LAJMI I FUNDIT:
Eurovision

Eurovision

603 Artikuj

Info

Festivali i Këngës në Eurovision (nga frëngjishtja: Concours Eurovision de la chanson), që shpesh quhet thjesht “Eurovision”, është festivali më i madh që organizohet në Evropë.

Festivali u bazua në Festivalin Muzikor të Sanremos që u mbajt në Itali që nga viti 1951.

“Eurovisioni” mbahet çdo vit në muajin maj, dhe në të garojnë një pjesë e madhe e shteteve të Evropës. Edicioni i parë i festivalit “Eurovision” u mbajt në vitin 1956, ku fitues doli shteti i Zvicrës.

Shqipëria në këtë festival është paraqitur ndër vite me këta përfaqësues:

2004 – Annjeza Shahini, “The Image of You” (finale, vendi i shtatë)
2005 – Ledina Çelo, “Tomorrow I go” (finale, vendi i 16-të)
2006 – Luiz Ejlli, “Zjarr e ftohtë” (nuk kualifikohet në finale)
2007 – Frederik Ndoci, “”Hear My Plea” (nuk kualifikohet në finale)
2008 – Olta Boka, “Zemrën e lamë peng (finale, vendi i 17-të)
2009 – Kejsi Tola, “Carry me in your dreams” (finale, vendi i 17-të)
2010 – Juliana Pasha, “It’s All About You” (finale, vendi i 16-të)
2011 – Aurela Gaçe, “Feel the pasion” (nuk kualifikohet në finale)
2012 – Rona Nishliu, “Suus” (finale, vendi i pestë)
2013 – Adrian Lulgjuraj dhe Bledar Sejko, “Identitet” (nuk kualifikohen në finale)
2014 – Hersi Matmuja, “One Night’s Anger” (nuk kualifikohet në finale)
2015 – Elhaida Dani, “I’m Alive” (finale, vendi i 17-të)
2016 – Eneda Tarifa, “Fairytale” (nuk kualifikohet në finale)
2017 – Linda Halimi, “World” (nuk kualifikohet në finale)
2018 – Eugent Bushpepa, “Mall”(finale, vendi i 11-të)
2019 – Jonida Maliqi, “Ktheju Tokës” (finale, vendi i 18-të)
2020 – Arilena Ara, “Fall from the sky” (nuk mbahet Eurovisioni për shkak të COVID-19)
2021 – Anxhela Peristeri, “Karma” (finale, vendi i 21-të)
2022 – Ronela Hajati, “Secret” (nuk kualifikohet në finale)
2023 – Albina dhe Familja Kelmendi, “Duje” (finale, vendi i 22-të)
2024 – Besa Kokëdhima, “Zemrën n’dorë” (në pritje)

Ndërsa sa i përket Kosovës, festivali i “Eurovisionit” në një kumtesë për Telegrafin, bashkë me institucionet e vendit, kanë thënë se ende nuk janë të gatshëm ta pranojnë Kosovën në këtë festival.

Artisti Nemo që fitoi Eurovisionin apelon te Qeveria e Zvicrës që ta njohë zyrtarisht gjininë e tretë

Artisti Nemo që fitoi Eurovisionin apelon te Qeveria e Zvicrës që ta njohë zyrtarisht gjininë e tretë

Muzikë
Gjesti human i përfaqësuesit të Kroacisë në Eurovision – 50 mijë eurot e qeverisë i dhuron për dy spitale

Gjesti human i përfaqësuesit të Kroacisë në Eurovision – 50 mijë eurot e qeverisë i dhuron për dy spitale

Yjet
Një video e cila po qarkullon me të madhe në rrjetet sociale, ka bërë fansat të besojnë se fitorja ishte e manipuluar

Një video e cila po qarkullon me të madhe në rrjetet sociale, ka bërë fansat të besojnë se fitorja ishte e manipuluar

Muzikë
Publikohen rezultatet e votimit në gjysmëfinale – Besa ishte shumë larg kualifikimit të Shqipërisë në finalen e “Eurovision 2024”

Publikohen rezultatet e votimit në gjysmëfinale – Besa ishte shumë larg kualifikimit të Shqipërisë në finalen e “Eurovision 2024”

Muzikë
Aktori hollywoodian, Will Ferrell ka qenë prezent në Eurovision 2024 – publikohen fotografitë

Aktori hollywoodian, Will Ferrell ka qenë prezent në Eurovision 2024 – publikohen fotografitë

Yjet
Fituesi i Eurovisionit, Nemo mirëpritet nga qindra fansa në aeroportin e Zvicrës

Fituesi i Eurovisionit, Nemo mirëpritet nga qindra fansa në aeroportin e Zvicrës

Yjet
U komentua në masë të madhe për paraqitjen, Besa Kokëdhima sjell të tjera fotografi përpara ngjitjes në skenën e madhe të Eurovisionit

