LAJMI I FUNDIT:

Analistë e politikanë tregojnë se cila është zgjidhja afatgjate për veriun e vendit

Analistë e politikanë tregojnë se cila është zgjidhja afatgjate për veriun e vendit

Veriu i vendit vazhdon të jetë sfidë për Kosovën, për shkak se, siç thuhet, grupet kriminale serbe kanë vazhduar me sulme dhe ngritjen e tensioneve në veri.

Përfaqësuesit politik të pushtetit dhe opozitës kanë këndvështrime të ndryshme sa i përket gjetjes së një zgjidhjeje afatgjate për veriun.

Përfaqësuesit e pushtetit thonë se shtrirja e legjitimitetit në atë pjesë është mënyra e vetme që veriu të jetë nën kontroll të institucioneve të Kosovës.


Në opozitë zgjidhjen e shohin përmes dialogut në Bruksel. Ndërsa, analistët thonë se zgjidhja bëhet me themelimin e Asociacionit.

Veriu i vendit gjatë vitit që lamë pas ka qenë cak u sulmeve e i tensioneve nga strukturat paralele Serbe. Për këto tensione të vazhdueshme, Qeveria e Kosovës ka akuzuar Serbinë.

Deputeti i LVV-së, Enver Dugolli, vlerëson se me shtrirjen e legjitimitetit në katër komunat veriore do të shmangen tensionet dhe do të zgjidhen problemet në atë pjesë.

”Paqe dhe stabilitet, rend dhe siguri, kjo është zgjidhja e përhershme dhe e duhur për veriun e Kosovës”, tha Dugolli.

​Akte terroriste, sulme ndaj policisë e KFOR-it, të vrarë e të plagosur gjatë vitit 2023 në veri
Lexo po ashtu ​Akte terroriste, sulme ndaj policisë e KFOR-it, të vrarë e të plagosur gjatë vitit 2023 në veri

Deputeti i PDK-së, Rashit Qalaj, zgjidhjen e tensioneve në veri të vendit e sheh tek dialogu i Brukselit. Akuzon Qeverinë se ka pranuar një marrëveshje të dëmshme për vendin.

‘’Pa dyshim se zgjidhja duhet të jetë politike në tryezën e bisedimeve. Marrëveshja e Ohrit është shumë e mangët. Nuk është dashur që çështja e njohjes të hiqet nga marrëveshja”, tha Qalaj.

Deputetja e AAK-së, Time Kadrijaj, mendon se kryeministrit Kurti i përshtatet që në veri të vendit të ketë tensione të vazhdueshme, siç thotë, për të fituar poena politik.

‘’Kurtit po i konvenon të ketë konflikt të tillë të hapur që vëmendja të jetë në veri të vendit që pastaj të marrë poena politik”, tha Kadriaj.

Analisti serb nga veriu i Kosovës, Branisllav Kërstiq, zgjidhjen afatgjate për veriun e vendit e sheh me themelimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe.

‘’Të zbatohet sa më shpejtë asociacioni që është obligim i Kosovës, pastaj Beogradi do të ketë shumë presion nga faktori ndërkombëtar që të mos ndikoj në veri”, tha Kërstiq.

Ndërkohë, njohësi i sigurisë, Bedri Elezi, kërkon nga institucionet e vendit që të jenë vigjilente karshi provokimeve të Serbisë.

Sipas tij, nuk përjashtohet mundësia për sulme të tjera në veri.

”Të jenë në gatishmëri për reagim sepse Kosova është e rrezikuar për sulme të tjera nga grupet kriminale”, tha Elezi.

Pas sulmeve e tensioneve e që kanë ndodhur kohëve të fundit në veri të vendit, KFOR-i ka shtuar numrin e trupave në atë pjesë./RTV 21

Në trend Lajme

Më shumë
Valdete Daka: Faton Hajrizi nuk është liruar me kusht pasi i ka pasur 15 shkelje disiplinore

Valdete Daka: Faton Hajrizi nuk është liruar me kusht pasi i ka pasur 15 shkelje disiplinore

Lajme
Gjërat që turistët pëlqejnë dhe nuk pëlqejnë në Prishtinë - përmendin qentë endacakë

Gjërat që turistët pëlqejnë dhe nuk pëlqejnë në Prishtinë - përmendin qentë endacakë

Lajme
MPJD: Shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia përshtaten me ato të Faton Hajrizit

MPJD: Shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia përshtaten me ato të Faton Hajrizit

Lajme

"Një mirëmbajtëse tek unë paguhet 1300 euro", sipërmarrësit në Shqipëri flasin për ngritjen e çmimeve në bregdet

Lajme
PDK dhe LDK e dërguan statutin e ri të UP-së në Kushtetuese, Nagavci: Do të fitohet edhe kjo betejë

PDK dhe LDK e dërguan statutin e ri të UP-së në Kushtetuese, Nagavci: Do të fitohet edhe kjo betejë

Lajme
Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në

Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në "TikTok" mori mbi gjysmë milionë klikime

Lajme
Kalo në kategori