LAJMI I FUNDIT:

Treni

397 Artikuj

“Arratiset” treni në Indi – udhëtoi 70 kilometra pa shofer, madje me shpejtësi të lartë

“Arratiset” treni në Indi – udhëtoi 70 kilometra pa shofer, madje me shpejtësi të lartë

Azia
“Ëndrra e shkretëtirës”, Arabia Saudite me tren luksoz – do të përshkojë 800 milje nëpër peisazhet piktoreske

“Ëndrra e shkretëtirës”, Arabia Saudite me tren luksoz – do të përshkojë 800 milje nëpër peisazhet piktoreske

Azia
A e dini se në cilin vend shkon treni më i ngadalshëm në Evropë dhe me çfarë shpejtësie?

A e dini se në cilin vend shkon treni më i ngadalshëm në Evropë dhe me çfarë shpejtësie?

Kuriozitete
Kjo është çmenduri! Të rinjtë hipën mbi vagonë, prekin pa frikë sistemin energjetik të trenit

Kjo është çmenduri! Të rinjtë hipën mbi vagonë, prekin pa frikë sistemin energjetik të trenit

Fun Lajme
​Shtatë vjet nga ndalimi i hyrjes së trenit serb në Kosovë

​Shtatë vjet nga ndalimi i hyrjes së trenit serb në Kosovë

Kosovë
Vogëlushja pa për herë të parë një tren – reagimi i saj shkriu zemrat në mbarë botën

Vogëlushja pa për herë të parë një tren – reagimi i saj shkriu zemrat në mbarë botën

Fun Lajme
Njëri ra në shina ku u shkel nga një tren – pamje të përplasjes ndërmjet dy burrave në një metro të Filadelfias që përfundoi me fatalitet

Njëri ra në shina ku u shkel nga një tren – pamje të përplasjes ndërmjet dy burrave në një metro të Filadelfias që përfundoi me fatalitet

Amerika
Treni godet një veturë në zonën industriale në Prishtinë, s’ka të lënduar

Treni godet një veturë në zonën industriale në Prishtinë, s’ka të lënduar

Kosovë
Kaos në Londër, rreth 30 mijë pasagjerë “ngujohen” në Shën Pancras si pasojë e sasisë së madhe të ujit që mbushi tunelin

Kaos në Londër, rreth 30 mijë pasagjerë “ngujohen” në Shën Pancras si pasojë e sasisë së madhe të ujit që mbushi tunelin

Evropa
Mrekulli në Gjermani, treni kaloi sipër burrit të dehur – nuk pësoi as edhe lëndimin më të vogël

Mrekulli në Gjermani, treni kaloi sipër burrit të dehur – nuk pësoi as edhe lëndimin më të vogël

Interesante
Pse trenat i bien borive?

Pse trenat i bien borive?

Kuriozitete
Përplasen dy trena, të paktën 13 të vdekur dhe rreth 50 të lënduar në Indi – pamje nga vendi i ngjarjes

Përplasen dy trena, të paktën 13 të vdekur dhe rreth 50 të lënduar në Indi – pamje nga vendi i ngjarjes

Azia
Pesë të lënduar pas një përplasjeje “kokë më kokë” ndërmjet dy trenave në Poloni – pamjet tregojnë dëmet e shkaktuara

Pesë të lënduar pas një përplasjeje “kokë më kokë” ndërmjet dy trenave në Poloni – pamjet tregojnë dëmet e shkaktuara

Evropa
Ukrainasi tërheq vetura me dhëmbë për dy rekorde botërore

Ukrainasi tërheq vetura me dhëmbë për dy rekorde botërore

Interesante
Katër të vdekur pasi treni goditi një grup që përpiqej të kalonte shinat në Spanjë

Katër të vdekur pasi treni goditi një grup që përpiqej të kalonte shinat në Spanjë

Evropa
Treni i shkeli derisa po rregullonin binarët – lëvizte me shpejtësi prej 160 km/h – pesë punonjës në Itali nuk kishin gjasa të shpëtojnë

Treni i shkeli derisa po rregullonin binarët – lëvizte me shpejtësi prej 160 km/h – pesë punonjës në Itali nuk kishin gjasa të shpëtojnë

Evropa
U ulën në binarë, i godet rryma – dyshja nga Çikago i shpëtojnë vdekjes

U ulën në binarë, i godet rryma – dyshja nga Çikago i shpëtojnë vdekjes

Amerika
Aksident i tmerrshëm në Poloni, kamioni është shkatërruar plotësisht pas përplasjes me trenin – lëndohen dhjetë persona

Aksident i tmerrshëm në Poloni, kamioni është shkatërruar plotësisht pas përplasjes me trenin – lëndohen dhjetë persona

Evropa
Prishet treni në mes të tunelit në metronë e Glasgow – pasagjerët detyrohen ta vazhdojnë rrugëtimin në këmbë

Prishet treni në mes të tunelit në metronë e Glasgow – pasagjerët detyrohen ta vazhdojnë rrugëtimin në këmbë

Evropa
Bllokohet treni në SHBA, njerëzit qëndruan me kokë poshtë për tre orë

Bllokohet treni në SHBA, njerëzit qëndruan me kokë poshtë për tre orë

Amerika
Një nga trenat më modernë të metrosë në botë lëshohet për përdorim në Vjenë

Një nga trenat më modernë të metrosë në botë lëshohet për përdorim në Vjenë

Auto Lajme
Linja e trenit në Londër bllokohet nga një mjellmë e cila kishte ngecur në shina

Linja e trenit në Londër bllokohet nga një mjellmë e cila kishte ngecur në shina

Fun Lajme
Një tren që transportonte materiale të rrezikshme ra në lumë pas shembjes së një ure në Montana, SHBA

Një tren që transportonte materiale të rrezikshme ra në lumë pas shembjes së një ure në Montana, SHBA

Amerika
Incident në Bukuresht, një shinë e tramvajit depërtoi në dyshemenë e autobusit – fatmirësisht askush nuk u lëndua

Incident në Bukuresht, një shinë e tramvajit depërtoi në dyshemenë e autobusit – fatmirësisht askush nuk u lëndua

Interesante