LAJMI I FUNDIT:

Përdhunimet e luftës

31 Artikuj

Rrëfim lufte, mesazhi i nënës që u dhunua nga serbët bashkë me fëmijët e saj

Rrëfim lufte, mesazhi i nënës që u dhunua nga serbët bashkë me fëmijët e saj

Sociale
Aktakuzë për gjykim në mungesë ndaj dy policëve serbë, dyshohen për dhunimin e një gruaje gjatë luftës në Kosovë

Aktakuzë për gjykim në mungesë ndaj dy policëve serbë, dyshohen për dhunimin e një gruaje gjatë luftës në Kosovë

Kosovë
Vasfije Krasniqi u kërkon reflektim institucioneve: Shumë grave të përdhunuara në luftë iu refuzua statusi

Vasfije Krasniqi u kërkon reflektim institucioneve: Shumë grave të përdhunuara në luftë iu refuzua statusi

Sociale
Miratohet në lexim të dytë Projektligji për vazhdimin e njohjes së statusit për viktimat e dhunës seksuale

Miratohet në lexim të dytë Projektligji për vazhdimin e njohjes së statusit për viktimat e dhunës seksuale

Politikë
QKMRT kundërshton zgjatjen e kohës së aplikimit edhe për dy vjet për personat e dhunuar në luftë

QKMRT kundërshton zgjatjen e kohës së aplikimit edhe për dy vjet për personat e dhunuar në luftë

Sociale
Aktakuza ndaj serbit për dhunimin e një shqiptari gjatë luftës, ngjallë shpresën për të mbijetuarit që drejtësia mund të vihet në vend

Aktakuza ndaj serbit për dhunimin e një shqiptari gjatë luftës, ngjallë shpresën për të mbijetuarit që drejtësia mund të vihet në vend

Drejtësi
​Osmani: Autorët e krimeve serbe duhet të dalin para drejtësisë

​Osmani: Autorët e krimeve serbe duhet të dalin para drejtësisë

Kosovë
Rrëfimi i gruas nga një fshat i Deçanit, që tri ditë e tri netë përjetoi dhunë seksuale nga policët serbë

Rrëfimi i gruas nga një fshat i Deçanit, që tri ditë e tri netë përjetoi dhunë seksuale nga policët serbë

Sociale
Objektet në Prishtinë që u përdorën gjatë luftës për dhunime seksuale

Objektet në Prishtinë që u përdorën gjatë luftës për dhunime seksuale

Sociale
Të dhunuarit seksualisht gjatë luftës akoma hezitojnë të flasin

Të dhunuarit seksualisht gjatë luftës akoma hezitojnë të flasin

Drejtësi
Përdhunimi si mjet lufte, ekspozitë në New York me foto nga Kosova

Përdhunimi si mjet lufte, ekspozitë në New York me foto nga Kosova

Kosovë
Rrëfimi i gruas që e dhunuan serbët gjatë luftës: Familja e burrit nuk më pranoi të kthehem, vjehrri më ka ra shuplakë

Rrëfimi i gruas që e dhunuan serbët gjatë luftës: Familja e burrit nuk më pranoi të kthehem, vjehrri më ka ra shuplakë

Sociale
I premtoi strehim ukrainases 19-vjeçe që kishte ikur nga lufta, e përdhunoi në shtëpinë e tij – arrestohet polaku

I premtoi strehim ukrainases 19-vjeçe që kishte ikur nga lufta, e përdhunoi në shtëpinë e tij – arrestohet polaku

Evropa
Balje: Një grua kishte tentuar të vetëvritet disa herë për shkak të mohimit të statusit si e dhunuar gjatë luftës

Balje: Një grua kishte tentuar të vetëvritet disa herë për shkak të mohimit të statusit si e dhunuar gjatë luftës

Kosovë
Praktika e Kosovës për verifikimin e personave të dhunuar gjatë luftës “ndër më të mirat në botë”

Praktika e Kosovës për verifikimin e personave të dhunuar gjatë luftës “ndër më të mirat në botë”

Kosovë
Viktima e Vukotiq rrëfen tmerrin: Humba dy fëmijë pas aktit, kam vuajtur shumë

Viktima e Vukotiq rrëfen tmerrin: Humba dy fëmijë pas aktit, kam vuajtur shumë

Drejtësi
Dhjetë vite burg për serbin që dhunoi seksualisht një shqiptare gjatë luftës

Dhjetë vite burg për serbin që dhunoi seksualisht një shqiptare gjatë luftës

Kosovë
Nëna dhe djali u përdhunuan nga serbët, dëshmitë rrëqethëse: Ishin ushtarët e Arkanit

Nëna dhe djali u përdhunuan nga serbët, dëshmitë rrëqethëse: Ishin ushtarët e Arkanit

Sociale
Jahjaga: Dhunimet në Kosovë kanë qenë mjet lufte i Serbisë

Jahjaga: Dhunimet në Kosovë kanë qenë mjet lufte i Serbisë

Kosovë
Femrat e dhunuara gjatë luftës në Kosovë: Marte Tunaj, na fal

Femrat e dhunuara gjatë luftës në Kosovë: Marte Tunaj, na fal

Sebahate J. Shala
Serbët e dhunuan shtatzënë, që një vit e katër muaj duke pritur statusin

Serbët e dhunuan shtatzënë, që një vit e katër muaj duke pritur statusin

Kosovë
Rrëfimi i 24 femrave dhe një mashkulli për dhunimet seksuale gjatë luftës në Kosovë

Rrëfimi i 24 femrave dhe një mashkulli për dhunimet seksuale gjatë luftës në Kosovë

Kosovë
Në New York protestuesit do t’ia kujtojnë Serbisë krimet në Kosovë, Bosnje e Kroaci

Në New York protestuesit do t’ia kujtojnë Serbisë krimet në Kosovë, Bosnje e Kroaci

Kosovë
Vasfije Krasniqi: Të përdhunuarat po kanë frikë nga familja e gjerë për t’u shprehur publikisht (Video)

Vasfije Krasniqi: Të përdhunuarat po kanë frikë nga familja e gjerë për t’u shprehur publikisht (Video)

Kosovë