LAJMI I FUNDIT:
Deutsche Welle

Deutsche Welle

1461 Artikuj

Info

Deutsche Welle (DW) është media publike gjermane dhe informon në 35 gjuhë. DW në gjuhën shqipe ka filluar më 1 qershor 1992.
Fillimisht me një emision radiofonik prej 15 minutësh, ndërsa DW ofron në gjuhën shqipe lajme, komente apo informacione përmes internetit dhe televizionit.
Gjermania, Evropa, zhvillimet në botë dhe në Ballkan janë në fokus të informacioneve të Deutsche Welle-s në gjuhën shqipe.

Brezi “Z” i Kinës: Kur sloganet nuk funksionojnë

Brezi “Z” i Kinës: Kur sloganet nuk funksionojnë

Opinione
Eksperti gjerman, Clewing: Ku gaboi Kosova që e humbi shansin për Këshill të Evropës?

Eksperti gjerman, Clewing: Ku gaboi Kosova që e humbi shansin për Këshill të Evropës?

Kosovë
Gjermania: Kosova të dërgojë në Kushtetuese draftin e Lajçakut

Gjermania: Kosova të dërgojë në Kushtetuese draftin e Lajçakut

Kosovë
Vendet e BE-së “i vunë vulën” një pakete ligjore rreth procesit të azilit – si do të funksionojë kjo?

Vendet e BE-së “i vunë vulën” një pakete ligjore rreth procesit të azilit – si do të funksionojë kjo?

Nga Bota
Armët perëndimore kundër objektivave në Rusi?

Armët perëndimore kundër objektivave në Rusi?

Evropa
Sa realist është anëtarësimi i Kosovës në KiE?

Sa realist është anëtarësimi i Kosovës në KiE?

Kosovë
Kurti optimist, shpjegon se si do ta menaxhojë sfidën për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

Kurti optimist, shpjegon se si do ta menaxhojë sfidën për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

Kosovë
Gjermania është kthyer në “shtëpinë publike” të Evropës – si e ka zgjidh këtë ‘problem’ Suedia

Gjermania është kthyer në “shtëpinë publike” të Evropës – si e ka zgjidh këtë ‘problem’ Suedia

Evropa
Irani dhe Izraeli kanë qenë armiq për dekada – a mund të përshkallëzohet konflikti?

Irani dhe Izraeli kanë qenë armiq për dekada – a mund të përshkallëzohet konflikti?

Azia
Europol identifikon bandat më të rrezikshme të Evropës – tregon me se merren dhe ku janë aktive ato

Europol identifikon bandat më të rrezikshme të Evropës – tregon me se merren dhe ku janë aktive ato

Evropa
A do ta zëvendësojë Italia Gjermaninë si fuqi ekonomike?

A do ta zëvendësojë Italia Gjermaninë si fuqi ekonomike?

Botë
Izraeli do të bllokojë transmetimet e televizionit “Al Jazeera’

Izraeli do të bllokojë transmetimet e televizionit “Al Jazeera’

Nga Bota
Së shpejti shërbime fetare islame edhe për ushtarët myslimanë në Bundeswehr

Së shpejti shërbime fetare islame edhe për ushtarët myslimanë në Bundeswehr

Evropa
Scholz: Putin ka shkelur parimin e paqes, kufijtë nuk ndryshohen me dhunë

Scholz: Putin ka shkelur parimin e paqes, kufijtë nuk ndryshohen me dhunë

Evropa
Në Çeki zbulohet një rrjet propagande i financuar nga Rusia

Në Çeki zbulohet një rrjet propagande i financuar nga Rusia

Evropa
A mund ta ndihmojë Ballkani Perëndimor me armë Ukrainën

A mund ta ndihmojë Ballkani Perëndimor me armë Ukrainën

Ballkan
A po dobësohet mbështetja e aleatëve për Izraelin?

A po dobësohet mbështetja e aleatëve për Izraelin?

Opinione
Kosova e vitit 1999 nuk mund të krahasohet me Ukrainën e sotme

Kosova e vitit 1999 nuk mund të krahasohet me Ukrainën e sotme

Bernd Riegert
Spitalet e mëdha në Gjermani në kufijtë e kolapsit financiar

Spitalet e mëdha në Gjermani në kufijtë e kolapsit financiar

Evropa
BE: Zgjedhjet në Rusi të bazuara në “shtypje dhe frikësim”

BE: Zgjedhjet në Rusi të bazuara në “shtypje dhe frikësim”

Nga Bota
A do të jetë i vërtetë “premtimi i fundit” i Erdoganit?

A do të jetë i vërtetë “premtimi i fundit” i Erdoganit?

Turqia
Për herë të parë në histori, Frankfurti dekorohet në prag të Ramazanit

Për herë të parë në histori, Frankfurti dekorohet në prag të Ramazanit

Evropa
Evropa është praktikisht e pambrojtur – BE po kërkon zgjidhje dhe ky është plani i ri

Evropa është praktikisht e pambrojtur – BE po kërkon zgjidhje dhe ky është plani i ri

Evropa
Si erdhi Rusia deri te biseda sekrete e ushtrisë gjermane për luftën në Ukrainë?

Si erdhi Rusia deri te biseda sekrete e ushtrisë gjermane për luftën në Ukrainë?

Nga Bota