LAJMI I FUNDIT:
Beyonce

Beyonce

624 Artikuj

Info

Beyoncé Giselles Knowles-Carter, lindi më 4 shtator 1981 në Houston, Texas. Është një këngëtare dhe aktore amerikane.

Ajo ka qenë anëtare e grupit muzikor Destiny’s Child dhe është bashkëshortja e reperit të njohur Jay-Z. Këngëtarja ne vitin 2006 u nda nga grupi Destiny’s Child për të vazhduar karrierën e saj solo si këngëtare.

Albumi i saj i parë solo titullohet “Dangerously in love”, i cili u publikua ne vitin 2003. Më pas Beyonce nxorri ne treg albumin e saj të dytë më 4 shtator 2006 i cili titullohej “B’Day” dhe u bë një nga albumet më të suksesshëm te vitit. Beyoncé e vazhdoi karrierën e saj me albumin “I Am…Sasha Fierce” gjatë 2009 dhe në 2011 nxori në treg “4”.

Në 2013, Knowles publikoi një album surprizë që mbante emrin e saj “Beyoncé” dhe pas tre vitesh gjen sukses me albumin dhe videon “Lemonade”.

Në 16 qershor 2018 së bashku me Jay-z nxori albumin e saj të shtatë qëtitullohet “Everything is love.” Ka marrë 22 çmime Grammy dhe është këngëtarja më e nominuar dhe që ka fituar më shumë çmime në MTV Video Music Award si dhe është quajtur nga “Forbes” si këngëtarja me ngjyrë më e paguar në botë.

Beyonce shfaqet plot stil, ndërsa feston suksesin e albumit të saj të ri “Cowboy Carter”

Beyonce shfaqet plot stil, ndërsa feston suksesin e albumit të saj të ri “Cowboy Carter”

Yjet
Beyonce tregon gjoksin me një kostum elegant, për kopertinën e revistës “W”

Beyonce tregon gjoksin me një kostum elegant, për kopertinën e revistës “W”

Yjet
Beyonce vazhdon të mbështetet në rrënjët e saj teksase, ndërsa shfaqet me një veshje kauboji

Beyonce vazhdon të mbështetet në rrënjët e saj teksase, ndërsa shfaqet me një veshje kauboji

Yjet
Lily Allen kritikon vendimin e Beyonce, për të bërë albumin “Cowboy Carter” në zhanrin ‘country’

Lily Allen kritikon vendimin e Beyonce, për të bërë albumin “Cowboy Carter” në zhanrin ‘country’

Muzikë
Fansat e Beyonce aspak të lumtur me formatin ‘vinyl’ të albumit të saj “Cowboy Carter”, mungojnë pesë këngë

Fansat e Beyonce aspak të lumtur me formatin ‘vinyl’ të albumit të saj “Cowboy Carter”, mungojnë pesë këngë

Yjet
Albumi i Beyonces “Cowboy Carter”, është albumi më i transmetuar i “Spotify” në një ditë të vetme në këtë vit

Albumi i Beyonces “Cowboy Carter”, është albumi më i transmetuar i “Spotify” në një ditë të vetme në këtë vit

Muzikë
Beyonce e bëri ‘cover’ këngën “Blackbird” të Beatles të vitit 1968, në albumin e ri “Cowboy Carter”

Beyonce e bëri ‘cover’ këngën “Blackbird” të Beatles të vitit 1968, në albumin e ri “Cowboy Carter”

Muzikë
Beyonce dhe Miley Cyrus bashkohen për këngën e dashurisë “II Most Wanted” në albumin “Cowboy Carter”

Beyonce dhe Miley Cyrus bashkohen për këngën e dashurisë “II Most Wanted” në albumin “Cowboy Carter”

Yjet
Beyonce rishkruan tekstin e hitit të Dolly Parton “Jolene” për albumin e saj “Cowboy Carter”

Beyonce rishkruan tekstin e hitit të Dolly Parton “Jolene” për albumin e saj “Cowboy Carter”

