LAJMI I FUNDIT:

Kafshët e egra

22 Artikuj

A po zhduket bota e egër në Kosovë?

A po zhduket bota e egër në Kosovë?

Kosovë
Pesë kafshët që njerëzit do të donin më shumë t’i fotografonin

Pesë kafshët që njerëzit do të donin më shumë t’i fotografonin

Interesante
Gjuetia dhe tregtia e paligjshme e leshit dhe eshtrave të tij, si po rrezikohet leopardi i borës nga njerëzit

Gjuetia dhe tregtia e paligjshme e leshit dhe eshtrave të tij, si po rrezikohet leopardi i borës nga njerëzit

Kuriozitete
Për më shumë se 20 vite në kafazin e një restoranti në Tiranë, Marku dërgohet në strehën e arinjve në Austri

Për më shumë se 20 vite në kafazin e një restoranti në Tiranë, Marku dërgohet në strehën e arinjve në Austri

Shqipëri
Njëra nuk mund të qëndrojë në këmbë, tjetra që ‘kafshoi bishtin e saj’ – gjendja e tmerrshme e kafshëve në një kopsht zoologjik meksikan

Njëra nuk mund të qëndrojë në këmbë, tjetra që ‘kafshoi bishtin e saj’ – gjendja e tmerrshme e kafshëve në një kopsht zoologjik meksikan

Amerika
Indri, lemuri më unik në botë i Madagaskarit që rrezikon zhdukjen – për çka njihet ai?

Indri, lemuri më unik në botë i Madagaskarit që rrezikon zhdukjen – për çka njihet ai?

Kuriozitete
Shqipëria ndalon gjuetinë edhe për 5 vite të tjera

Shqipëria ndalon gjuetinë edhe për 5 vite të tjera

Shqipëri
Forca e pabesueshme e tyre shfaqet këtu: Betejë e rrallë ‘kokë më kokë’ mes rinocerontit dhe buallit të egër

Forca e pabesueshme e tyre shfaqet këtu: Betejë e rrallë ‘kokë më kokë’ mes rinocerontit dhe buallit të egër

Interesante
“Trotuaret” e kafshëve, falë kësaj praktike në autostradat e Kanadasë ka shumë më pak aksidente

“Trotuaret” e kafshëve, falë kësaj praktike në autostradat e Kanadasë ka shumë më pak aksidente

Amerika
Të ‘gëlltitur’ nga hipopotami, të ‘shqyer’ nga një ari polar – dhe jo vetëm kaq: Rrëfimet e njerëzve që i mbijetuan sulmeve më brutale të kafshëve në botë

Të ‘gëlltitur’ nga hipopotami, të ‘shqyer’ nga një ari polar – dhe jo vetëm kaq: Rrëfimet e njerëzve që i mbijetuan sulmeve më brutale të kafshëve në botë

Nga Bota
I shpëtohet jeta një dreri në Prizren, kishte ngecur në puset

I shpëtohet jeta një dreri në Prizren, kishte ngecur në puset

Komunat
Shikoni fotot më të mira të kafshëve të egra për vitin 2020

Shikoni fotot më të mira të kafshëve të egra për vitin 2020

Kërshëri
”Kjo nuk ndodh askund në Evropë”: Në Shqipëri shërbehet edhe mish ariu, mediumi britanik sjell dëshmitë

”Kjo nuk ndodh askund në Evropë”: Në Shqipëri shërbehet edhe mish ariu, mediumi britanik sjell dëshmitë

Shqipëri
Pasi e gërvishti me kthetrat e tij, “Mbreti i Kafshëve të Egra” reagon duke e goditur një këlysh të luanit

Pasi e gërvishti me kthetrat e tij, “Mbreti i Kafshëve të Egra” reagon duke e goditur një këlysh të luanit

Interesante
Hienat sulmojnë luaneshën, duke mos e lënë të “shijojë” vaktin e tyre – por gjërat ndryshojnë kur shfaqet “Mbreti i xhunglës”

Hienat sulmojnë luaneshën, duke mos e lënë të “shijojë” vaktin e tyre – por gjërat ndryshojnë kur shfaqet “Mbreti i xhunglës”

Fun Lajme
Çifti bashkëshortor lavdëroheshin me fotografitë e shkrepura në Safari, vrisnin kafshë të egra nëpër Afrikë – në vendlindje i priti “dënimi”  

Çifti bashkëshortor lavdëroheshin me fotografitë e shkrepura në Safari, vrisnin kafshë të egra nëpër Afrikë – në vendlindje i priti “dënimi”  

Nga Bota
Thatësira gjunjëzon Namibinë, nxjerr në shitje 1 mijë kafshë të egra

Thatësira gjunjëzon Namibinë, nxjerr në shitje 1 mijë kafshë të egra

Nga Bota
Krijoi “miqësi” me ujqërit, thotë se jo gjithmonë e kishte mirë me ta – në një rast u sulmua nga njëri, por e mbrojtën të tjerët (Foto/Video)

Krijoi “miqësi” me ujqërit, thotë se jo gjithmonë e kishte mirë me ta – në një rast u sulmua nga njëri, por e mbrojtën të tjerët (Foto/Video)

Interesante
Leopardi i zi fotografohet në Afrikë, për herë të parë në 100 vjet! (Foto)

Leopardi i zi fotografohet në Afrikë, për herë të parë në 100 vjet! (Foto)

Interesante
Rigjallërohen kafshët e egra në Çernobilin e shkatërruar (Foto)

Rigjallërohen kafshët e egra në Çernobilin e shkatërruar (Foto)

Interesante
Popullsia globale e kafshëve të egra ka rënë për 60% që nga viti 1970

Popullsia globale e kafshëve të egra ka rënë për 60% që nga viti 1970

Kujdesi për kafshët
Vrau të paktën 14 kafshë të egra, bëri fotografi me to – kritikohet ashpër amerikani (Foto)

Vrau të paktën 14 kafshë të egra, bëri fotografi me to – kritikohet ashpër amerikani (Foto)

Interesante