LAJMI I FUNDIT:

Gjakmarrja shqiptare

12 Artikuj

Vrau për të marrë hakun e të atit, dënohet me tetë vite burg 17-vjeçari nga Lezha

Vrau për të marrë hakun e të atit, dënohet me tetë vite burg 17-vjeçari nga Lezha

Shqipëri
Shqiptarët në vitet 1930 dhe gjakmarrja si “çështje nderi”

Shqiptarët në vitet 1930 dhe gjakmarrja si “çështje nderi”

Fakte
Atentat për gjakmarrje në Lezhë, 17-vjeçari ekzekuton vëllain e personit që i vrau të atin 13 vite më parë

Atentat për gjakmarrje në Lezhë, 17-vjeçari ekzekuton vëllain e personit që i vrau të atin 13 vite më parë

Shqipëri
Viti 1904 dhe hakmarrja shqiptare: Gjatë një shfaqje në Selanik, aktori vritet në skenë

Viti 1904 dhe hakmarrja shqiptare: Gjatë një shfaqje në Selanik, aktori vritet në skenë

Aurenc Bebja
“Besa ka mbaruar sipas Kanunit, jetojmë me frikë”: Historia e trishtë e një familje të ngujuar, pas vrasjes nga i afërmi i tyre (Video)

“Besa ka mbaruar sipas Kanunit, jetojmë me frikë”: Historia e trishtë e një familje të ngujuar, pas vrasjes nga i afërmi i tyre (Video)

Shqipëri
Leje nga gjaksi për të shkuar në shkollë: Ndihmohet 11-vjeçari që vuan vrasjen që e kryen të tjerët (Video)

Leje nga gjaksi për të shkuar në shkollë: Ndihmohet 11-vjeçari që vuan vrasjen që e kryen të tjerët (Video)

Kronika e Zezë
Gjakmarrja detyron 11-vjeçarin të ndjek shkollën larg shtëpisë

Gjakmarrja detyron 11-vjeçarin të ndjek shkollën larg shtëpisë

Prishtina
Dy familje nga Kosova, në hasmëri qe 43 vjet (Video)

Dy familje nga Kosova, në hasmëri qe 43 vjet (Video)

Sociale
Plaku që pas gjakmarrjes, për 20 vjet feston Vitin e Ri në burg

Plaku që pas gjakmarrjes, për 20 vjet feston Vitin e Ri në burg

Shqipëri
Rrëfimi për mësuesen shqiptare që shkon përtej gjakmarrjes, për të ndihmuar fëmijët

Rrëfimi për mësuesen shqiptare që shkon përtej gjakmarrjes, për të ndihmuar fëmijët

Shqipëri
Nga pleqnarët tek pajtimtarët: Burrat që parandalojnë gjakmarrjen (Video)

Nga pleqnarët tek pajtimtarët: Burrat që parandalojnë gjakmarrjen (Video)

Sociale
“The Telegraph”: Bota e errët e gjakmarrjes shqiptare

“The Telegraph”: Bota e errët e gjakmarrjes shqiptare

Shqipëri