LAJMI I FUNDIT:
Rita Ora

Rita Ora

2991 Artikuj

Info

Rita Sahatçiu Ora (e lindur më 26 nëntor 1990 në Prishtinë) është këngëtare shqiptare me famë botërore.

Ajo është fëmija i dytë i prindërve Besnik dhe Vera Sahatçiu, dhe ka një motër më të madhe, Elenën (menaxhere e saj), dhe një vëlla më të vogël Donin. Familja e saj kanë origjinë nga Peja, të cilët kanë jetuar në Prishtinë dhe më pas kanë emigruar në Londër kur ajo ishte vetëm një vjeçe.

Rita debutoi në tregun ndërkombëtar të muzikës në vitin 2012 me hitin “Hot Right Now” (bashkëpunim me DJ Fresh), i cili e ngjiti atë në majat e klasifikimeve muzikore në Mbretërinë e Bashkuar.

Ajo ka të edituar në treg tri albume shumë të suksesshme: “ORA” në vitin 2012, “Phoenix” në vitin 2018 dhe “YOU & I” në vitin 2023. Disa nga këngët e saj më të njohura janë: “I Will Never Let You Down”, “Let You Love Me”, “Anywhere”, “Your Song”, “RIP”, “Lonely Together” (bashkëpunim me Aviciin) e shumë të tjera.

Rita Ora është fituese e çmimeve të rëndësishme të muzikës si: MTV Video Music Awards, Los40 Music Awards, Bambi Awards, MTV EMA, e të tjera.

Sa i përket jetës private, që nga viti 2022 ajo është martuar me regjisorin e njohur hollivudian me origjinë nga Zelanda e Re, Taika Waititi.

Publikohet videoja e qartë që tregon momentin se si i mbeti në dorë flamurin serb Rita Orës

Publikohet videoja e qartë që tregon momentin se si i mbeti në dorë flamurin serb Rita Orës

Yjet
Rita Ora në kopertinën e revistës “Glamour Germany”: Pa gabime, ne nuk do të ishim njerëzit që jemi sot

Rita Ora në kopertinën e revistës “Glamour Germany”: Pa gabime, ne nuk do të ishim njerëzit që jemi sot

Yjet
Reagon edhe Vera Ora: Rita më fal të kam bërtitur shumë, por më ke bërë nervoz – mos u trullos

Reagon edhe Vera Ora: Rita më fal të kam bërtitur shumë, por më ke bërë nervoz – mos u trullos

Yjet
Shkumbin Istrefi për Rita Orën: Me gjestin e saj nuk ka rënë në grackë, ka treguar kulturë e emancipim

Shkumbin Istrefi për Rita Orën: Me gjestin e saj nuk ka rënë në grackë, ka treguar kulturë e emancipim

Yjet
Fatmir Spahiu: Rita është artiste aq e madhe saqë nuk mund t’i njeh flamujt e shteteve të vogla

Fatmir Spahiu: Rita është artiste aq e madhe saqë nuk mund t’i njeh flamujt e shteteve të vogla

Yjet
Reagon Rita Ora: Flamuri serb mu dha nga një fans, nuk e pash qartë se i cilit shtet ishte

Reagon Rita Ora: Flamuri serb mu dha nga një fans, nuk e pash qartë se i cilit shtet ishte

Yjet
Rita Ora bie pre e provokimit, ngatërron flamurin serb me atë hungarez dhe e merr me vete në skenë

Rita Ora bie pre e provokimit, ngatërron flamurin serb me atë hungarez dhe e merr me vete në skenë

Yjet
Rita Ora ia huq në “The Voice Australia”, nuk e di saktë përkatësinë etnike të bashkëshortit të saj

Rita Ora ia huq në “The Voice Australia”, nuk e di saktë përkatësinë etnike të bashkëshortit të saj

