LAJMI I FUNDIT:

Adem Jashari

304 Artikuj

Pasardhësit e familjes Jashari, Hamëz dhe Ademi vizitojnë veriun

Pasardhësit e familjes Jashari, Hamëz dhe Ademi vizitojnë veriun

Kosovë
Hapet konkursi për krijimin e sheshit monumental të Adem Jasharit, Rama: Komandant, Prishtina të pret

Hapet konkursi për krijimin e sheshit monumental të Adem Jasharit, Rama: Komandant, Prishtina të pret

Prishtina
Vdes Ragip Jashari – bashkëluftëtar i Adem Jasharit

Vdes Ragip Jashari – bashkëluftëtar i Adem Jasharit

Kosovë
Rrëfimi i motrës së komandantit legjendar Adem Jashari

Rrëfimi i motrës së komandantit legjendar Adem Jashari

Kosovë
“Sërish vjen marsi”, Prokuroria Speciale ende pa aktakuzë për masakrën e Prekazit edhe 26 vjet pas

“Sërish vjen marsi”, Prokuroria Speciale ende pa aktakuzë për masakrën e Prekazit edhe 26 vjet pas

Drejtësi
“Sërish vjen marsi”, pasardhësi i familjes Jashari nderon Epopenë e UÇK-së duke festuar në mënyrë të veçantë golin

“Sërish vjen marsi”, pasardhësi i familjes Jashari nderon Epopenë e UÇK-së duke festuar në mënyrë të veçantë golin

Superliga
Shtatorja e Adem Jasharit në Prishtinë, shpallet konkurs ndërkombëtar

Shtatorja e Adem Jasharit në Prishtinë, shpallet konkurs ndërkombëtar

Kosovë
​Nxënësit mësojnë historinë e familjes Jashari

​Nxënësit mësojnë historinë e familjes Jashari

Kosovë
Kurti: Vepra e Adem Jasharit ka frymëzuar popullin tonë

Kurti: Vepra e Adem Jasharit ka frymëzuar popullin tonë

Kosovë
Tahiri tregon për takimin me Adem Jasharin: Konkluzioni ishte “do të vazhdojmë luftën”

Tahiri tregon për takimin me Adem Jasharin: Konkluzioni ishte “do të vazhdojmë luftën”

Kosovë
Në 26 vjetorin e Epopesë së UÇK-së kujtohet sakrifica e familjes Jashari – ushtarët ia thonë këngës

Në 26 vjetorin e Epopesë së UÇK-së kujtohet sakrifica e familjes Jashari – ushtarët ia thonë këngës

Elfije Boletini
Në odën e Jasharëve, më 24 janar 1998: “Dihet se si na zë nata, por nuk dihet se si dhe a do të na çelë sabahi”!

Në odën e Jasharëve, më 24 janar 1998: “Dihet se si na zë nata, por nuk dihet se si dhe a do të na çelë sabahi”!

Fakte
Me 2 mars, heronjtë Skënderbeu e Adem Jashari të gdhendur në skulptura do të promovohen në Zvicër

Me 2 mars, heronjtë Skënderbeu e Adem Jashari të gdhendur në skulptura do të promovohen në Zvicër

Kulturë
Në Mitrovicë zbulohet shtatorja e komandantit legjendar Adem Jashari, Hamza: Simbolizon realizimin e idealit tonë për liri

Në Mitrovicë zbulohet shtatorja e komandantit legjendar Adem Jashari, Hamza: Simbolizon realizimin e idealit tonë për liri

Kosovë
Në Mitrovicë do të inaugurohet shtatorja e bronztë e Adem Jasharit, skulptori shpalos detajet

Në Mitrovicë do të inaugurohet shtatorja e bronztë e Adem Jasharit, skulptori shpalos detajet

Kosovë
“Kosovë ne të dalim zot”, Kurti me një video urim për 16 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

“Kosovë ne të dalim zot”, Kurti me një video urim për 16 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Kosovë
16 vjet pavarësi – Mitrovica do të inaugurojë shtatoren e bronztë të Adem Jasharit

16 vjet pavarësi – Mitrovica do të inaugurojë shtatoren e bronztë të Adem Jasharit

Kosovë
Me këngën për Adem Jasharin, forcat RENEA nga Shqipëria garojnë në Dubai – aty ishin edhe ekipet elite nga Serbia

Me këngën për Adem Jasharin, forcat RENEA nga Shqipëria garojnë në Dubai – aty ishin edhe ekipet elite nga Serbia

Kosovë
​Kurti kujton sulmin e dytë të forcave serbe në Prekaz dhe rezistencën e familjes Jashari

​Kurti kujton sulmin e dytë të forcave serbe në Prekaz dhe rezistencën e familjes Jashari

Kosovë
Avokati serb bëri homazhe te varrezat e familjes Jashari, Vuçiq: Turpi është mbi të, policia e prokuroria ta kryejnë detyrën

Avokati serb bëri homazhe te varrezat e familjes Jashari, Vuçiq: Turpi është mbi të, policia e prokuroria ta kryejnë detyrën

Serbia
Xhuli bën video në sheshin e Skenderajt: Jam këtu para shtatores së dajës tim, Adem Jashari

Xhuli bën video në sheshin e Skenderajt: Jam këtu para shtatores së dajës tim, Adem Jashari

Yjet
“Nuk më intereson”, avokati serb: Kam të drejtë të nderoj familjen e Adem Jasharit

“Nuk më intereson”, avokati serb: Kam të drejtë të nderoj familjen e Adem Jasharit

Kosovë
Hamza: Shtatorja e komandantit Adem Jashari së shpejti do të vendoset në Mitrovicë

Hamza: Shtatorja e komandantit Adem Jashari së shpejti do të vendoset në Mitrovicë

Kosovë
Kurti: Prekazi kryeqytet i kryengritjes shqiptare

Kurti: Prekazi kryeqytet i kryengritjes shqiptare

Kosovë