LAJMI I FUNDIT:
Rita Ora

Rita Ora

2991 Artikuj

Info

Rita Sahatçiu Ora (e lindur më 26 nëntor 1990 në Prishtinë) është këngëtare shqiptare me famë botërore.

Ajo është fëmija i dytë i prindërve Besnik dhe Vera Sahatçiu, dhe ka një motër më të madhe, Elenën (menaxhere e saj), dhe një vëlla më të vogël Donin. Familja e saj kanë origjinë nga Peja, të cilët kanë jetuar në Prishtinë dhe më pas kanë emigruar në Londër kur ajo ishte vetëm një vjeçe.

Rita debutoi në tregun ndërkombëtar të muzikës në vitin 2012 me hitin “Hot Right Now” (bashkëpunim me DJ Fresh), i cili e ngjiti atë në majat e klasifikimeve muzikore në Mbretërinë e Bashkuar.

Ajo ka të edituar në treg tri albume shumë të suksesshme: “ORA” në vitin 2012, “Phoenix” në vitin 2018 dhe “YOU & I” në vitin 2023. Disa nga këngët e saj më të njohura janë: “I Will Never Let You Down”, “Let You Love Me”, “Anywhere”, “Your Song”, “RIP”, “Lonely Together” (bashkëpunim me Aviciin) e shumë të tjera.

Rita Ora është fituese e çmimeve të rëndësishme të muzikës si: MTV Video Music Awards, Los40 Music Awards, Bambi Awards, MTV EMA, e të tjera.

Sa i përket jetës private, që nga viti 2022 ajo është martuar me regjisorin e njohur hollivudian me origjinë nga Zelanda e Re, Taika Waititi.

Rita Ora sjell dhjetë veshje të ndryshme nga Festivali i Filmit në Venecia

Rita Ora sjell dhjetë veshje të ndryshme nga Festivali i Filmit në Venecia

Yjet
Rita Ora do të jetë sivjet një nga prezantueset e MTV Video Music Awards

Rita Ora do të jetë sivjet një nga prezantueset e MTV Video Music Awards

TV / Film
E krijuar nga diamanti dhe ari 18 karat – argjendaria australiane zbulon detaje sekrete të unazës së martesë të Rita Orës

E krijuar nga diamanti dhe ari 18 karat – argjendaria australiane zbulon detaje sekrete të unazës së martesë të Rita Orës

Yjet
Nuk e diti prejardhjen e burrit të saj, Rita Ora thuhet se është thellësisht e dëshpëruar për gabimin që bëri në “The Voice Australia”

Nuk e diti prejardhjen e burrit të saj, Rita Ora thuhet se është thellësisht e dëshpëruar për gabimin që bëri në “The Voice Australia”

Yjet
Rita Ora sjell të tjera imazhe foto nga pjesëmarrja e saj në Festivalin e Filmit në Venecia

Rita Ora sjell të tjera imazhe foto nga pjesëmarrja e saj në Festivalin e Filmit në Venecia

Yjet
Rita Ora shkëlqen në imazhet e reja me veshjen transparente në eventin amfAR

Rita Ora shkëlqen në imazhet e reja me veshjen transparente në eventin amfAR

Yjet
Rita Ora duket e mahniteshme në veshje sportive, ndërsa largohet nga Festivali i Filmit në Venecia

Rita Ora duket e mahniteshme në veshje sportive, ndërsa largohet nga Festivali i Filmit në Venecia

Yjet
Rita Ora fotografohet duke puthur burrin e saj, ndërsa performon në amFAR për rritjen e fondeve mbi kërkimet për SIDA-n

Rita Ora fotografohet duke puthur burrin e saj, ndërsa performon në amFAR për rritjen e fondeve mbi kërkimet për SIDA-n

Yjet
Rita Ora shkëlqen me të ëmën dhe motrën e saj në gala-mbrëmjen e amFAR, organizuar në mbështetje të kërkimeve për HIV/AIDS

Rita Ora shkëlqen me të ëmën dhe motrën e saj në gala-mbrëmjen e amFAR, organizuar në mbështetje të kërkimeve për HIV/AIDS

Yjet
Rita Ora dhe burri i saj shpërfaqin dashurinë e tyre duke shkëmbyer një puthje pasionante në Festivalin e Filmit në Venecia

Rita Ora dhe burri i saj shpërfaqin dashurinë e tyre duke shkëmbyer një puthje pasionante në Festivalin e Filmit në Venecia

Yjet
Për herë të parë në Venecia – Rita Ora publikon të tjera fotografi nga ky udhëtim

Për herë të parë në Venecia – Rita Ora publikon të tjera fotografi nga ky udhëtim

Yjet
Rita Ora me një tjetër paraqitje ‘verbuese’ në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Venecia

Rita Ora me një tjetër paraqitje ‘verbuese’ në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Venecia

Yjet
E shndërruar në yllin Festivalit të Filmit në Venecia, Rita Ora rrëmben sërish vëmendjen me paraqitjen e radhës

E shndërruar në yllin Festivalit të Filmit në Venecia, Rita Ora rrëmben sërish vëmendjen me paraqitjen e radhës

TV / Film
Rita Ora vazhdon të shkëlqejë me dukjen në Festivalin e Filmit në Venecia

Rita Ora vazhdon të shkëlqejë me dukjen në Festivalin e Filmit në Venecia

Yjet
Rita Ora me një tjetër paraqitje elegante në Venecia

Rita Ora me një tjetër paraqitje elegante në Venecia

Yjet
Rita Ora flet me krenari për Kosovën në Festivalin e 80-të të Filmit në Venecia

Rita Ora flet me krenari për Kosovën në Festivalin e 80-të të Filmit në Venecia

Yjet
Rita Ora shfaqet me fustan kuq e zi nga Festivali i Filmit në Venecia

Rita Ora shfaqet me fustan kuq e zi nga Festivali i Filmit në Venecia

Yjet
Rita Ora mahnit me dukjen në Festivalin e 80-të të Filmit në Venecia

Rita Ora mahnit me dukjen në Festivalin e 80-të të Filmit në Venecia

TV / Film
Rita Ora dhuron spektakël para mijëra fansave në një koncert në Veronë

Rita Ora dhuron spektakël para mijëra fansave në një koncert në Veronë

Yjet
Rasti i Rita Orës me flamurin serb në koncertin në Hungari, Linda Halimi: Presioni që po i bëhet është i padrejtë

Rasti i Rita Orës me flamurin serb në koncertin në Hungari, Linda Halimi: Presioni që po i bëhet është i padrejtë

Yjet
Rita Ora shfaqet me plot stil rrugëve të Veronës

Rita Ora shfaqet me plot stil rrugëve të Veronës

Yjet
Rita Ora publikon videon kur Mbreti Charles e përmendi atë dhe Nënë Terezën si shqiptarë të shquar

Rita Ora publikon videon kur Mbreti Charles e përmendi atë dhe Nënë Terezën si shqiptarë të shquar

Yjet
Rita Ora nuk i ndal pozat provokuese me bikini nga pushimet luksoze në Ibiza

Rita Ora nuk i ndal pozat provokuese me bikini nga pushimet luksoze në Ibiza

Yjet
Flet për mediat serbe i riu që ia hodhi Rita Orës flamurin serb në koncert: Më befasoi ajo, ma mori atë nga dora

Flet për mediat serbe i riu që ia hodhi Rita Orës flamurin serb në koncert: Më befasoi ajo, ma mori atë nga dora

Yjet