LAJMI I FUNDIT:

Polonia

615 Artikuj

Qeveria italiane, kompanisë Stellantis: Vetura juaj quhet Milano, por ju e prodhoni në Poloni – nuk lejohet

Qeveria italiane, kompanisë Stellantis: Vetura juaj quhet Milano, por ju e prodhoni në Poloni – nuk lejohet

Auto Lajme
Presidenti polak thotë se shtetet e NATO-s duhet të rrisin prodhimin e municioneve – për të penguar sulmet e mundshme nga Rusia

Presidenti polak thotë se shtetet e NATO-s duhet të rrisin prodhimin e municioneve – për të penguar sulmet e mundshme nga Rusia

Nga Bota
Rusët kryejnë sulm masiv mbi Ukrainë, Polonia dhe NATO ngritin në qiell aeroplanët

Rusët kryejnë sulm masiv mbi Ukrainë, Polonia dhe NATO ngritin në qiell aeroplanët

Evropa
Gjendja në dialog – Lajçak flet me nënsekretarin e Polonisë

Gjendja në dialog – Lajçak flet me nënsekretarin e Polonisë

Kosovë
Si po stërviten ukrainasit nga trupat evropiane?

Si po stërviten ukrainasit nga trupat evropiane?

Evropa
Detektori metalik zbulon armë të lashta lufte në Poloni

Detektori metalik zbulon armë të lashta lufte në Poloni

Shkencë
Ukraina u ndan mirënjohje grupit të hakerëve që kryejnë sulme kibernetike kundër Rusisë

Ukraina u ndan mirënjohje grupit të hakerëve që kryejnë sulme kibernetike kundër Rusisë

Evropa
Pesë të vdekur nga rrëzimi i pemëve teksa erërat arrijnë shpejtësinë prej 155 km/h në Poloni

Pesë të vdekur nga rrëzimi i pemëve teksa erërat arrijnë shpejtësinë prej 155 km/h në Poloni

Evropa
Bjellorusia nis stërvitjet ushtarake në zonat afër kufirit me Ukrainën, Lituaninë dhe Poloninë

Bjellorusia nis stërvitjet ushtarake në zonat afër kufirit me Ukrainën, Lituaninë dhe Poloninë

Evropa
Lufta, një kërcënim real dhe Evropa nuk është gati – paralajmëron Tusk i Polonisë

Lufta, një kërcënim real dhe Evropa nuk është gati – paralajmëron Tusk i Polonisë

Evropa
Zelensky rendit “synimet e Rusisë, pas Ukrainës”, përmend edhe Gjermaninë

Zelensky rendit “synimet e Rusisë, pas Ukrainës”, përmend edhe Gjermaninë

Nga Bota
Si “doli” lufta jashtë kufijve të Ukrainës?

Si “doli” lufta jashtë kufijve të Ukrainës?

Nga Bota
Populistët kanë kontroll në shumë shtete, ejani në Poloni dhe shihni se si zmbrapsen

Populistët kanë kontroll në shumë shtete, ejani në Poloni dhe shihni se si zmbrapsen

Opinione
Ku janë banesat më të shtrenjta në Evropë dhe sa janë të gatshëm të shpenzojnë njerëzit?

Ku janë banesat më të shtrenjta në Evropë dhe sa janë të gatshëm të shpenzojnë njerëzit?

Botë
NATO mund të rrëzojë raketat ruse që i afrohen kufijve të saj – thotë zëvendësministri i Jashtëm i Polonisë

NATO mund të rrëzojë raketat ruse që i afrohen kufijve të saj – thotë zëvendësministri i Jashtëm i Polonisë

Nga Bota
Ukraina thotë se ka shkatërruar 18 raketa dhe 25 dronë të Rusisë, vetëm në sulmet e fundit

Ukraina thotë se ka shkatërruar 18 raketa dhe 25 dronë të Rusisë, vetëm në sulmet e fundit

Evropa
Një raketë ruse ka shkelur hapësirën ajrore polake, vjen reagimi i Varshavës

Një raketë ruse ka shkelur hapësirën ajrore polake, vjen reagimi i Varshavës

Nga Bota
Polonia aktivizon aeroplanët ushtarakë pas sulmeve ruse pranë kufirit të saj me Ukrainën

Polonia aktivizon aeroplanët ushtarakë pas sulmeve ruse pranë kufirit të saj me Ukrainën

Nga Bota
A mund të jetë pikë kthese për Ukrainën, promovimi i Polonisë si lidere në Evropë?

A mund të jetë pikë kthese për Ukrainën, promovimi i Polonisë si lidere në Evropë?

Paul Taylor
Polonia dhe Gjermania vijnë me “koalicionin e automjeteve të blinduara” për Ukrainën – së shpejti edhe një Forcë e Reagimit të Shpejtë në Evropë

Polonia dhe Gjermania vijnë me “koalicionin e automjeteve të blinduara” për Ukrainën – së shpejti edhe një Forcë e Reagimit të Shpejtë në Evropë

Evropa
Treshja e liderëve evropianë tregojnë hapat e ardhshëm që do të ndërmarrin për ta ndihmuar Ukrainën

Treshja e liderëve evropianë tregojnë hapat e ardhshëm që do të ndërmarrin për ta ndihmuar Ukrainën

Evropa
Udhëheqësit e Gjermanisë, Francës dhe Polonisë takohen në Berlin për të diskutuar rreth mbështetjes për Ukrainën

Udhëheqësit e Gjermanisë, Francës dhe Polonisë takohen në Berlin për të diskutuar rreth mbështetjes për Ukrainën

Evropa
Kryeministri i Polonisë do të takohet me Macron dhe Scholz për të diskutuar ndihmën për Ukrainën

Kryeministri i Polonisë do të takohet me Macron dhe Scholz për të diskutuar ndihmën për Ukrainën

Evropa
“Ushtarët e NATO-s tashmë të pranishëm në Ukrainë”, thotë Ministri i Jashtëm polak

“Ushtarët e NATO-s tashmë të pranishëm në Ukrainë”, thotë Ministri i Jashtëm polak

Nga Bota