LAJMI I FUNDIT:
Lyon

Lyon

878 Artikuj

Info

Olympique Lyonnais, i njohur shpesh si Lyon ose OL, është një klub francez me bazë në qytetin e Lyonit që ndodhet në regjionin Auvergne-Rhone-Alpes të Francës. Klubi është themeluar në vitin 1950, ndërsa titullin e parë e fitoi në vitin 2002 për të vazhduar me një rekord trofesh në sezonet në vijim.

TROFETË kryesore

Vendore

Ligue 1 (7): 2001–02, 2002–03, 2003–04, 2004–05, 2005–06, 2006–07, 2007–08.

Ligue 2 (3): 1950–51, 1953–54, 1988–89.

Coupe de France (5): 1963–64, 1966–67, 1972–73, 2007–08, 2011–12.

Coupe de la Ligue (1): 2000–01.

Trophee des Champions (8): 1973, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2012.

Evropiane

UEFA Intertoto Cup (1): 1997.

 

Rayan Cherki në verë i bashkohet klubit nga Liga Premier

Rayan Cherki në verë i bashkohet klubit nga Liga Premier

Premier League
Lojtari më i kërkuar në afatin kalimtar të janarit – e duan plotë dhjetë klube, por ai ende nuk ka vendosur

Lojtari më i kërkuar në afatin kalimtar të janarit – e duan plotë dhjetë klube, por ai ende nuk ka vendosur

La Liga
Tri klube në bisedime me kampin e Benzemas

Tri klube në bisedime me kampin e Benzemas

Ndërkombëtare
Benzema mund të kthehet në ish-klubin e tij pas zërave për largim nga Arabia Saudite

Benzema mund të kthehet në ish-klubin e tij pas zërave për largim nga Arabia Saudite

Ligue 1
Karim Benzema afër rikthimit sensacional në Evropë, por ai duhet të bëjë një sakrificë

Karim Benzema afër rikthimit sensacional në Evropë, por ai duhet të bëjë një sakrificë

Ndërkombëtare
Kushti i vetëm që do ta ndihmonte Benzemën të rikthehej në Evropë

Kushti i vetëm që do ta ndihmonte Benzemën të rikthehej në Evropë

La Liga
Real Madridi po fiton para të majme nga akademia – dallimi me Barcelonën jashtëzakonisht i madh

Real Madridi po fiton para të majme nga akademia – dallimi me Barcelonën jashtëzakonisht i madh

Ndërkombëtare
Giovanni Reynan po e kërkojnë nga e gjithë Evropa

Giovanni Reynan po e kërkojnë nga e gjithë Evropa

Bundesliga
Intensifikohen zërat për rikthimin e Benzemas në Evropë, tre gjigantët vihen pas francezit

Intensifikohen zërat për rikthimin e Benzemas në Evropë, tre gjigantët vihen pas francezit

Ndërkombëtare
Benzema zgjedh 11-shen më të mirë të të gjitha kohërave, befason të gjithë me zgjedhjet e tij

Benzema zgjedh 11-shen më të mirë të të gjitha kohërave, befason të gjithë me zgjedhjet e tij

Shkumbin Pireva
Ounahi tentoi të tallet me Gattuson, trajneri italian me reagim epik

Ounahi tentoi të tallet me Gattuson, trajneri italian me reagim epik

Ligue 1
Zyrtare: Pas vetëm dhjetë javësh në krye të ekipit, Fabio Grosso shkarkohet nga Lyoni

Zyrtare: Pas vetëm dhjetë javësh në krye të ekipit, Fabio Grosso shkarkohet nga Lyoni

Ligue 1
Mund të mos ishte sot gjallë – vjen reagimi i Grossos pas lëndimit të rëndë që pësoi nga tifozët e Marseilles

Mund të mos ishte sot gjallë – vjen reagimi i Grossos pas lëndimit të rëndë që pësoi nga tifozët e Marseilles

Ligue 1
Një nga ligat më të forta në botë rrezikon të ‘zhduket’ nga ekranet televizive, nuk ka oferta transmetimi

Një nga ligat më të forta në botë rrezikon të ‘zhduket’ nga ekranet televizive, nuk ka oferta transmetimi

Ligue 1
Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Premier League
Grosso: Sapo më telefonuan, Lyon u bë zgjedhja ime e parë

Grosso: Sapo më telefonuan, Lyon u bë zgjedhja ime e parë

Ligue 1
Zyrtare: Fabio Grosso, trajner i ri i Lyonit

Zyrtare: Fabio Grosso, trajner i ri i Lyonit

Ligue 1
Dhjetë klubet me bilancin më të mirë në të ardhura nga shitjet në dekadën e fundit

Dhjetë klubet me bilancin më të mirë në të ardhura nga shitjet në dekadën e fundit

Ndërkombëtare
I acaruar me Donnarumma, Luis Enrique godit çfarë i doli përpara në derbin me Lyonin

I acaruar me Donnarumma, Luis Enrique godit çfarë i doli përpara në derbin me Lyonin

Ligue 1
PSG fiton me rezultat të thellë në klasiken franceze – Mbappe i pandalshëm

PSG fiton me rezultat të thellë në klasiken franceze – Mbappe i pandalshëm

Ligue 1
Zyrtare: PSG nënshkruan me talentin e madh Bradley Barcola

Zyrtare: PSG nënshkruan me talentin e madh Bradley Barcola

Ligue 1
PSG po e mposht Chelsean në garë për Barcolan

PSG po e mposht Chelsean në garë për Barcolan

Ligue 1
Lautaro eklipson yje si Haaland dhe Mbappe, yllit të Interit i nevojiten më pak minuta për të shënuar gol

Lautaro eklipson yje si Haaland dhe Mbappe, yllit të Interit i nevojiten më pak minuta për të shënuar gol

Ndërkombëtare
Dështuan me Olisen, Chelsea përgatitë ofertë për Barcolan

Dështuan me Olisen, Chelsea përgatitë ofertë për Barcolan

Premier League