TV / Film
Rita Ora duket atraktive në disa poza të reja

Rita Ora duket atraktive në disa poza të reja

Yjet
Rita Ora vazhdon të tregojë linjat trupore gjatë pushimeve me Taikan në Ibiza

Rita Ora vazhdon të tregojë linjat trupore gjatë pushimeve me Taikan në Ibiza

Yjet
Rita Ora publikon fotografi të tjera nga pushimet në Ibiza

Rita Ora publikon fotografi të tjera nga pushimet në Ibiza

Yjet
Rita Ora paralajmëron këngën e re “Drinkin'” këtë të premte me Joel Corry

Rita Ora paralajmëron këngën e re “Drinkin'” këtë të premte me Joel Corry

Muzikë
Rita Ora duket senzacionale me bikini të argjendta në Ibiza, ndërsa vazhdon pushimet me bashkëshortin dhe shoqërinë

Rita Ora duket senzacionale me bikini të argjendta në Ibiza, ndërsa vazhdon pushimet me bashkëshortin dhe shoqërinë

Yjet
Rita Ora duket në top formë, ndërsa ekspozon linjat e trupit gjatë pushimeve në Ibiza

Rita Ora duket në top formë, ndërsa ekspozon linjat e trupit gjatë pushimeve në Ibiza

Yjet
Rita Ora në Ibiza me bashkëshortin, shijon banjën e famshme me akull

Rita Ora në Ibiza me bashkëshortin, shijon banjën e famshme me akull

Yjet
Brenda festës luksoze të Rita Orës dhe burrit të saj në Ibiza, organizuar për ditëlindjen e 48-të të Taikas

Brenda festës luksoze të Rita Orës dhe burrit të saj në Ibiza, organizuar për ditëlindjen e 48-të të Taikas

Yjet
Rita Ora duket elegante dhe e zjarrtë në krahët e bashkëshortit gjatë një ndeje private në Ibiza

Rita Ora duket elegante dhe e zjarrtë në krahët e bashkëshortit gjatë një ndeje private në Ibiza

Yjet
Rita Ora duket mahnitëse në festivalin ‘Ibiza Rocks’, teksa interpreton për fansat në bikini

Rita Ora duket mahnitëse në festivalin ‘Ibiza Rocks’, teksa interpreton për fansat në bikini

Yjet
“Nuk besoja që Rita do më fliste shqip” – rrëfehet Sihana Haxhnikaj, kosovarja që u bë virale me pjesëmarrjen në “The Voice Australia”

“Nuk besoja që Rita do më fliste shqip” – rrëfehet Sihana Haxhnikaj, kosovarja që u bë virale me pjesëmarrjen në “The Voice Australia”

Egzona Shigjeqi
Rita Ora zbulon planet për fëmijë me Taika Waititin, shpreson të krijojnë familje së shpejti

Rita Ora zbulon planet për fëmijë me Taika Waititin, shpreson të krijojnë familje së shpejti

Yjet
E veshur me bikini – Rita Ora shkëlqen me performancën në Ibiza

E veshur me bikini – Rita Ora shkëlqen me performancën në Ibiza

Yjet
Prindërit refugjatë të luftës së fundit në Kosovë, Sihana Haxhnikaj flet pas përzgjedhjes nga Rita Ora në “The Voice Australia”

Prindërit refugjatë të luftës së fundit në Kosovë, Sihana Haxhnikaj flet pas përzgjedhjes nga Rita Ora në “The Voice Australia”

Yjet
Rita Ora dhe Taika Waititi shijojnë pushimet në një ishull në Spanjë

Rita Ora dhe Taika Waititi shijojnë pushimet në një ishull në Spanjë

Yjet
Rita Ora uron bashkëshortin për ditëlindjen e 48-të: Faleminderit që më ke treguar se çfarë është dashuria

Rita Ora uron bashkëshortin për ditëlindjen e 48-të: Faleminderit që më ke treguar se çfarë është dashuria

Yjet