LAJMI I FUNDIT:
Marrëveshja e Ohrit

Marrëveshja e Ohrit

165 Artikuj

Info

Marrëveshja e Ohrit është nënshkruar më 13 gusht 2001. Kjo marrëveshje i dha fund konfliktit të armatosur në Maqedoni që filloi në pranverën e atij viti. Nënshkrues të kësaj marrëveshje janë: Arbër Xhaferi, Imer Imeri, Branko Crvenkovski, Ljupço Georgievski dhe përfaqësues të BE-së dhe ShBA-ve.

Sarrazin: Kosova e Serbia ta zbatojnë Marrëveshjen e Ohrit, përfshirë Asociacionin

Sarrazin: Kosova e Serbia ta zbatojnë Marrëveshjen e Ohrit, përfshirë Asociacionin

Kosovë
DW: Marrëveshja e Ohrit zyrtarisht pjesë e negociatave BE-Serbi

DW: Marrëveshja e Ohrit zyrtarisht pjesë e negociatave BE-Serbi

Kosovë
Von Cramon: Nëse Kosova e Serbia përfitojnë më shumë nga moszbatimi i marrëveshjeve, vështirë të bëhet diçka në Bruksel

Von Cramon: Nëse Kosova e Serbia përfitojnë më shumë nga moszbatimi i marrëveshjeve, vështirë të bëhet diçka në Bruksel

Kosovë
Gënjeshtra e Vuçiqit, i thotë Macronit se Kosova s’ka bërë asgjë për përparimin e dialogut

Gënjeshtra e Vuçiqit, i thotë Macronit se Kosova s’ka bërë asgjë për përparimin e dialogut

Politikë
Hoxhiq: Marrëveshja e Ohrit është shtylla e shoqërisë në Maqedoni

Hoxhiq: Marrëveshja e Ohrit është shtylla e shoqërisë në Maqedoni

Maqedonia e Veriut
Osmani flet për Marrëveshjen e Ohrit: Duhet trajtim i barabartë i dy palëve, Serbia është ajo që e ka shkelur me dhjetëra herë

Osmani flet për Marrëveshjen e Ohrit: Duhet trajtim i barabartë i dy palëve, Serbia është ajo që e ka shkelur me dhjetëra herë

Kosovë
Borrell: Do të bëjmë presion ndaj Kosovës dhe Serbisë për zbatimin e marrëveshjes së Ohrit

Borrell: Do të bëjmë presion ndaj Kosovës dhe Serbisë për zbatimin e marrëveshjes së Ohrit

Kosovë
​Një vit nga marrëveshja e Ohrit – çfarë thuhet në propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi

​Një vit nga marrëveshja e Ohrit – çfarë thuhet në propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi

Kosovë
Borrell në një vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit: Koha e fundit që Kosova dhe Serbia të thyejnë rrethin vicioz të krizave

Borrell në një vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit: Koha e fundit që Kosova dhe Serbia të thyejnë rrethin vicioz të krizave

Kosovë
Bislimi: Serbia po e pengon fuqishëm avancimin drejt normalizimit të raporteve me Kosovën

Bislimi: Serbia po e pengon fuqishëm avancimin drejt normalizimit të raporteve me Kosovën

Kosovë
Anëtarësimi i Kosovës në BE, peng i dialogut me Serbinë

Anëtarësimi i Kosovës në BE, peng i dialogut me Serbinë

Kosovë
Hoti: Qeveria dhe presidentja nuk dalluan gropën ku kanë rënë me Marrëveshjen e Ohrit

Hoti: Qeveria dhe presidentja nuk dalluan gropën ku kanë rënë me Marrëveshjen e Ohrit

Kosovë
BE-ja pritet ta kushtëzojë anëtarësimin e Serbisë me zbatimin e marrëveshjeve me Kosovën

BE-ja pritet ta kushtëzojë anëtarësimin e Serbisë me zbatimin e marrëveshjeve me Kosovën

Kosovë
Analistë e politikanë tregojnë se cila është zgjidhja afatgjate për veriun e vendit

Analistë e politikanë tregojnë se cila është zgjidhja afatgjate për veriun e vendit

Kosovë
Brnabiq tha se nuk do t’i zbatojnë marrëveshjet me Kosovën, Gërvalla: Politika e zbutjes ndaj Serbisë ka dështuar

Brnabiq tha se nuk do t’i zbatojnë marrëveshjet me Kosovën, Gërvalla: Politika e zbutjes ndaj Serbisë ka dështuar

Kosovë
Serbia shpreh rezerva në Bruksel për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit

Serbia shpreh rezerva në Bruksel për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit

Kosovë
​Von der Leyen në samitin BE-Ballkani Perëndimor: Marrëveshja e Ohrit duhet të zbatohet

​Von der Leyen në samitin BE-Ballkani Perëndimor: Marrëveshja e Ohrit duhet të zbatohet

Kosovë
DW: Dialogu Kosovë-Serbi, cili është tani problemi me Marrëveshjen e Ohrit?

DW: Dialogu Kosovë-Serbi, cili është tani problemi me Marrëveshjen e Ohrit?

Kosovë
Cooper: Serbia nuk duhet të anëtarësohet në BE pa e njohur Kosovën

Cooper: Serbia nuk duhet të anëtarësohet në BE pa e njohur Kosovën

Kosovë
Vuçiq: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Vuçiq: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Kosovë
Ish-këshilltari i Kurtit tregon shtatë kushtet që Kosova ka paraqitur për marrëveshje me Serbinë

Ish-këshilltari i Kurtit tregon shtatë kushtet që Kosova ka paraqitur për marrëveshje me Serbinë

Kosovë
Hovenier: Zbatimi i marrëveshjes së Ohrit rrit shkallën e sigurisë së Kosovës

Hovenier: Zbatimi i marrëveshjes së Ohrit rrit shkallën e sigurisë së Kosovës

Siguri
Dalipi: Kosova e përkushtuar për stabilitet në Ballkan, Vuçiq tallet me të gjithë të përfshirët në dialog

Dalipi: Kosova e përkushtuar për stabilitet në Ballkan, Vuçiq tallet me të gjithë të përfshirët në dialog

Kosovë
Knaus: Kosova pranoi marrëveshjen e Ohrit, Serbia e refuzoi atë

Knaus: Kosova pranoi marrëveshjen e Ohrit, Serbia e refuzoi atë

Kosovë