LAJMI I FUNDIT:
Fadil Vokrri

Fadil Vokrri

345 Artikuj

Info

Fadil Vokrri, ish kryetar i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK) dhe një prej futbollistëve më të mirë në ish-Jugosllavi, lindi më 23 korrik 1960 në Sfeçël të Podujevës, kurse ndërroi jetë më 9 qershor, 2018 në Prishtinë.

Fadil Vokrri është lindur në Podujevë, ndërsa falë lojërave të tij kishte marrë nofkën Maradona shqiptar.

Karrierën e tij prej futbollisti e nisi tek skuadra e vendlindjes KF Llapi për t’iu bashkuar pastaj Prishtinës.

Nga viti 1980 deri më 1986, Vokrri shkëlqeu me klubin e kryeqytetit të Kosovës,
FC Prishtina që në atë kohë ishte thuajse si reprezentacion.

Falë paraqitjeve fantastike me Prishtinën ku në 172 ndeshje realizoi 55 gola, Vokrri u transferua tek Partizani i Beogradit.

Por pikën kulmore në fanellën kaltër e bardh Vokrri dhe yjet tjerë shqiptarë e arritën kur e mposhtën Yllin e Kuq të Beogradit në shtëpinë e vet, në Marakana.

Në atë kohë ylli nga Kosova ishte pjesë edhe e Përfaqësueses së Ish-Jugosllavisë.

Me Partizanin e Beogradit, Vokrri regjistroi 55 paraqitje duke shënuar edhe 15 gola.

Legjenda e futbollit kosovar vazhdoi karrierën në Francë te Nimes ndërsa në Turqi luajti për gjigantin Fenerbahce.

Edhe pse ishte idhull i tifozëve turq, Vokrri nuk arriti të tregojë shkëlqimin si te Prishtina e Partizani.

Gjithsesi dy skuadrat e fundit në karrierë për Vokrrin ishin, Bourges 18 dhe Montlucon.

Për ish-Jugosllavinë, Vokrri ka regjistruar 12 ndeshje ku ka arritur të shënojë gjashtë gola.

Vokrri vazhdoi të jetonte në shtetin e Francës para se të kthehej në vendlindje.

Fillimisht ai u angazhua nga ish-klubi i tij Prishtina si drejtor sportiv.

Ndërkohë në vitin 2008 Vokrri u zgjodh president i Federatës së Futbollit të Kosovës me një mandat katër vjeçar.

Ishte një futbollist legjendar dhe i njëjti vazhdoi punën edhe në krye të shtëpisë më të madhe të futbollit në Kosovë.

Vokrri ishte më meritori që fillimisht Kosovës iu lejuan ndeshjet miqësore nga UEFA dhe FIFA.

Ndërkohë pas kësaj leje, Vokrri përsëri bëri punën më të madhe që FFK të pranohet me të drejta të plota në UEFA dhe FIFA.

Vokrri do të kujtohet si ish-futbollist i madh dhe një zot shtëpie i futbollit tonë!

Shtatë vite nga pranimi i Kosovës me të drejta të plota në FIFA

Shtatë vite nga pranimi i Kosovës me të drejta të plota në FIFA

Superliga
Rrëfimi i Flamur Bunjakut, krahu i djathtë i Fadil Vokrrit dhe njëri nga më meritorët për pranimin e Kosovës në UEFA dhe FIFA

Rrëfimi i Flamur Bunjakut, krahu i djathtë i Fadil Vokrrit dhe njëri nga më meritorët për pranimin e Kosovës në UEFA dhe FIFA

Romak Zeqiri
Infantino bën homazhe te shtatorja e legjendës Fadil Vokrri, si dhe viziton stadiumin

Infantino bën homazhe te shtatorja e legjendës Fadil Vokrri, si dhe viziton stadiumin

Superliga
Ish-nënkryetari i FFK-së, Bekim Haxhiu: FFK po e ul figurën e Fadil Vokrrit me organizime të tilla

Ish-nënkryetari i FFK-së, Bekim Haxhiu: FFK po e ul figurën e Fadil Vokrrit me organizime të tilla

Superliga
Ademi e Duka bëjnë homazhe te shtatorja e Vokrrit, e vlerësojnë lart kontributin e tij

Ademi e Duka bëjnë homazhe te shtatorja e Vokrrit, e vlerësojnë lart kontributin e tij

Superliga
Të shtunën mbahet turneu për nder të Legjendës Fadil Vokrri

Të shtunën mbahet turneu për nder të Legjendës Fadil Vokrri

Sport vendor
Kurti: Ndeshje më të bukur moti nuk kam parë

Kurti: Ndeshje më të bukur moti nuk kam parë

Përfaqësuesja e Kosovës
Krerët e FFK-së dhe futbollistët e Kosovës bëjnë homazhe tek varri i legjendës Fadil Vokrri

