LAJMI I FUNDIT:

The New York Times

102 Artikuj

“The New York Times” më 1984: Shqipëria hap një vrimë në derë

“The New York Times” më 1984: Shqipëria hap një vrimë në derë

Fakte
Izraeli po bie në humnerë

Izraeli po bie në humnerë

Cult+
New York Times padit OpenAI dhe Microsoftin

New York Times padit OpenAI dhe Microsoftin

Lajme Teknologji
“The New York Times” për arratisjen e Ismail Qemalit nga Stambolli

“The New York Times” për arratisjen e Ismail Qemalit nga Stambolli

Histori
Facebook dhe Instagram ndalojnë publikimin e lajmeve në Kanada – ekspertët e dënojnë këtë vendim

Facebook dhe Instagram ndalojnë publikimin e lajmeve në Kanada – ekspertët e dënojnë këtë vendim

Lindi Gjikolli
NYT: Prigozhin kurrë nuk u largua nga Rusia pas dështimit të grusht shtetit kundër Putinit

NYT: Prigozhin kurrë nuk u largua nga Rusia pas dështimit të grusht shtetit kundër Putinit

Evropa
Protestat në Beograd, “The New York Times”: Vuçiq asnjëherë nuk ka qenë kaq i humbur – është shfaqur plaga

Protestat në Beograd, “The New York Times”: Vuçiq asnjëherë nuk ka qenë kaq i humbur – është shfaqur plaga

Ballkan
Rrëfimi për Hipgnosis

Rrëfimi për Hipgnosis

Cult+
Vuçiq tha se ishte i porositur shkrimi që e lidh atë me krimin, kundërpërgjigjet New York Times

Vuçiq tha se ishte i porositur shkrimi që e lidh atë me krimin, kundërpërgjigjet New York Times

Serbia
Errësira e grupit Depeche Mode

Errësira e grupit Depeche Mode

Muzika
Filozofi polarizues francez zgjedh zonat e luftës e jo sallat e pritjes

Filozofi polarizues francez zgjedh zonat e luftës e jo sallat e pritjes

Fakte
The New York Times rendit lumin Vjosa mes vendeve për t’u vizituar në 2023, Rama: Në pranverë e shpallim Park Kombëtar

The New York Times rendit lumin Vjosa mes vendeve për t’u vizituar në 2023, Rama: Në pranverë e shpallim Park Kombëtar

Shqipëri
Gazetarët e New York Times në grevë masive për herë të parë në 40 vjet

Gazetarët e New York Times në grevë masive për herë të parë në 40 vjet

Amerika
Pesë gazeta të njohura i bëjnë thirrje Shteteve të Bashkuara që t’i japin fund ndjekjes penale të Julian Assange

Pesë gazeta të njohura i bëjnë thirrje Shteteve të Bashkuara që t’i japin fund ndjekjes penale të Julian Assange

Amerika
Musk mohon raportimin se planifikohet shkarkimi masiv i punëtorëve nga Twitteri

Musk mohon raportimin se planifikohet shkarkimi masiv i punëtorëve nga Twitteri

Botë
Kosova dhe Shqipëria në fokus të hakerëve – pushtimi rus në Ukrainë pati ndikim në sigurinë kibernetike, propagandë dhe dezinformata

Kosova dhe Shqipëria në fokus të hakerëve – pushtimi rus në Ukrainë pati ndikim në sigurinë kibernetike, propagandë dhe dezinformata

Jehona Hulaj
NYT: Në një cep të Kosovës ende dëgjohen brohoritjet për Putinin

NYT: Në një cep të Kosovës ende dëgjohen brohoritjet për Putinin

Kosovë
The New York Times: Vuçiqi si Putini – të dy po luajnë me ‘narrativën e viktimës’

The New York Times: Vuçiqi si Putini – të dy po luajnë me ‘narrativën e viktimës’

Bosnja
Suspendohet nga puna inxhinieri i cili tha se chatbot-i artificial i Google ka ‘ndjenja njerëzore’

Suspendohet nga puna inxhinieri i cili tha se chatbot-i artificial i Google ka ‘ndjenja njerëzore’

Lajme Teknologji
Mashtrimi i qytetarëve rusë nga mediat e Rusisë

Mashtrimi i qytetarëve rusë nga mediat e Rusisë

Opinione
Gazetari i NYT vjen me një rrëfim nga Serbia – tregon “disponimin e përgjithshëm” atje në raport me agresionin rus në Ukrainë dhe Putinin

Gazetari i NYT vjen me një rrëfim nga Serbia – tregon “disponimin e përgjithshëm” atje në raport me agresionin rus në Ukrainë dhe Putinin

Nga Bota
Gazetari amerikan vritet nga forcat ruse në Ukrainë – plagoset kolegu i tij

Gazetari amerikan vritet nga forcat ruse në Ukrainë – plagoset kolegu i tij

Nga Bota
“New York Times” blen lojën popullore të fjalëve “Wordle”, me një shumë që thuhet të jetë me shtatë shifra

“New York Times” blen lojën popullore të fjalëve “Wordle”, me një shumë që thuhet të jetë me shtatë shifra

Lojëra
Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1921, 1931, 1941 … 2021!?

Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1921, 1931, 1941 … 2021!?

Agron Shala