LAJMI I FUNDIT:

India

1079 Artikuj

G20 miratoi deklaratën e përbashkët për luftën në Ukrainë

G20 miratoi deklaratën e përbashkët për luftën në Ukrainë

Azia
India po e ndryshon emrin e shtetit – kryeministri indian pas pankartës “Bharat” në samitin e G20

India po e ndryshon emrin e shtetit – kryeministri indian pas pankartës “Bharat” në samitin e G20

Azia
Erdogan kërkon të lehtësohen sanksionet kundër Rusisë

Erdogan kërkon të lehtësohen sanksionet kundër Rusisë

Turqia
Fillon samiti i G20, blloku i ndarë për luftën në Ukrainë – Unioni Afrikan i bashkohet vendeve më të fuqishme ekonomike

Fillon samiti i G20, blloku i ndarë për luftën në Ukrainë – Unioni Afrikan i bashkohet vendeve më të fuqishme ekonomike

Evropa
Anija kozmike indiane dërgoi imazhet e para nga udhëtimi drejt Diellit

Anija kozmike indiane dërgoi imazhet e para nga udhëtimi drejt Diellit

Shkencë
A po e ndryshon India emrin e saj? Ftesat e G20 kanë nxitur polemika dhe debat politik

A po e ndryshon India emrin e saj? Ftesat e G20 kanë nxitur polemika dhe debat politik

Azia
Biden “i zhgënjyer” që Xi i Kinës nuk do të marrë pjesë në samitin e G20

Biden “i zhgënjyer” që Xi i Kinës nuk do të marrë pjesë në samitin e G20

Nga Bota
India nis misionin e saj të parë drejt Diellit

India nis misionin e saj të parë drejt Diellit

Shkencë
Bujar Osmani vendosi lule në varrin e Nënë Terezës në Indi: Ndjekim amanetin e saj – dashuri dhe mirëkuptim

Bujar Osmani vendosi lule në varrin e Nënë Terezës në Indi: Ndjekim amanetin e saj – dashuri dhe mirëkuptim

Maqedonia e Veriut
Harta e re kombëtare e Kinës ka zemëruar fqinjët e saj

Harta e re kombëtare e Kinës ka zemëruar fqinjët e saj

Azia
Bujar Osmani në takim me zv.presidentin e Indisë: Përkundër prioriteteve tona të politikës së jashtme, rëndësi të veçantë ka intensifikimi i bashkëpunimit

Bujar Osmani në takim me zv.presidentin e Indisë: Përkundër prioriteteve tona të politikës së jashtme, rëndësi të veçantë ka intensifikimi i bashkëpunimit

Maqedonia e Veriut
India bën gjetjet e para në polin jugor të Hënës

India bën gjetjet e para në polin jugor të Hënës

Shkencë
ISRO dërgon robot humanoid në hapësirë

ISRO dërgon robot humanoid në hapësirë

Lajme Teknologji
Aeroplani aterroi në Mumbai pasi njëri nga dy motorët u fik gjatë fluturimit

Aeroplani aterroi në Mumbai pasi njëri nga dy motorët u fik gjatë fluturimit

Azia
Indinjatë në Indi pasi mësuesja u thotë nxënësve të godasin shokun e klasës që është mysliman

Indinjatë në Indi pasi mësuesja u thotë nxënësve të godasin shokun e klasës që është mysliman

Azia
Imazhi i parë i shkrepur në polin jugor të Hënës

Imazhi i parë i shkrepur në polin jugor të Hënës

Shkencë
Tre krokodilë që dolën nga nëntoka tmerrojnë banorët e Indisë

Tre krokodilë që dolën nga nëntoka tmerrojnë banorët e Indisë

Interesante
India shkruan histori, bëhet vendi i parë në botë që zbarkon sondën në polin jugor të Hënës

India shkruan histori, bëhet vendi i parë në botë që zbarkon sondën në polin jugor të Hënës

Shkencë
Të paktën 26 të vdekur nga shembja e një ure hekurudhore në Indi

Të paktën 26 të vdekur nga shembja e një ure hekurudhore në Indi

Azia
India pritet të bëhet vendi i parë që zbarkon në polin jugor të Hënës

India pritet të bëhet vendi i parë që zbarkon në polin jugor të Hënës

Shkencë
Si do të dukej bota nëse në të do të jetonin vetëm 100 njerëz?

Si do të dukej bota nëse në të do të jetonin vetëm 100 njerëz?

Nga Bota
Shumë trajtime natyrale nuk kanë vlera shkencore, por OBSH-ja organizon samitin e parë të mjekësinë tradicionale

Shumë trajtime natyrale nuk kanë vlera shkencore, por OBSH-ja organizon samitin e parë të mjekësinë tradicionale

Azia
Të paktën 72 persona humbën jetën në Indi – publikohen pamjet dramatike të shembjeve të shtëpive

Të paktën 72 persona humbën jetën në Indi – publikohen pamjet dramatike të shembjeve të shtëpive

Azia
Punëtorët e një zyre qeveritare në Indi përdorin helmeta për t’u mbrojtur nga copëzat e tavanit të cilat bien mbi kokat e tyre

Punëtorët e një zyre qeveritare në Indi përdorin helmeta për t’u mbrojtur nga copëzat e tavanit të cilat bien mbi kokat e tyre

Dështime