Krerët e FFK-së dhe futbollistët e Kosovës bëjnë homazhe tek varri i legjendës Fadil Vokrri

Përfaqësuesja e Kosovës
Kosova sot përballet me Irlandën e Veriut, legjenda Fadil Vokrri 34 vite më parë ia shënoi dy gola irlandezëve

Kosova sot përballet me Irlandën e Veriut, legjenda Fadil Vokrri 34 vite më parë ia shënoi dy gola irlandezëve

Përfaqësuesja e Kosovës
Bunjaku me një mesazh emocionues kujton Vokrrin: Një legjendë si Fadili nuk vdes kurrë

Bunjaku me një mesazh emocionues kujton Vokrrin: Një legjendë si Fadili nuk vdes kurrë

Futboll
Agim Ademi kujton Vokrrin në përvjetorin e vdekjes: Fadili do të mbetet gjithmonë pjesë e motivimit për gjeneratat e reja

Agim Ademi kujton Vokrrin në përvjetorin e vdekjes: Fadili do të mbetet gjithmonë pjesë e motivimit për gjeneratat e reja

Superliga
Katër vite pa legjendën e futbollit Fadil Vokrri

Katër vite pa legjendën e futbollit Fadil Vokrri

Përfaqësuesja e Kosovës
Gramoz Vokrri pas kandidaturës për kreun e FFK-së: Kemi mbështetje të madhe, shpresoj t’ia dal në fund

Gramoz Vokrri pas kandidaturës për kreun e FFK-së: Kemi mbështetje të madhe, shpresoj t’ia dal në fund

Sport vendor
Gramoz Vokrri deponon nënshkrimet, pritet të jetë kandidat për kreun e FFK-së

Gramoz Vokrri deponon nënshkrimet, pritet të jetë kandidat për kreun e FFK-së

Sport vendor
Përzgjedhësi i ri i Kosovës, Giresse viziton stadiumin “Fadil Vokrri”, Kampin në Hajvali dhe selinë e FFK-së

Përzgjedhësi i ri i Kosovës, Giresse viziton stadiumin “Fadil Vokrri”, Kampin në Hajvali dhe selinë e FFK-së

Sport vendor
Nga Vokrri te Hasi, vëllezërit Muriqi dhe Rrahmani – IFFHS publikon ‘formacionin e ëndrrave’ të Kosovës

Nga Vokrri te Hasi, vëllezërit Muriqi dhe Rrahmani – IFFHS publikon ‘formacionin e ëndrrave’ të Kosovës

Shkumbin Pireva
Kosova 1-2 Gjeorgjia, të gjitha detajet e ndeshjes

Kosova 1-2 Gjeorgjia, të gjitha detajet e ndeshjes

Përfaqësuesja e Kosovës
“Spanja luan në stadiumin e një tifozi të Barcelonës” – kështu i referohet Marca, legjendës Fadil Vokrri

“Spanja luan në stadiumin e një tifozi të Barcelonës” – kështu i referohet Marca, legjendës Fadil Vokrri

Përfaqësuesja e Kosovës
Djali i Fadil Vokrrit, Gramozi në përurimin e shtatores së babait të tij: Me angazhim e vullnet mund të arrihet gjithçka

Djali i Fadil Vokrrit, Gramozi në përurimin e shtatores së babait të tij: Me angazhim e vullnet mund të arrihet gjithçka

Kosovë
Agim Ademi në përurimin e shtatores së Fadil Vokrri: Kulmi dhe synimi i tij ishte anëtarësimi i FFK-së në FIFA dhe UEFA

Agim Ademi në përurimin e shtatores së Fadil Vokrri: Kulmi dhe synimi i tij ishte anëtarësimi i FFK-së në FIFA dhe UEFA

Kosovë
Kryeministri Kurti: Shtatorja e Vokrrit shënon sfidat dhe sakrificat që sporti kosovar ka kaluar

Kryeministri Kurti: Shtatorja e Vokrrit shënon sfidat dhe sakrificat që sporti kosovar ka kaluar

Kosovë
Përurohet shtatorja e legjendës së futbollit, Fadil Vokrrit

Përurohet shtatorja e legjendës së futbollit, Fadil Vokrrit

Kosovë
Sot përurohet shtatorja e Fadil Vokrrit si dhe zhvillohen dy ndeshje revyale për nder të tij

Sot përurohet shtatorja e Fadil Vokrrit si dhe zhvillohen dy ndeshje revyale për nder të tij

Sport vendor
Salihu: Të premten inaugurohet shtatorja e Fadil Vokrrit, do të zhvillohen edhe dy ndeshje miqësore

Salihu: Të premten inaugurohet shtatorja e Fadil Vokrrit, do të zhvillohen edhe dy ndeshje miqësore

Përfaqësuesja e Kosovës