LAJMI I FUNDIT:

Leje nga gjaksi për të shkuar në shkollë: Ndihmohet 11-vjeçari që vuan vrasjen që e kryen të tjerët (Video)

Leje nga gjaksi për të shkuar në shkollë: Ndihmohet 11-vjeçari që vuan vrasjen që e kryen të tjerët (Video)

Pas transmetimit në emisionin Fiks Fare të rastit të Ambrit, 11-vjeçar, fëmijës i cili nga frika e gjakësit duhet të ndiqte shkollën nga një tjetër fshat, ka reaguar Agjencia “Stop Krimit”.

Fatmir Sena, drejtori i kësaj agjencie, falënderon “Fiksin” për sensibilizimin.


“Të gjithë anëtarët e agjencisë sonë kontribuan për rastin e Ambrit me ushqime, lodra dhe veshmbathje”, tha Sena.

Ndërkohë, mamaja e Ambrit, me lot në sy vazhdon t’i kërkojë shtetit që djali i saj të shkollohet në fshatin e tij në Barbullush.

Kryetari i Shoqatës së pajtimit të gjaqeve, Nikoll Shullani, tregoi për emisionin investigativ se janë tetë raste fëmijësh në të gjithë qarkun e Shkodrës që nuk frekuentojnë shkollën për shkak të gjakmarrjes.

“Ka qenë shumë më i madh numri para dy vitesh, por tani është ulur. Kemi tetë raste me fëmijët nuk ndjekin shkollën, sepse nuk kanë marrë besë nga gjakësit”, tha Shullani.

Për rastin e Ambrit ai u shpreh i lumtur që ka marr besë pa afat për t’u shkolluar jashtë fshatit të tij.

“Për Ambrin kemi besë pa afat për ta shkolluar jashtë fshatit Barbullush. Nëse dikush e vret Ambrin jashtë fshatit të tij ma ka gjakun borxh mua. Unë duhet të vras për të”, tha kryetari Nikolla. /Top Channel/

Në trend Lajme

Më shumë
Për deklaratën e Liburn Aliut se Kosova është shtet i përkohshëm, Deda: I ka bërë dëm Kurtit, Osmanit dhe qeverisë së vet

Për deklaratën e Liburn Aliut se Kosova është shtet i përkohshëm, Deda: I ka bërë dëm Kurtit, Osmanit dhe qeverisë së vet

Politikë
“Kurrë mos u kthefshin”, Peci “mallkon” opozitën, Mushkolaj ia përmend “punësimet familjare” në ministri

“Kurrë mos u kthefshin”, Peci “mallkon” opozitën, Mushkolaj ia përmend “punësimet familjare” në ministri

Lajme
Vuçiq: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Vuçiq: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Lajme
Ish-luftëtari i UÇK-së, Remzi Shala në rigjykimin për krime lufte: Nuk jam fajtor

Ish-luftëtari i UÇK-së, Remzi Shala në rigjykimin për krime lufte: Nuk jam fajtor

Drejtësi
Haradinaj: Institucionet e rendit dhe ligjit na e kthyen besimin te shteti

Haradinaj: Institucionet e rendit dhe ligjit na e kthyen besimin te shteti

Siguri
INTERPOL-i lëshon fletarrest për Milan Radoiçiqin

INTERPOL-i lëshon fletarrest për Milan Radoiçiqin

Drejtësi
Kalo në kategori