LAJMI I FUNDIT:

Kombet e Bashkuara

127 Artikuj

Netanyahu: T’i thuhet Izraelit të mos hyjë në Rafah, është si të na thuhet të humbasim luftën

Netanyahu: T’i thuhet Izraelit të mos hyjë në Rafah, është si të na thuhet të humbasim luftën

Nga Bota
Netanyahu kërkon që operacioni në Rafah të përfundojë deri në Ramazan

Netanyahu kërkon që operacioni në Rafah të përfundojë deri në Ramazan

Azia
Franca ‘veto’ kërkesës së Rusisë për një seancë të jashtëzakonshme të KS së OKB-së

Franca ‘veto’ kërkesës së Rusisë për një seancë të jashtëzakonshme të KS së OKB-së

Evropa
Kombet e Bashkuara: Menaxhimi i mbetjeve në Shqipëri ka probleme serioze

Kombet e Bashkuara: Menaxhimi i mbetjeve në Shqipëri ka probleme serioze

Shqipëri
Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi rezolutën jodetyruese që kërkon armëpushim në Gaza

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi rezolutën jodetyruese që kërkon armëpushim në Gaza

Azia
Pse SHBA-ja vuri veto në rezolutën që bënte thirrje për armëpushim në Gaza

Pse SHBA-ja vuri veto në rezolutën që bënte thirrje për armëpushim në Gaza

Azia
Guterres: Gaza po shndërrohet në varrezë për fëmijët

Guterres: Gaza po shndërrohet në varrezë për fëmijët

Azia
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së: Edhe luftërat kanë rregulla

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së: Edhe luftërat kanë rregulla

Azia
Shqipëria dhe Bullgaria ia pamundësojnë Rusisë kthimin në organin e të drejtave të OKB-së

Shqipëria dhe Bullgaria ia pamundësojnë Rusisë kthimin në organin e të drejtave të OKB-së

Kosovë
Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Fun Lajme
Osmani në Konferencën Globale të Grave Lidere: Është thelbësore të kuptohet se lidershipi nuk njeh gjini

Osmani në Konferencën Globale të Grave Lidere: Është thelbësore të kuptohet se lidershipi nuk njeh gjini

Kosovë
Pendarovski: Agresioni i Rusisë ndaj Ukrainës solli goditje mbi paqen ndërkombëtare

Pendarovski: Agresioni i Rusisë ndaj Ukrainës solli goditje mbi paqen ndërkombëtare

Maqedonia e Veriut
Zelensky bojkoton fjalimin e Lavrovit – largohet nga seanca e Kombeve të Bashkuara

Zelensky bojkoton fjalimin e Lavrovit – largohet nga seanca e Kombeve të Bashkuara

Evropa
Zelensky në OKB: Rusia po kryen gjenocid dhe po rrëmben fëmijët ukrainas

Zelensky në OKB: Rusia po kryen gjenocid dhe po rrëmben fëmijët ukrainas

Evropa
Biden: Kundërshtarët mund të bëhen partnerë, por Rusia nuk mund të lejohet ta brutalizojë Ukrainën

Biden: Kundërshtarët mund të bëhen partnerë, por Rusia nuk mund të lejohet ta brutalizojë Ukrainën

Evropa
Punonjësit e OKB-së braktisën qindra bashkëshorte dhe fëmijë të tyre në Haiti

Punonjësit e OKB-së braktisën qindra bashkëshorte dhe fëmijë të tyre në Haiti

Amerika Latine
Gratë shqiptare zgjedhin të behën nëna pasi mbushin 28-vjeç

Gratë shqiptare zgjedhin të behën nëna pasi mbushin 28-vjeç

Shqipëri
Tentuan ilegalisht të ndërtojnë një rrugë në zonën që kontrollohet nga trupat paqeruajtëse, shpërthen përleshja mes turqve qipriotë dhe ushtarëve britanikë

Tentuan ilegalisht të ndërtojnë një rrugë në zonën që kontrollohet nga trupat paqeruajtëse, shpërthen përleshja mes turqve qipriotë dhe ushtarëve britanikë

Evropa
OKB: Borxhi publik botëror arrin rekordin e 92 trilionë dollarëve

OKB: Borxhi publik botëror arrin rekordin e 92 trilionë dollarëve

Botë
Në vitin 2100, Kosova do të jetë e dyta në Ballkan me popullsinë më të vjetër

Në vitin 2100, Kosova do të jetë e dyta në Ballkan me popullsinë më të vjetër

Kosovë
Pse Rusia po kërcënon me largim nga Marrëveshja e Grurit e Detit të Zi?

Pse Rusia po kërcënon me largim nga Marrëveshja e Grurit e Detit të Zi?

Botë
Kandiq: Rusia do të votojë për anëtarësimin e Kosovës në OKB nëse Serbia i vendos sanksione

Kandiq: Rusia do të votojë për anëtarësimin e Kosovës në OKB nëse Serbia i vendos sanksione

Politikë
Sveçla takoi Koordinatoren e Kombeve të Bashkuara, e njoftoi për situatën në komuna ku kishte vërshime

Sveçla takoi Koordinatoren e Kombeve të Bashkuara, e njoftoi për situatën në komuna ku kishte vërshime

Kosovë
Tre të katërtat e popullatës në botë ka telefon mobil

Tre të katërtat e popullatës në botë ka telefon mobil

Lajme Teknologji