LAJMI I FUNDIT:

OKB

769 Artikuj

Plani i OKB-së, deri në vitin 2040 niveli i ndotjes nga plastika do të ulet 80 për qind

Plani i OKB-së, deri në vitin 2040 niveli i ndotjes nga plastika do të ulet 80 për qind

Nga Bota
OKB: Ndotja me plastikë mund të zvogëlohet për 80 për qind me riciklim dhe ripërdorim

OKB: Ndotja me plastikë mund të zvogëlohet për 80 për qind me riciklim dhe ripërdorim

Botë
Osmani: Kosova vazhdon të jetë palë konstruktive në dialogun me Serbinë

Osmani: Kosova vazhdon të jetë palë konstruktive në dialogun me Serbinë

Kosovë
Shefi i OKB-së thotë se bisedimet e paqes në konfliktin në Ukrainë nuk janë të mundshme për momentin

Shefi i OKB-së thotë se bisedimet e paqes në konfliktin në Ukrainë nuk janë të mundshme për momentin

Nga Bota
Kurti takon ish-Sekretarin e Përgjithshëm të OKB, Ban Ki-moon, e informon për arritjet dhe zhvillimet në Kosovë

Kurti takon ish-Sekretarin e Përgjithshëm të OKB, Ban Ki-moon, e informon për arritjet dhe zhvillimet në Kosovë

Kosovë
Bota duhet të përgatitet për ‘El Niño’ dhe temperatura të reja rekord – paralajmëron OKB

Bota duhet të përgatitet për ‘El Niño’ dhe temperatura të reja rekord – paralajmëron OKB

Nga Bota
Ambasadorja amerikane në OKB: Kosova dhe Serbia urgjentisht ta zbatojnë marrëveshjen

Ambasadorja amerikane në OKB: Kosova dhe Serbia urgjentisht ta zbatojnë marrëveshjen

Kosovë
​Lavrov përmend Kosovën në OKB, ambasadori i Shqipërisë: Të është bërë obsesion

​Lavrov përmend Kosovën në OKB, ambasadori i Shqipërisë: Të është bërë obsesion

Kosovë
Luftimet në Sudan, ndërkombëtarët bëjnë thirrje për armëpushim gjatë festës së Bajramit

Luftimet në Sudan, ndërkombëtarët bëjnë thirrje për armëpushim gjatë festës së Bajramit

Amerika
Vuçiq: Serbia nuk do të mbështesë anëtarësimin e Kosovës në OKB

Vuçiq: Serbia nuk do të mbështesë anëtarësimin e Kosovës në OKB

Kosovë
Kritikohen tri vendet evropiane që ndaluan importimin e grurit nga Ukraina

Kritikohen tri vendet evropiane që ndaluan importimin e grurit nga Ukraina

Botë
Kina nuk do të jetë më vendi më i populluar në botë, India ia merr titullin që e pati prej dekadash

Kina nuk do të jetë më vendi më i populluar në botë, India ia merr titullin që e pati prej dekadash

Azia
Çfarë tregojnë dosjet e zbuluara të Pentagonit?

Çfarë tregojnë dosjet e zbuluara të Pentagonit?

Evropa
SHBA-ja ‘spiunoi’ kreun e OKB-së?

SHBA-ja ‘spiunoi’ kreun e OKB-së?

Nga Bota
Raporti i OKB-së thotë se Koreja e Veriut vodhi deri në 1 miliard dollarë në asete të kripto-valutave

Raporti i OKB-së thotë se Koreja e Veriut vodhi deri në 1 miliard dollarë në asete të kripto-valutave

Lajme Teknologji
Rusia paraqet kushtin ndaj bisedimeve për paqe në Ukrainë

Rusia paraqet kushtin ndaj bisedimeve për paqe në Ukrainë

Evropa
30 vjet Maqedonia në OKB: Organizata me ndihmën e së cilës u zgjodh kontesti me Greqinë

30 vjet Maqedonia në OKB: Organizata me ndihmën e së cilës u zgjodh kontesti me Greqinë

Maqedonia e Veriut
Shënohet 30-vjetori i anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në Kombet e Bashkuara

Shënohet 30-vjetori i anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në Kombet e Bashkuara

Politikë
Rusen që Haga dëshiron ta arrestojë foli në mbledhjen e OKB-së, largohen nga salla përfaqësuesit e Shqipërisë, SHBA-së e Britanisë

Rusen që Haga dëshiron ta arrestojë foli në mbledhjen e OKB-së, largohen nga salla përfaqësuesit e Shqipërisë, SHBA-së e Britanisë

Evropa
Shqipëria bojkoton fjalën e përfaqësueses së Rusisë në Kombet e Bashkuara: Ka urdhër-arresti për dëbimin e fëmijëve ukrainas

Shqipëria bojkoton fjalën e përfaqësueses së Rusisë në Kombet e Bashkuara: Ka urdhër-arresti për dëbimin e fëmijëve ukrainas

Shqipëri
Reagime nga Ukraina pasi Rusia mori presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Reagime nga Ukraina pasi Rusia mori presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Nga Bota
OKB për marrëveshjen e Ohrit, Kosova dhe Serbia të realizojnë detyrimet e marra

OKB për marrëveshjen e Ohrit, Kosova dhe Serbia të realizojnë detyrimet e marra

Kosovë
Për shkak të thatësirës në Somali mund të kenë vdekur 43,000 njerëz gjatë vitit 2022, gjysma nën 5 vjeç – thotë OKB

Për shkak të thatësirës në Somali mund të kenë vdekur 43,000 njerëz gjatë vitit 2022, gjysma nën 5 vjeç – thotë OKB

Afrika
Qytetarët e Maqedonisë së Veriut mesatarisht jetojnë 75 vjet

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut mesatarisht jetojnë 75 vjet

Sociale