U komentua në masë të madhe për paraqitjen, Besa Kokëdhima sjell të tjera fotografi përpara ngjitjes në skenën e madhe të Eurovisionit

Yjet
Shikuesit e Eurovisionit kritikojnë hologramet e ABBA-s, pasi grupi i vërtetë dështojnë të shfaqen në 50-vjetorin e fitores së tyre

Shikuesit e Eurovisionit kritikojnë hologramet e ABBA-s, pasi grupi i vërtetë dështojnë të shfaqen në 50-vjetorin e fitores së tyre

Yjet
Fansat e Eurovisionit të tronditur: Këngëtari finlandez shfaqet duke performuar lakuriq nga beli e poshtë

Fansat e Eurovisionit të tronditur: Këngëtari finlandez shfaqet duke performuar lakuriq nga beli e poshtë

Yjet
“Meritonte shumë më shumë” – Fansat e Eurovisionit u larguan me zemër të thyer, pasi Olly Alexander mori zero pikë në votën e publikut

“Meritonte shumë më shumë” – Fansat e Eurovisionit u larguan me zemër të thyer, pasi Olly Alexander mori zero pikë në votën e publikut

Yjet
Nemo i Zvicrës thyen trofeun e Eurovisionit, vetëm pak minuta pasi u kurorëzua fitues

Nemo i Zvicrës thyen trofeun e Eurovisionit, vetëm pak minuta pasi u kurorëzua fitues

Yjet
Nemo nga Zvicra është artisti i parë i gjinisë asnjanëse që fiton Eurovisionin – ai valviti edhe flamurin e komuniteti jo binar

Nemo nga Zvicra është artisti i parë i gjinisë asnjanëse që fiton Eurovisionin – ai valviti edhe flamurin e komuniteti jo binar

Yjet
Zvicra fiton “Eurovision 2024”

Zvicra fiton “Eurovision 2024”

Muzikë
Nis nata finale e “Eurovision 2024” – lista e 35 shteteve pjesëmarrëse dhe renditja e tyre

Nis nata finale e “Eurovision 2024” – lista e 35 shteteve pjesëmarrëse dhe renditja e tyre

Muzikë
Eurovision 2024: Unioni Evropian i Transmetuesve mban “takime krizash” me disa vende

Eurovision 2024: Unioni Evropian i Transmetuesve mban “takime krizash” me disa vende

Muzikë
Holanda përjashtohet nga finalja e “Eurovision 2024”

Holanda përjashtohet nga finalja e “Eurovision 2024”

Muzikë
Përfaqësuesi i Holandës, Joost Klein po hetohet nga policia suedeze pasi dyshohet se kërcënoi dikë nga stafi i Eurovisionit

Përfaqësuesi i Holandës, Joost Klein po hetohet nga policia suedeze pasi dyshohet se kërcënoi dikë nga stafi i Eurovisionit

Po Flitet
Izraelit i rriten shanset për të fituar Eurovisionin, në bastet online kënga izraelite rezulton ndër favoritët kryesorë

Izraelit i rriten shanset për të fituar Eurovisionin, në bastet online kënga izraelite rezulton ndër favoritët kryesorë

Muzikë
Përfaqësuesi i Holandës mbuloi kokën kur këngëtarja e Izraelit mori fjalën në konferencën për shtyp të Eurovisionit

Përfaqësuesi i Holandës mbuloi kokën kur këngëtarja e Izraelit mori fjalën në konferencën për shtyp të Eurovisionit

Muzikë
Zbulohen emrat që do të këndojnë në finalen e Eurovisionit – mes tyre edhe Conchita Wurst

Zbulohen emrat që do të këndojnë në finalen e Eurovisionit – mes tyre edhe Conchita Wurst

Muzikë
Dy artistë të papërcaktuar në gjini, kanë arritur që të kalojnë në finalen e “Eurovision 2024”

Dy artistë të papërcaktuar në gjini, kanë arritur që të kalojnë në finalen e “Eurovision 2024”

Yjet
Eurovizioni si arenë politike

Eurovizioni si arenë politike

Cult+
Skandal në Eurovision: Televizioni publik RAI zbulon votat e Italisë – afro 40 për qind prej tyre shkuan vetëm për Izraelin?

Skandal në Eurovision: Televizioni publik RAI zbulon votat e Italisë – afro 40 për qind prej tyre shkuan vetëm për Izraelin?

Muzikë
‘DailyMail’ shkruan për gjysmëfinalen e dytë të Eurovisionit: Malta dhe Belgjika befasi që s’janë në finale – Shqipëria nuk përmendet askund

‘DailyMail’ shkruan për gjysmëfinalen e dytë të Eurovisionit: Malta dhe Belgjika befasi që s’janë në finale – Shqipëria nuk përmendet askund

Muzikë