njihuni me 10 snajperistët më të fortë të historisë së njerëzimit

“Skifterët e Vdekjes” – njihuni me 10 snajperistët më të fortë të historisë së njerëzimit

Nga Bota
Shqipëria më 1915: Mbretëria e operës komike

Shqipëria më 1915: Mbretëria e operës komike

Histori
Pse u zhvendos në Prishtinë pllaka përkujtimore e ushtarëve serbë në Luftën e Parë Botërore?

Pse u zhvendos në Prishtinë pllaka përkujtimore e ushtarëve serbë në Luftën e Parë Botërore?

Kosovë
Rohde: Miqësia Franko-Gjermane, histori suksesi që duhet t’i frymëzojë të tjerët

Rohde: Miqësia Franko-Gjermane, histori suksesi që duhet t’i frymëzojë të tjerët

Kosovë
Amerika, Irani dhe kërcënimi për një lufte më të gjerë në Lindjen e Mesme

Amerika, Irani dhe kërcënimi për një lufte më të gjerë në Lindjen e Mesme

Gideon Rachman
Vdekja e së vërtetës: Kur propaganda dhe “faktet alternative” e pushtuan botën

Vdekja e së vërtetës: Kur propaganda dhe “faktet alternative” e pushtuan botën

Analiza
I ngec predha e Luftës së Parë Botërore në anus, autoritetet e sigurisë evakuojnë pjesërisht spitalin në Francë nga frika e ndonjë shpërthimi

I ngec predha e Luftës së Parë Botërore në anus, autoritetet e sigurisë evakuojnë pjesërisht spitalin në Francë nga frika e ndonjë shpërthimi

Interesante
Si në vitin 1916, ushtarët ukrainas në istikame – pamje të njëjta si ato nga Lufta e Parë Botërore

Si në vitin 1916, ushtarët ukrainas në istikame – pamje të njëjta si ato nga Lufta e Parë Botërore

Evropa
Deputeti i LVV-së i reagon Ministrisë së Mbrojtjes: Duhet pranuar se ishte gabim rreshtimi i ushtarëve tanë para një pllake ku përkujtohen ushtarët serb

Deputeti i LVV-së i reagon Ministrisë së Mbrojtjes: Duhet pranuar se ishte gabim rreshtimi i ushtarëve tanë para një pllake ku përkujtohen ushtarët serb

Kosovë
Nurellari i PDK-së: Skandal i jashtëzakonshëm, Roja e Nderit e FSK-së nderon një pllakë dedikuar ushtarëve serbë të vrarë gjatë luftërave të viteve 1912-18

Nurellari i PDK-së: Skandal i jashtëzakonshëm, Roja e Nderit e FSK-së nderon një pllakë dedikuar ushtarëve serbë të vrarë gjatë luftërave të viteve 1912-18

Kosovë
“Gjithçka qetë në frontin perëndimor”, një pretendent i denjë për Oscar

“Gjithçka qetë në frontin perëndimor”, një pretendent i denjë për Oscar

Cult+
Me ndërmjetësinë e francezëve, Isa Boletini pranoi të internohej në Mal të Zi, por u pre në besë

Me ndërmjetësinë e francezëve, Isa Boletini pranoi të internohej në Mal të Zi, por u pre në besë

Histori
Rinjohja e shtetit shqiptar pas Luftës së Parë Botërore dhe roli i ShBA-së

Rinjohja e shtetit shqiptar pas Luftës së Parë Botërore dhe roli i ShBA-së

Histori
“Ushtari i mirë Shvejk” dhe idiotësia e luftës

“Ushtari i mirë Shvejk” dhe idiotësia e luftës

Fakte
Themistokli Gërmenji, gjeneralit francez: Kurrë ndonjë qeveri shqiptare s’do të lejojë shkolla greke

Themistokli Gërmenji, gjeneralit francez: Kurrë ndonjë qeveri shqiptare s’do të lejojë shkolla greke

Histori
Ekspedita e Maksimilian Lambercit, në Shqipërinë e vitit 1916

Ekspedita e Maksimilian Lambercit, në Shqipërinë e vitit 1916

Fotografia
Lufta e Parë Botërore dhe shqiptarët e boshnjakët në uniformën serbe

Lufta e Parë Botërore dhe shqiptarët e boshnjakët në uniformën serbe

Histori
Dashuria që frymëzoi romanin “Lamtumirë armë”

Dashuria që frymëzoi romanin “Lamtumirë armë”

Fakte
Lorenci i Arabisë dhe Herberti i Shqipërisë

Lorenci i Arabisë dhe Herberti i Shqipërisë

Fakte
Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1920, 1930, 1940… 2020!?

Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1920, 1930, 1940… 2020!?

Agron Shala