LAJMI I FUNDIT:

Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar “murin kundër dronëve të Rusisë”

Shtetet baltike bashkohen me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar “murin kundër dronëve të Rusisë”

Shtetet baltike njoftuan planet së bashku me Norvegjinë, Finlandën dhe Poloninë për të ndërtuar një “mur kundër dronëve” përgjatë kufijve të tyre të përbashkët me Rusinë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ministri i Brendshëm estonez Lauri Läänemets tha se teknologjia është e aftë të zbulojë dhe të zmbrapsë dronët, duke shtuar se vendi i tij planifikon të instalojë pengesën përgjatë gjithë kufirit të tij lindor, si dhe rreth qyteteve të tij të mëdha.

“Siç mund të shohim në frontin ukrainas, ekziston një garë e vazhdueshme teknologjike midis kundërshtarëve dhe mënyrave të reja për të përdorur dronët në luftë. E njëjta gjë vlen edhe për dronët e ndryshëm në të cilët njerëzit kanë qasje. Duke qenë qoftë edhe një hap të vogël përpara kundërshtarit çon në sukses më të madh, por ky sukses mund të matet me ditë, pasi kundërmasat zbulohen me shpejtësi alarmante për secilën masë dhe cikli vazhdon”, tha Läänemets.

“Nuk ka dyshim nëse kjo është e nevojshme, pasi edhe dronët më të vegjël tashmë e kanë dëshmuar vlerën e tyre si armë zbuluese dhe sulmuese”, shtoi ai.

Njoftimi vjen disa ditë pasi vetë Rusia njoftoi se planifikon të ndryshojë kufijtë e saj detarë në Detin Baltik.

Dhe ministri i Jashtëm i Lituanisë u përgjigj javën e kaluar, duke e quajtur atë një “përshkallëzim të dukshëm” që duhet të përballet me një “përgjigje të fortë të duhur”.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë sugjeroi përditësimin e koordinatave të përdorura për të matur brezin e ujërave territoriale në brigjet e saj kontinentale dhe atë të ishujve të saj në Detin Baltik.

Koordinatat ekzistuese u miratuan në vitin 1985, thotë ministria, duke shtuar se ato “bazohen në hartat e lundrimit detar në shkallë të vogël” dhe nuk korrespondojnë me “situatën moderne gjeografike”.

Kryeministri suedez Ulf Kristersson tha se Rusia kishte nënshkruar një konventë të Kombeve të Bashkuara që rregullon se si të bëhen ndryshime të tilla.

“Si ne dhe Finlanda supozojmë se Rusia – e cila është një palë nënshkruese e asaj konvente – e përmbush këtë përgjegjësi”, tha ai, sipas agjencisë suedeze të lajmeve TT.

Nëse rusët do të sfidonin kufijtë, “atëherë Rusia shkel një konventë të OKB-së, atëherë Rusia ka të gjithë botën kundër saj”, tha ministrja e Jashtme e Finlandës, Elina Valtonen, sipas transmetuesit finlandez YLE.

E zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov u tha gazetarëve se nuk kishte “asgjë politike” në propozimin e Ministrisë së Mbrojtjes.

“E shihni se si tensionet dhe niveli i konfrontimit po përshkallëzohen, veçanërisht në rajonin e Balltikut. Kjo kërkon hapa të duhur nga organet tona përkatëse për të garantuar sigurinë tonë”, ka pretenduar Peskov. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Botë
Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Botë
Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Botë
Shpërthim i madh në qytetin rus

Shpërthim i madh në qytetin rus

Evropa
Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Evropa
Ushtari rus rrëfen për humbjet e mëdha që i kanë pësuar në Kharkiv: Ishim 100 në regjimentin tim, sot jemi 12

Ushtari rus rrëfen për humbjet e mëdha që i kanë pësuar në Kharkiv: Ishim 100 në regjimentin tim, sot jemi 12

Evropa
Kalo në kategori