LAJMI I FUNDIT:

Publikohen rezultatet e votimit në gjysmëfinale – Besa ishte shumë larg kualifikimit të Shqipërisë në finalen e “Eurovision 2024”

Publikohen rezultatet e votimit në gjysmëfinale – Besa ishte shumë larg kualifikimit të Shqipërisë në finalen e “Eurovision 2024”
Besa në gjysmëfinalen e dytë të "Eurovision 2024" (Foto: Sarah Louise Bennett/EBU)

Pas spektaklit të madh të finales së “Eurovision 2024” që përfundoi të shtunën, janë zbuluar rezultatet e plota nga gjysmëfinalet, të cilat kanë treguar një panoramë më të gjerë të preferencave të publikut dhe votave të dhëna.

Ndër të tjera, është bërë e qartë se Shqipëria, e cila në gjysmëfinalen e dytë u përfaqësua nga këngëtarja Besa Kokëdhima me këngën “Titan”, ka qenë shumë larg arritjes së një vendi në finalen prestigjioze të këtij viti.


Besa dhe kënga “Titan” nuk arritën të përmbushin pritjet dhe të grumbullojnë votat e nevojshme për të shkuar përpara, duke përfunduar në vendin e 15-të nga 16 shtete që morën pjesë në gjysmëfinalen e dytë.

Rezultatet e votimi nga nata e dytë gjysmëfinale në “Eurovision 2024” (Foto: Wikipedia)

Kjo dëshmon për një konkurrencë të fortë dhe praninë e shumë talenteve në këtë edicion të Eurovisionit, ku arritja e një vendi në finale ka qenë një sfidë e madhe për të gjitha shtetet pjesëmarrëse – pasi vetëm 10 shtete shkojnë nga gjysmëfinalet në finale.

Zvicra, me Nemon në krye dhe këngën “The Code”, triumfoi në mbrëmjen finale, duke i dhënë vendit të tij titullin e fituesit të “Eurovision 2024”. Ndërsa në vendin e dytë u rendit Kroacia dhe në vendin e tretë Ukraina.

Për Shqipërinë, rezultatet e publikuara janë një moment reflektimi dhe analize për rrugën e ardhshme dhe strategjitë që duhen ndjekur në edicionet e ardhshme të Eurovisionit. /Telegrafi/

Besa në gjysmëfinalen e dytë të “Eurovision 2024” (Foto: Corinne Cumming/EBU)

Në trend Magazina

Më shumë
Pas ndarjes nga Xhensila, Bes Kallaku në një lidhje të re dashurie me ish-konkurrenten e “Përputhen”?

Pas ndarjes nga Xhensila, Bes Kallaku në një lidhje të re dashurie me ish-konkurrenten e “Përputhen”?

Magazina
Teuta Krasniqi flet për ankthin dhe depresionin që përjetoi pas ndarjes nga Blero

Teuta Krasniqi flet për ankthin dhe depresionin që përjetoi pas ndarjes nga Blero

Magazina
Kaluan natën së bashku - Ilnisa Agolli ndan një moment nga shtrati me Meritonin

Kaluan natën së bashku - Ilnisa Agolli ndan një moment nga shtrati me Meritonin

Magazina
Romeo Veshaj reagon pas eliminimit nga Big Brother: U jam mirënjohës të gjithëve, ju dua shumë

Romeo Veshaj reagon pas eliminimit nga Big Brother: U jam mirënjohës të gjithëve, ju dua shumë

Magazina
Romeo Veshaj injoroi çekun e 10 mijë eurove si finalist, teksa vazhdoi të fliste me banorët pas eliminimit

Romeo Veshaj injoroi çekun e 10 mijë eurove si finalist, teksa vazhdoi të fliste me banorët pas eliminimit

Magazina
Njihet për veshjet luksoze - Françeska Murati me dukjen më të shtrenjtë në finalen e Big Brother

Njihet për veshjet luksoze - Françeska Murati me dukjen më të shtrenjtë në finalen e Big Brother

Magazina
Kalo në kategori