LAJMI I FUNDIT:
Diaspora

Diaspora

453 Artikuj

Info

Këtu mund të gjeni lajme nga diaspora në fushat e kulturës, arsimit, shkencës. Telegrafi dhe Germin do të sjellin më shumë informacione nga diaspora.

Zvicër, vritet nga bashkëshorti 37-vjeçarja nga Kosova

Zvicër, vritet nga bashkëshorti 37-vjeçarja nga Kosova

Kronika e Zezë
Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Muhamet Hajrullahu
Për 15 vjet qytetarëve nga Kosova iu shtua nënshtetësia serbe në Gjermani, MPJ heshti

Për 15 vjet qytetarëve nga Kosova iu shtua nënshtetësia serbe në Gjermani, MPJ heshti

Kosovë
29-vjeçari shqiptar vritet me çekiç pas sherrit për pesë euro në Spanjë

29-vjeçari shqiptar vritet me çekiç pas sherrit për pesë euro në Spanjë

Shqipëri
“Një ditë ai e solli gruan time me Maserati”, shqiptari rrëfehet para prokurorëve për krimin

“Një ditë ai e solli gruan time me Maserati”, shqiptari rrëfehet para prokurorëve për krimin

Shqipëri
“E vrava se më kishte pohuar tradhtinë”, detaje për masakrën me familjen shqiptare në Itali

“E vrava se më kishte pohuar tradhtinë”, detaje për masakrën me familjen shqiptare në Itali

Shqipëri
Aksident në Itali, humb jetën 24 vjeçari shqiptar – plagosen dy të tjerë

Aksident në Itali, humb jetën 24 vjeçari shqiptar – plagosen dy të tjerë

Shqipëri
Vrau italianin edhe të bijën 16-vjeçare, Taulant Malaj filmoi dhe i shpërndau pamjet e rënda në Whatsapp

Vrau italianin edhe të bijën 16-vjeçare, Taulant Malaj filmoi dhe i shpërndau pamjet e rënda në Whatsapp

Shqipëri
Vritet në Spanjë i riu shqiptar, ishte arrestuar për drogë e grabitje

Vritet në Spanjë i riu shqiptar, ishte arrestuar për drogë e grabitje

Shqipëri
Disa gra ndërmarrëse nga Kosova takohen me bizneset shqiptare në Gjermani

Disa gra ndërmarrëse nga Kosova takohen me bizneset shqiptare në Gjermani

Biznes
Haradinaj: AAK po kalon nëpër një momentum shumë pozitiv, po fuqizohemi në Kosovë e në diasporë

Haradinaj: AAK po kalon nëpër një momentum shumë pozitiv, po fuqizohemi në Kosovë e në diasporë

Politikë
Plagoset një 31-vjeçar shqiptar në Hamburg

Plagoset një 31-vjeçar shqiptar në Hamburg

Shqipëri
Edmond Smajli, piloti i ushtrisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Edmond Smajli, piloti i ushtrisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Siguri
Korporata LIKA Holding AG pritet të ndërtojë hotelin prestigjoz Summit Davos

Korporata LIKA Holding AG pritet të ndërtojë hotelin prestigjoz Summit Davos

Biznes
Nuk i lajmëroi paratë që i gjeti në bankomat, qytetari i Kosovës dëbohet nga Kroacia

Nuk i lajmëroi paratë që i gjeti në bankomat, qytetari i Kosovës dëbohet nga Kroacia

Kosovë
Shqetësuese: Në dy vitet e fundit mbi 50 vetëvrasje të shqiptaro-amerikanëve në Michigan e New York

Shqetësuese: Në dy vitet e fundit mbi 50 vetëvrasje të shqiptaro-amerikanëve në Michigan e New York

Shqipëri
Konjufca takoi mërgatën në Uashington: Dyert e investimeve janë të hapura

Konjufca takoi mërgatën në Uashington: Dyert e investimeve janë të hapura

Kosovë
Rreth 200 të rinj të diasporës tashmë kanë aplikuar në programin më unik dedikuar për ta – OriginAL

Rreth 200 të rinj të diasporës tashmë kanë aplikuar në programin më unik dedikuar për ta – OriginAL

Sociale
Shqiptarët e Amerikës protestojnë të enjten kundër “presionit ndaj Kosovës” në dialog

Shqiptarët e Amerikës protestojnë të enjten kundër “presionit ndaj Kosovës” në dialog

Kosovë
Elona në Shqipëri paguhet 480 euro në muaj, derisa Afrodita në Zvicër merr deri në 15 mijë franga – rrëfimi i dy mësueseve shqiptare

Elona në Shqipëri paguhet 480 euro në muaj, derisa Afrodita në Zvicër merr deri në 15 mijë franga – rrëfimi i dy mësueseve shqiptare

Shqipëri
Hapet thirrja për aplikime në programin OriginAL, i dedikuar për të rinjtë e diasporës

Hapet thirrja për aplikime në programin OriginAL, i dedikuar për të rinjtë e diasporës

Sociale
Mërgata vazhdon me rekordin e remitencave, gjatë 2022-së sollën mbi 1.2 miliard euro në Kosovë

Mërgata vazhdon me rekordin e remitencave, gjatë 2022-së sollën mbi 1.2 miliard euro në Kosovë

Albert Spahiu
Më shumë para nga diaspora drejt Shqipërisë, rriten ndjeshëm edhe investimet direkte

Më shumë para nga diaspora drejt Shqipërisë, rriten ndjeshëm edhe investimet direkte

Shqipëri
Ndërtimtarët nga Kosova përfundojnë prapa grilave në Zvicër, përfituan qindra mijëra franga duke inskenuar aksidente

Ndërtimtarët nga Kosova përfundojnë prapa grilave në Zvicër, përfituan qindra mijëra franga duke inskenuar aksidente

Kosovë