LAJMI I FUNDIT:

Polonia pasurohet me armatim të ri – Varshava blenë 24 dronë Bayraktar

Polonia pasurohet me armatim të ri – Varshava blenë 24 dronë Bayraktar

Kompania ushtarake turke Baykar njoftoi se i dorëzoi shtetit polak 24 mjete ajrore pa pilot Bayraktar TB2.

Sipas deklaratës së Departamentit të Industrisë së Mbrojtjes, dërgesat e para serike të këtyre dronëve në Poloni pasuan në muajin tetor të vitit 2022, pas së cilës dronët u dorëzuan në prill dhe tetor 2023.

Çfarë janë dronët “Bayraktar TB2”, të cilët Kosova i bleu nga Turqia
Lexo po ashtu Çfarë janë dronët “Bayraktar TB2”, të cilët Kosova i bleu nga Turqia

Dorëzimi i fundit u bë këtë muaj dhe u organizua një ceremoni në bazën e UAV-ve në Poloni, raporton dailysabah.

Me këtë rast, presidenti i Departamentit të Industrisë së Mbrojtjes, Haluk Gorgun, tha se Turqia tani është një lojtar global në fushën e dronëve, sistemeve të anijeve, automjeteve tokësore dhe sistemeve të municionit.

“Baykar është një kompani e ndjekur nga e gjithë bota me talentet e saj të rinj, fuqinë që ndryshon lojën, sukseset në eksport. Është krenaria kombëtare e vendit tonë dhe ngre imazhin e saj në botë”, tha Gorgun.

Reuters raporton për blerjen e dronëve Bayraktar nga Kosova
Lexo po ashtu Reuters raporton për blerjen e dronëve Bayraktar nga Kosova

Ai gjithashtu theksoi se përmes bashkëpunimit me Poloninë, Turqia eksportoi një dron të teknologjisë së lartë në një vend anëtar të Bashkimit Evropian dhe NATO-s për herë të parë në histori.

Ndryshe, dronët “Bayraktar TB2” bëjnë pjesë tek kategoria e dronëve më të mëdhenj.

Droni “Bayraktar TB2” është zhvilluar në Turqi nga Selcuk Bayrakar, i diplomuar në Institutin e Teknologjisë të Masaçusetsit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

Evropa
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Botë
Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Botë
Siguria kombëtare gjermane

Siguria kombëtare gjermane "e tensionuar", thotë ministrja e Brendshme e vendit

Evropa
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Evropa
Kalo në kategori