La Liga: Shkëlqen Ronaldo

Cristiano Ronaldo impresionoi edhe një herë pasi shënoi hat-trick në fitoren 4-1 ndaj Sevillas, që ishte tregolëshi i 20-të në karrierën e tij me Los Blancos.

Ronaldo shoqërohet në sulmin e javës nga sulmuesi i Rayo Vallecano, Lass, i cili ndihmoi skuadrën e tij të shënojë fitore befasuese ndaj Atletico Madrid. Treshja sulmuese e javës plotësohet nga Antoine Griezmann, i cili ishte çelësi i fitores së Real Sociedad ndaj Zaragozas.

Rayo kontribuon me nga një lojtar edhe në mesfushë dhe mbrojtje, ku nga një përfaqësues ka edhe lideri i tabelës Barcelona, pas fitores 6-1 ndaj Getafes.

Në vazhdim më të mirët e javës në La Liga:

Portier: Willy Caballero (Malaga)

Mbrojtës: Guilherme Siqueira (Granada); Gerard Pique (Barcelona); Jordi Amat (Rayo)

Mesfushorë: Javi Fuego (Rayo); Joan Verdu (Espanyol); Andres Iniesta (Barcelona

Sulmues: Cristiano Ronaldo (Real Madrid); Lass (Rayo); Antoine Griezmann (Real Sociedad)

Formacioni 4-3-3

Willy

Siqueira – Pique – Amat

Isco – Iniesta – Javi Fuego – Verdu

Ronaldo – Lass – Griezmann
/Telegrafi/

Pamje të reja nga përplasja e Salahut me Kloppin tregojnë saktësisht se çfarë ka ndodhur

Salah dhe Klopp përfshihen në një përplasje të furishme verbale – egjiptiani duhej të qetësohej nga Nunez

Top ylli i Bayernit po vuan nga një lëndim – pjesëmarrja e tij ndaj Real Madridit në dyshim serioz

Nëntë pritje dhe nota më e lartë, shkëlqimi i Arijanet Muric që i vetëm ndali Manchester Unitedin

Gol në sekondën e fundit, Leverkuseni vazhdon të jetë i pamposhtur në këtë edicion