Yjet
Beyonce shfaqet mahnitëse për albumin e saj të ri “Cowboy Carter”, ndërsa zbulon se iu deshën pesë vjet për ta realizuar

Beyonce shfaqet mahnitëse për albumin e saj të ri “Cowboy Carter”, ndërsa zbulon se iu deshën pesë vjet për ta realizuar

Yjet
Beyonce publikon albumin e ri “Cowboy Carter”, debuton me këngë të zhanrit ‘country’

Beyonce publikon albumin e ri “Cowboy Carter”, debuton me këngë të zhanrit ‘country’

Muzikë
Beyonce duket fantastike me një dukje kauboji, vetëm disa ditë para publikimit të albumit të saj “Cowboy Carter”

Beyonce duket fantastike me një dukje kauboji, vetëm disa ditë para publikimit të albumit të saj “Cowboy Carter”

Yjet
Beyonce me një stil të ri të flokëve për “CR Fashion Book”, ndërsa fansat spekulojnë se frizurat po nisin ‘epokën e saj rock’

Beyonce me një stil të ri të flokëve për “CR Fashion Book”, ndërsa fansat spekulojnë se frizurat po nisin ‘epokën e saj rock’

Yjet
Beyonce zbulon përse preu krejtësisht flokët kur u tradhtua nga Jay-Z në 2013, kishte një arsye të fortë

Beyonce zbulon përse preu krejtësisht flokët kur u tradhtua nga Jay-Z në 2013, kishte një arsye të fortë

Yjet
Beyonce bëhet gruaja e parë me ngjyrë që zë vendin e parë në ‘Hot Country Songs’

Beyonce bëhet gruaja e parë me ngjyrë që zë vendin e parë në ‘Hot Country Songs’

Muzikë
Edhe Beyonce tregon se vuan nga sëmundja e lëkurës psoriasis

Edhe Beyonce tregon se vuan nga sëmundja e lëkurës psoriasis

Yjet
Beyonce shfaq linjat perfekte, me një fustan të shkurtë bardh e zi

Beyonce shfaq linjat perfekte, me një fustan të shkurtë bardh e zi

Yjet
Beyonce dhe Taylor Swift po planifikojnë një duet?

Beyonce dhe Taylor Swift po planifikojnë një duet?

Muzikë
Beyonce shpall albumin e ri, përmes një reklame të kompanisë telefonike “Verizon” në Super Bowl

Beyonce shpall albumin e ri, përmes një reklame të kompanisë telefonike “Verizon” në Super Bowl

Yjet
Yjet në Super Bowl 2024: Beyonce, Jay-Z, Lady Gaga, Taylor Swift, Kim Kardashian, Ariana Grande dhe Justin Bieber kryesojnë në listën e madhe

Yjet në Super Bowl 2024: Beyonce, Jay-Z, Lady Gaga, Taylor Swift, Kim Kardashian, Ariana Grande dhe Justin Bieber kryesojnë në listën e madhe

Yjet
Beyonce shfaqet tejet provokuese në kopertinë për këngën ekskluzive “Texas Hold ‘Em”

Beyonce shfaqet tejet provokuese në kopertinë për këngën ekskluzive “Texas Hold ‘Em”

Yjet
Beyonce shpërndan një galeri të mrekullueshme të fotografive nga “Grammy”

Beyonce shpërndan një galeri të mrekullueshme të fotografive nga “Grammy”

Yjet
Jay Z kritikon Grammy Awards: Përse Beyonce nuk fitoi asnjëherë për ‘albumin e vitit’?

Jay Z kritikon Grammy Awards: Përse Beyonce nuk fitoi asnjëherë për ‘albumin e vitit’?

Yjet
Beyonce duket si “Barbie” me një fustan rozë, ndërsa ajo dhe Jay-Z marrin pjesë në një festë

Beyonce duket si “Barbie” me një fustan rozë, ndërsa ajo dhe Jay-Z marrin pjesë në një festë

Yjet