LAJMI I FUNDIT:

Lufta e Dytë Botërore

389 Artikuj

Shkaktoi një nga evakuimet më të mëdha në Britani, bomba e Luftës së Dytë Botërore shpërthehet në mënyrë të sigurt në det

Shkaktoi një nga evakuimet më të mëdha në Britani, bomba e Luftës së Dytë Botërore shpërthehet në mënyrë të sigurt në det

Evropa
Mijëra njerëzve në Plymouth të Anglisë u thanë ‘largohuni tani’ në mënyrë që bomba e Luftës së Dytë Botërore të çohet në det dhe të shpërthehet

Mijëra njerëzve në Plymouth të Anglisë u thanë ‘largohuni tani’ në mënyrë që bomba e Luftës së Dytë Botërore të çohet në det dhe të shpërthehet

Evropa
Giorgia Meloni pranë Triestes bëri homazhe për italianët e vrarë në Luftën e Dytë Botërore, e quajti Titon xhelat

Giorgia Meloni pranë Triestes bëri homazhe për italianët e vrarë në Luftën e Dytë Botërore, e quajti Titon xhelat

Evropa
Evakuohet zona pasi një bombë e epokës së Luftës së Dytë Botërore zbulohet afër një aeroporti rajonal në Florida

Evakuohet zona pasi një bombë e epokës së Luftës së Dytë Botërore zbulohet afër një aeroporti rajonal në Florida

Amerika
Elon Musk viziton kampin e Aushvicit

Elon Musk viziton kampin e Aushvicit

Nga Bota
Jeta dhe vepra e patriotit Iljaz Agushi: E tradhtoi Bujar Hoxha, e vrau Ymer Pula

Jeta dhe vepra e patriotit Iljaz Agushi: E tradhtoi Bujar Hoxha, e vrau Ymer Pula

Histori
Letrat e fundit të pilotëve të rinj kamikazë, që ofrojnë dëshmi të rralla mbi njësinë e frikshme speciale të Japonisë

Letrat e fundit të pilotëve të rinj kamikazë, që ofrojnë dëshmi të rralla mbi njësinë e frikshme speciale të Japonisë

Azia
Municione të epokës së Luftës së Dytë Botërore u zbuluan në deponitë nënujore pranë Los Angeles

Municione të epokës së Luftës së Dytë Botërore u zbuluan në deponitë nënujore pranë Los Angeles

Interesante
“Skifterët e Vdekjes” – njihuni me 10 snajperistët më të fortë të historisë së njerëzimit

“Skifterët e Vdekjes” – njihuni me 10 snajperistët më të fortë të historisë së njerëzimit

Nga Bota
Kosova dhe Shqipëria në ditarin e Komandës Supreme të Gjermanisë naziste

Kosova dhe Shqipëria në ditarin e Komandës Supreme të Gjermanisë naziste

Histori
Një peshkatar “dha alarmin” – një bombë e Luftës së Dytë Botërore është shpërthyer në brigjet e Danimarkës

Një peshkatar “dha alarmin” – një bombë e Luftës së Dytë Botërore është shpërthyer në brigjet e Danimarkës

Evropa
SHBA-ja do të ndërtojë një bombë bërthamore 24 herë më të fuqishme se ajo që u hodh në Hiroshimë

SHBA-ja do të ndërtojë një bombë bërthamore 24 herë më të fuqishme se ajo që u hodh në Hiroshimë

Amerika
Luftëtari i rezistencës që bëri filmat më të mirë për krimet e gangsterëve

Luftëtari i rezistencës që bëri filmat më të mirë për krimet e gangsterëve

Filmi
Çetniku Mihailloviq me shtatore në Beograd, Kurti: Sinonimin e shumë vuajtjeve, Serbia e përjetësoi në bronz

Çetniku Mihailloviq me shtatore në Beograd, Kurti: Sinonimin e shumë vuajtjeve, Serbia e përjetësoi në bronz

Kosovë
Volkhart V2 Sagitta nga viti 1947: Më i shpejtë se një plumb dhe më aerodinamik se një Golf 7

Volkhart V2 Sagitta nga viti 1947: Më i shpejtë se një plumb dhe më aerodinamik se një Golf 7

Auto Lajme
Kujtimet e oficerit britanik: Ndaj kundërshtarëve, Enver Hoxha ishte i pashpirt

Kujtimet e oficerit britanik: Ndaj kundërshtarëve, Enver Hoxha ishte i pashpirt

Histori
U evakuuan mijëra njerëz, Singapori hedh në erë një bombë të Luftës së Dytë Botërore

U evakuuan mijëra njerëz, Singapori hedh në erë një bombë të Luftës së Dytë Botërore

Azia
Pamje nga thellësia e detit që tregojnë aeroplanmbajtësen japoneze – për herë të parë – që nga fundosja e saj nga amerikanët gjatë Luftës së Dytë Botërore

Pamje nga thellësia e detit që tregojnë aeroplanmbajtësen japoneze – për herë të parë – që nga fundosja e saj nga amerikanët gjatë Luftës së Dytë Botërore

Nga Bota
Jeta dhe vepra e Rexhep Mitrovicës: Duhet t’ia lëshojmë rrugën punës, jo fjalëve të thata

Jeta dhe vepra e Rexhep Mitrovicës: Duhet t’ia lëshojmë rrugën punës, jo fjalëve të thata

Histori
Nëse do ta njihnim më mirë historinë, do ta lexonim më mirë të tashmen

Nëse do ta njihnim më mirë historinë, do ta lexonim më mirë të tashmen

Fakte
Vdekja e së vërtetës: Kur propaganda dhe “faktet alternative” e pushtuan botën

Vdekja e së vërtetës: Kur propaganda dhe “faktet alternative” e pushtuan botën

Analiza
Gjermania do të japë 1.3 miliard euro për të mbijetuarit e Holokaustit në mbarë botën për vitin 2024

Gjermania do të japë 1.3 miliard euro për të mbijetuarit e Holokaustit në mbarë botën për vitin 2024

Nga Bota
Në lumin Dnipro kishte ndodhur një shkatërrim tjetër i digës, sovjetikët nuk donin t’ua dorëzonin nazistëve – e kishin hedhur në erë

Në lumin Dnipro kishte ndodhur një shkatërrim tjetër i digës, sovjetikët nuk donin t’ua dorëzonin nazistëve – e kishin hedhur në erë

Evropa
Gjyshërit anglez e zbulojnë bunkerin i cili përdorej për strehim nga bombardimet gjermane në Luftën e Dytë Botërore

Gjyshërit anglez e zbulojnë bunkerin i cili përdorej për strehim nga bombardimet gjermane në Luftën e Dytë Botërore

Interesante