LAJMI I FUNDIT:

Droni

314 Artikuj

Zelenskyt i prezantohet droni kamikaz ukrainas, i cili tashmë ka arritur fitoret e para kundër Rusisë

Zelenskyt i prezantohet droni kamikaz ukrainas, i cili tashmë ka arritur fitoret e para kundër Rusisë

Nga Bota
DJI prezantoi dronin Avata 2, më i mirë dhe më i lirë se paraardhësi i tij

DJI prezantoi dronin Avata 2, më i mirë dhe më i lirë se paraardhësi i tij

Lajme Teknologji
Sulm me dron “në thellësi të Rusisë”, raportohet për të plagosur – pamje që tregojnë momentin e shpërthimit

Sulm me dron “në thellësi të Rusisë”, raportohet për të plagosur – pamje që tregojnë momentin e shpërthimit

Nga Bota
Si e ndryshuan dronët rrjedhën e luftës në Ukrainë?

Si e ndryshuan dronët rrjedhën e luftës në Ukrainë?

Evropa
Shikoni garën mes dronit më të shpejtë në botë dhe kampionit të Formula 1, Max Verstappen

Shikoni garën mes dronit më të shpejtë në botë dhe kampionit të Formula 1, Max Verstappen

Lajme Teknologji
Marina gjermane për pak sa nuk rrëzoi një dron amerikan mbi Detin e Kuq – luftanija lansoi dy raketa në drejtim të fluturakes

Marina gjermane për pak sa nuk rrëzoi një dron amerikan mbi Detin e Kuq – luftanija lansoi dy raketa në drejtim të fluturakes

Azia
Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë – menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë – menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Nga Bota
Moldavia shkatërron eksplozivin e gjetur në dronin Shahed që u rrëzua në territorin e saj

Moldavia shkatërron eksplozivin e gjetur në dronin Shahed që u rrëzua në territorin e saj

Evropa
Udhëheqësi i Hezbollahut në Irak, vritet në një sulm nga një dron amerikan në Bagdad

Udhëheqësi i Hezbollahut në Irak, vritet në një sulm nga një dron amerikan në Bagdad

Azia
ISW: Rusët i paguajnë Iranit 4.5 miliardë dollarë në vit për dronët Shahed

ISW: Rusët i paguajnë Iranit 4.5 miliardë dollarë në vit për dronët Shahed

Evropa
Prodhuesi turk i dronëve “Bayraktar” fillon ndërtimin e fabrikës në afërsi të Kievit

Prodhuesi turk i dronëve “Bayraktar” fillon ndërtimin e fabrikës në afërsi të Kievit

Evropa
Pamje që i keni parë vetëm në filma: Momenti kur ushtari ukrainas i zënë rob nga rusët shpëtohet nga droni

Pamje që i keni parë vetëm në filma: Momenti kur ushtari ukrainas i zënë rob nga rusët shpëtohet nga droni

Nga Bota
‘Dronët e lirë’ FPV po vlerësohen më efikasë se ‘artileria e shtrenjtë’ – dhe Ukraina do të prodhojë një milion të tillë vitin e ardhshëm

‘Dronët e lirë’ FPV po vlerësohen më efikasë se ‘artileria e shtrenjtë’ – dhe Ukraina do të prodhojë një milion të tillë vitin e ardhshëm

Nga Bota
Prodhuesi turk i dronëve mburret: Fluturakja pa pilot Bayraktar ka arritur 750 mijë orë fluturim

Prodhuesi turk i dronëve mburret: Fluturakja pa pilot Bayraktar ka arritur 750 mijë orë fluturim

Turqia
Droni i ushtrisë nigeriane gabimisht sulmon një fshat, humbin jetën 85 civilë

Droni i ushtrisë nigeriane gabimisht sulmon një fshat, humbin jetën 85 civilë

Afrika
Amazon zbulon planin për dërgimin e paketave me dron në Evropë, për herë të parë jashtë SHBA-së

Amazon zbulon planin për dërgimin e paketave me dron në Evropë, për herë të parë jashtë SHBA-së

Lajme Teknologji
Aeroplani amerikan rrëzon dronin turk në Siri

Aeroplani amerikan rrëzon dronin turk në Siri

Nga Bota
Alarmohen autoritet e burgjeve në Britani, të burgosurit po furnizohen me drogë dhe sende tjera – po i kontrabandojnë me dronë

Alarmohen autoritet e burgjeve në Britani, të burgosurit po furnizohen me drogë dhe sende tjera – po i kontrabandojnë me dronë

Evropa
Droni i parë në botë që lëshon një raketë anti-nëndetëse

Droni i parë në botë që lëshon një raketë anti-nëndetëse

Lajme Teknologji
Dronët kamikaz të ukrainasve hedhin në erë veturat dhe pozicionet ruse në Soledar

Dronët kamikaz të ukrainasve hedhin në erë veturat dhe pozicionet ruse në Soledar

Evropa
NATO-ja teston dronët nënujorë që mund të përdorin Inteligjencën Artificiale për të zbuluar aktivitete të dyshimta pranë infrastrukturës nënujore

NATO-ja teston dronët nënujorë që mund të përdorin Inteligjencën Artificiale për të zbuluar aktivitete të dyshimta pranë infrastrukturës nënujore

Nga Bota
Zbulohet droni kamikaz nënujor i Ukrainës

Zbulohet droni kamikaz nënujor i Ukrainës

Nga Bota
Ushtria bullgare shkatërron dronin e mbushur me lëndë shpërthyese në brigjet e Detit të Zi

Ushtria bullgare shkatërron dronin e mbushur me lëndë shpërthyese në brigjet e Detit të Zi

Bullgaria
E konfirmon Rumania: Gjetëm pjesë të fluturakes pas sulmit rus pranë kufirit

E konfirmon Rumania: Gjetëm pjesë të fluturakes pas sulmit rus pranë kufirit

Rumania